iOS 11 QR Kod Okuyucu

iOS 11 ile birlikte gelen özelliklerden birisi de iPhone ve iPad kamerasının QR kodunu otomatik olarak taramasıydı. QR kodunu, kameranın vizörüne tuttuğunuzda otomatik olarak QR kodu taranacaktır. iPhone ve iPad kamerasının bu özelliğini isterseniz kapatabilirsiniz.

Ayarlar > Kamera yolunu takip ederek gelen menüden QR kodlarını Tara kısmı aktif olursa, QR kodları iPhone veya iPad kamerası ile otomatik olarak taranabiliyor. Aynı yerden isterseniz QR kodlarını tarama özelliğini de kapatabilirsiniz. Bazen QR kodlarının otomatik taranması sorun olabiliyor. Bu yüzden Apple iOS 12 ile birlikte kullanışlı bir yöntem getirmiş. Bu yöntemde QR kodu kapatma / açma özelliğini kontrol merkezine yerleştirmiş. Bu yazımızda bu işlemin nasıl yapıldığını göreceğiz.

Ayrıca bakınız: iOS 11 ile QR kodu nasıl taranır?

 

QR kodlarını Kontrol Merkezi üzerinden nasıl tarayabilirim?

Öncelikle, Kontrol merkezinde QR kod tarama kısayolunu etkinleştirmelisiniz. Bu işlemi yapmak için;

# 1 iOS veya daha sonraki sürümler ile iPhone veya iPad’inizde Ayarlar uygulamasını açın.

# 2 Listeden Kontrol Merkezi’ni seçin.

# 3 Kontrolleri Özelleştir’e dokunun.

# 4 Kısayolu etkinleştirmek ve listenize eklemek için Diğer Kontroller başlığının altındaki QR Kodunu Tara‘nın yanındaki küçük yeşil artı simgesine dokunun.

İşlem bu kadar. Artık QR kodlarını manuel olarak taramak için Kontrol Merkezi’ni kullanabilirsiniz.

İPUCU: Kontrol Merkezi simgelerinizin sırasını, listede yukarı veya aşağı hareket ettirerek değiştirebilirsiniz.

# 5 iPhone 8’inizin alt kenarından yukarı veya aşağı doğru hızlıca kaydırarak veya iPhone X’inizin ve sağ üst köşenizden aşağıya doğru kaydırarak Kontrol Merkezi kapağını yukarı çekin.

# 6 Tarama QR Kodu simgesine dokunun.

Bu işlem, temel olarak Kamera uygulamasını başlatır ve kamera ayarlarınızda özel olarak devre dışı bırakmış olsanız bile QR kod tarama özelliğini geçici olarak etkinleştirir.

# 7 iOS cihazınızı, dahili kameranın vizöründe QR kodu görünecek şekilde tutun.

IPhone veya iPad’iniz QR kodunu tanıdığı anda, üstte bir bildirim görüntülenir. Algılanan QR koduyla ilişkilendirilmiş bağlantıyı açmak için bildirim başlığına dokunmanız yeterli.

QR kod tarayıcısını Kontrol Merkezinizden bu şekilde aktif edebilirsiniz.

3D Touch ile QR kodu taramak


QR kod taraması söz konusu olduğunda, iOS 12 ile birlikte güzel bir özellik daha geliyor.

Cihazınızda 3D Touch destekleyen bir ekran varsa, (iPhone 6s ve üstü), QR kod tarayıcısını Ana ekranda Kamera simgesine basarak ve kısayol menüsünden QR Kodunu Tara seçeneğini seçerek çağırabilirsiniz.

Bu eylem Kontrol Merkezi kısayolundan farklı olarak, ayrıca Kamera uygulamasını başlatır ve Ayarlar → Kamera’da Tarama QR Kodları KAPALI olarak ayarlanmış olsa bile özelliği geçici olarak etkinleştirir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?