iOS 12

iOS 12, yeni iPhone modellerinin tanıtımından birkaç gün sonra yayınlandı. Mevcut sürüm şu an kullanımda ve hatta ilk büyük güncelleme için çalışmalarda başlamış durumda. Neredeyse bir aydır yayında olan yeni işletim sistemi için ise hala soru işaretleri var. Birçok kullanıcı, iOS 11 işletim sisteminde yaşanan hataların yaşanabileceği düşüncesiyle henüz iOS 12 güncellemesini yapmış değil.

Son kullanım oranlarına göre şu an iOS 12 en çok kullanılan işletim sistemi ancak %1 farkla iOS 11 serisi de arkadan geliyor. Peki, gerçekten durum bu mu? iOS 12’yi şu aşamada yüklemek mantıklı mı? Güncelleme neden beklenmeli? Soruların cevaplarını vermeye çalışalım.

Bakınız: iOS 12 Sorunları ve Çözüm Yolları

iOS 12 Hatasız Değil

iOS 11 işletim sistemine geçiş süreci çok daha uzun sürmüştü. Bunun nedeni iOS 11 işletim sisteminin ciddi hataları olmasıydı. Başta güvenlik sorunlarını konuşmuştuk. Bu nedenle iOS 11 işletim sistemine geçiş süreci uzun sürdü ve kullanıcılar yeni güncellemeleri beklemeyi tercih etti. Aynı durumu iOS 12 işletim sistemi için söylemek biraz haksızlık olur. iOS 12 çok daha kararlı bir işletim sistemi.

Daha kararlı, daha hatasız bir işletim sistemi sürümü sunulmuş durumda. Tabii ki bu sürümde de hatalar var. Daha önce hatalar konusunda bir yazı paylaşmıştık. Fakat herkesi etkileyen birkaç ufak hatadan söz edebiliriz.

iOS 12

Şarj Sorunu: En önemli hatalardan birisi olarak şarj sorunu karşımıza çıktı. Sorun ilk olarak iPhone Xs ve Xs Max modellerinde karşımıza çıktı ancak bazı tablet modelleri ve eski serilerde de benzer hataların yaşandığını gördük.

WİFİ Sorunu: Bağlantı için sıkıntılara neden olan hatalardan birisi olan WİFİ sorunu, kablosuz ağlara bağlanılmasını zorlaştırdığı gibi bağlantı kalitesinde de düşmesine neden oluyor.

Genel olarak bu iki hatanın öne çıktığını söylemek yanlış olmaz. Şimdi gelelim yeni sürüme geçilip geçilmeyeceği kısmına.

Yeni Güncellemeler Yayınlandı

Yeni sürüme geçmeniz ve iOS 12 işletim sistemini kullanmanız için hiçbir engeliniz olmadığını belirtelim. Bu sorunları çözen çok önemli bir düzenleme güncellemesi yayınlandı. iOS 12.0.1 olarak yayınlanan güncellemenin bilgilerini daha önce paylaşmıştık.

iOS 12

Bu bilgilerde de yer verdiğimiz gibi yeni sürüm hataları güncelleme sonrasında en aza indiriliyor. Birçok hatanın ortadan kaldırılmasının dışında, şarj sorunu ve WİFİ sorunu da tam olarak düzenlenmiş oldu. Kısacası yeni işletim sisteminin düzenleme güncellemesi sonrasında oldukça kararlı bir şekilde çalıştığını söyleyebiliriz.

Yine de ilk büyük güncellemeyi beklemek isteyebilirsiniz. iOS 12.1 için final sürümünün ne zaman yayınlanacağı konusunda bir bilgimiz yok. Buna karşın sürenin çok uzatılmayacağı düşünülüyor. Dün yayınlanan beta 3 sürümü de bunun en önemli göstergelerinden bir tanesi. Bu arada yeni işletim sistemi için yaşadığınız sorunları yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

 

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?