iOS 12 Yardım Sistemini Değiştiriyor

0
45
iOS 12

Yeni iOS işletim sistemi rolünü üstlenen iOS 12 işletim sistemiyle beraber Apple’ın yazılım kısmında birçok önemli değişikliğe adım attığını gördük. Her ne kadar genel olarak kararlı ve yüksek performanslı bir işletim sistemi üzerinde çalışmalar yapılmış olsa da iOS 12 işletim sistemiyle beraber sistemsel olarak da önemli farklılıklara adım atıldı.

Beta sürümleri geldikçe bu değişiklikleri de daha yakından öğrenmek mümkün oluyor. Değişiklik bazında ortaya çıkan son detay ise iOS 12 ile 911 yardım servisi uyumu oldu. Henüz sadece Amerika için geçerli ancak iOS 12 sonrasında yardım hatlarına verilen destek geliştiriliyor.

iOS 12 ile 911 Yeni Bir Uyum Sistemine Geçiyor

İlk olarak Amerika ve 911 acil durum servisiyle beraber çalışacak olan sistemde, kullanıcılara acil durumlarda yardım yetiştirilmesi sağlanacak. Yeni sistem sayesinde iOS 12 kullanan bir iPhone modeliyle 911 servisini aradığınızda otomatik olarak konumunuzda yetkililere gönderilecek. Yetkililere gönderilecek olan konum sayesinde kişiye yardım ulaştırmak çok daha kolay olacak.

iOS 12

Özellikle arama sırasında hattın düşmesi ya da kesilmesi gibi sorunlara karşılık bu şekilde önlem alınmış olacak. iOS 12 işletim sistemi kullanan bir iPhone modeliyle sağlanabilecek olan özellik, Apple kullanıcılarının acil durumlarda çok daha kolay bir şekilde destek alması sağlanacak. Bu durumda kullanıcıların aklına gelen soru ise veri gizliliği oluyor.

Hemen belirtelim ki şirket bu konuda da bir açıklama yaptı. Açıklamaya bakacak olursak, iOS 12 işletim sistemi sonrasında gönderilecek olan tüm bu konumlar sadece acil yardım durumlarında kullanılacak. Konumların saklanması ya da paylaşılması gibi bir durumun söz konusu olmayacağı belirtiliyor. Yani konuma sadece yetkililer ulaşabilecek ve amaç yardım olacak. En azından yapılan açıklamalarda bu yönde bilgilere yer veriliyor. Benzeri bir uygulamanın diğer ülkeler içinde kullanıma girip girmeyeceğini ise zaman gösterecek.

İLGİLİ HABER:  Apple A13 Bionic Üretimine Geçildi

İlginizi Çekebilir: macOS Mojave Beta 2 Yenilikleri Neler?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?