iOS 12 final sürümü performans iyileştirmeleri, yamalar ve yeni özellikler de dahil olmak üzere uzun bir yenilikler listesi ile halka açık şekilde yayınlandı. iOS 12 güncellemesi birçok beta sürümle test edildi. Ancak yine de, final sürümünü yükleyen bazı kullanıcılar bazı iOS 12 problemleri ile karşılaştı. iOS 12 sorunları arasında bazı iPhone, iPad ve iPod touch kullanıcılarının karşılaştığı iOS 12 yükleme sorunu, pilin çabuk bitmesi, Wi-Fi ve Bluetooth sorunları, Touch ID ile ilgili sorunlar, ses sorunları ve daha fazlası yer alıyor.

iOS 12 İndirme-Yükleme Sorunu ve Çözüm Yolları

iOS 12 indirme veya yükleme sırasında cihazınız donuyorsa, telefonunuzu veya tabletinize hard reset atarak sorunu çözebilirsiniz.

Bunu yapmak için;

 • iPhone 6 ve daha eski cihazlarda, cihaz yeniden başlatılıncaya kadar Ana Ekran tuşunu ve Güç düğmesini aynı anda basılı tutun.
 • iPhone 7’de ses seviyesi düğmesi ve güç düğmesini basılı tutun.
 • iPhone 8’de sesi açma düğmesine basın ve bırakın, sesi kısma düğmesine basın ve bırakın, ardından cihazınızı sıfırlamak için güç düğmesini yaklaşık 5-10 saniye basılı tutun.
 • iPhone X’te sesi yükseltme düğmesine basın, sesi kısma düğmesine basın, ardından cihazın sağ kenarındaki düğmeyi basılı tutun.

iOS 12 Aşırı Pil Tüketimi Sorunu ve Çözüm Yolları

iOS 12 güncellemesi sonrası cihazınızda normalden daha hızlı pil tüketimi olduğunu fark ettiyseniz, cihazınıza biraz zaman tanımalısınız. Cihazınızın yeni sürüme uyum sağlaması biraz zaman alacaktır ve aşırı pil tüketimi sorunu birkaç gün içinde kendiliğinden düzelecektir. Güncellemenin üstünden uzun bir süre geçtiği halde aşırı pil tüketimi sorunu düzelmediyse, konuyla ilgili alternatif çözüm yollarına değindiğimiz aşağıdaki yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Her şeyi denediğiniz halde pil tüketimi sorunu düzelmediyse, cihazınızın bataryası zayıflamış olabilir. Bu durumu tespit ettirmek için Apple yetkili servisi ile iletişime geçmeniz gerekebilir.

iOS 12 Bluetooth Sorunu ve Çözüm Yolları

Herhangi bir zamanda karşınıza çıkabilecek Bluetooth sorunlarını düzeltmek oldukça zor olabilir. iPhone veya iPad ile bir Bluetooth cihazına bağlanma sorunu yaşıyorsanız, aşağıda yer verdiğimiz çözüm yollarını deneyebilirsiniz.

 • Yapmanız gereken ilk şey, Bluetooth bağlantısını unutmaktır. Ayarlar > Bluetooth bölümüne gidin ve bağlantının yanındaki “İ” simgesine dokunun. Bu cihazı unut seçeneğine dokunun ve yeniden bağlanmayı deneyin.
 • İkinci çözüm yolu ise ağ ayarlarını sıfırlamaktır. Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla seçeneğine dokunun. İşlem birkaç saniye sürecek ve cihazınız bilinen tüm Bluetooth cihazlarını unutacak. Ayrıca bilinen tüm kablosuz ağları da unutacağından, işlemi yapmadan önce şifrelerinizi hatırladığınızdan emin olun. Daha sonra sorunun düzelip düzelmediğini görmek için Bluetooth cihazına yeniden bağlanmayı deneyin.
 • Son çözüm yolu ise cihazı fabrika ayarlarına sıfırlamaktır. Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm Ayarları Sıfırla‘ya dokunun.

iOS 12 Wi-Fi Sorunu ve Çözüm Yolları

iOS 12’yi yükledikten sonra Wi-Fi bağlantıda yavaşlık veya kopma sorunları ile karşılaşıyorsanız, aşağıdaki çözüm yollarını deneyebilirsiniz.

 • Cihazınızdaki ayarları kontrol etmeden önce modeminizi kapatıp açmayı deneyin. Modemin fişini prizden çekin ve 1 dakika bekledikten sonra tekrar takın. Bağlantı sorunu düzelmediyse aşağıdaki adımları deneyin.
 • Öncelikle, sorun yaşadığınız Wi-Fi ağını unutmayı deneyin. Bunu yapmak için Ayarlar > Wi-Fi bölümüne gidin ve “i” simgesine dokunarak bağlantınızı seçin. Ardından, ekranın üst kısmındaki Bu Ağı Unut‘a dokunun.
 • Diğer bir çözüm yolu da ağ ayarlarını sıfırlamaktır. Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla seçeneğine dokunun. İşlem birkaç saniye sürecek ve cihazınız bilinen tüm Wi-Fi ağlarını unutacak. Bu nedenle işlemi yapmadan önce Wi-Fi şifresini hatırladığınızdan emin olun.
İLGİLİ HABER:  iOS 11 Desteği Alan Tüm Seriler

iOS 12 Hücresel Veri Sorunu ve Çözüm Yolları

Cihazınız aniden “Servis Yok” hatası verdiyse, bağlantı ayarlarını gözden geçirerek sorunu çözebilirsiniz.

 • Öncelikle, bölgenizde hücresel bir kesinti olup olmadığından emin olun.
 • İkinci çözüm yolu olarak cihazınızı yeniden başlatın.
 • Uçak Modu‘nu etkinleştirin ve 30 saniye sonra kapatın.
 • Hücresel Veri’yi kapatıp açın. Ayarlar > Hücresel > Hücresel Veri seçeneğine giderek anahtarı Kapalı konuma getirin ve birkaç saniye bekledikten sonra tekrar Açık hale getirin.

iOS 12 Touch ID Sorunu ve Çözüm Yolları

 • Cihazınızdaki Touch ID çalışmıyorsa, öncelikle fiziksel sensörde herhangi bir kir olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca ellerinizin kirli veya yağlı olmadığından emin olun. Touch ID sensörü ve parmağınız temizse, aşağıdaki çözüm yolunu deneyin.
 • Parmak izi sensörünü yeniden kalibre edin. Ayarlar > Touch ID & Parola seçeneğine dokunun ve varsa şifrenizi girin. Bir sonraki ekranda Parmak İzini Sil seçeneğine dokunun. Bunu yaptıktan sonra Touch ID’nizi yeniden oluşturmak için Parmak İzi Ekle seçeneğine dokunun.

iOS 12 Ses Sorunu ve Çözüm Yolları

iPhone ve iPad’inizde ses bozulması, cızırtılı ses veya hiç ses çıkmıyor sorunu yaşıyorsanız, aşağıdaki çözüm yollarını sırayla deneyebilirsiniz.

 • Cihazınızı yeniden başlatın. Kapatın, 30 saniye bekleyin ve sonra tekrar açın. Bu işlem benzer sorunların çoğunu çözmektedir.
 • Cihazın hoparlörünü fiziksel olarak kontrol edin. Herhangi bir kir veya yabancı madde varsa temizleyin ve sesin düzelip düzelmediğini kontrol edin.
 • Bluetooth’u kapatıp açmayı deneyin.
 • Belirli bir uygulamada ses sorunu yaşıyorsanız, uygulamayı kapatıp yeniden başlatmayı deneyin.

iOS 12 FaceTime Sorunu ve Çözüm Yolları

FaceTime çağrıları yapamıyor veya alamıyorsanız:

 • Öncelikle Apple kaynaklı bir sorun olup olmadığını kontrol edin. FaceTime’da yeşil bir sembol görüyorsanız, bu çözüm yolunu deneyin.
 • Cihazınızın Wi-Fi veya hücresel ağa doğru şekilde bağlandığından ve FaceTime’ın açık olduğundan emin olun. Bunu yapmak için Ayarlar > FaceTime‘a gidin. “Etkinleştirme Bekleniyor” yazan bir mesaj görüyorsanız, FaceTime’ı kapatın ve sonra tekrar açın.
 • FaceTime açıksa ve kablosuz ağa veya hücresel ağa bağlıysanız, telefonunuzu veya tabletinizi yeniden başlatmayı deneyin. Cihazı kapatın, birkaç saniye bekleyin ve tekrar açın.
 • FaceTime’a hücresel ağ üzerinden bağlanmakta sorun yaşıyorsanız, FaceTime için hücresel verinin açık olduğundan emin olun. Ayarlar > Hücresel > Hücresel Veri bölümüne gidin ve FaceTime’ı açın.
 • Son olarak Kamera ve FaceTime uygulamalarını kısıtlamadığınızdan emin olun. Kontrol etmek için Ayarlar > Genel > Kısıtlamalar‘a gidin.

4 YORUMLAR

 1. Hücresel güncelleme başarısız diyor servis yok diyor yanında ünlem işareti var telefonumun garantisi var ama ekranında ufak bi çatlaklık var napmam gerek ?

 2. Merhaba. Ipad air 2 kullanicisiyim. Turkcell sim kartim var. Ipad e gelen 12.3.1 guncellemesinden sonra sim kart takili oldugu halde servis yok diyor. Sim kart i baska cihazlarda (ipad ve winn da ) kullandigimda internet var. Ama ipad air 2 de servis yok diyor. Nasil cozebilirim. Tesekkurler

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?