iOS 12 Screen Time

iOS 12 işletim sistemi, hata düzenlemeleri üzerinde çalışan bir işletim sistemi olması nedeniyle çok bir yenilik sunmadığı düşünülüyor. Genel değerlendirme yaptığımız zaman bu durumun geçerli olduğunu söylemek yanlış olmaz. Fakat işin bir de diğer boyutu var. Çok önemli yenilik olmasa da kullanıcı deneyimini bir hayli arttıran yeniliklerde yok değil. iOS 12 için sunulan bu ayrıcalıklı özelliklerden birisi de ekran süresi özelliği olmuştu. iOS 12 Screen Time olarak karşımıza çıkan özelliğin ne olduğuna ve nasıl kullanıldığına bakalım. iOS 12 Screen Time ayrıcalıklarını neler?

iOS 12 Screen Time Nedir?

iOS 12 Screen Time, adı üzerinde ekran süresi özelliği. Bu özellik sayesinde, kullanıcılar akıllı telefonlarında ne kadar zaman geçirdiklerini görebiliyorlar. Sadece kendi cihazlarınız için değil, çocuklarınız ve yakınlarınız için de bu takibi yapabiliyorsunuz. Uygulamalarda ne kadar zaman geçirilmiş, hangi uygulamadan ne kadar bildirim gelmiş, kullanıcılar cihazlarını ne kadar süre eline almış gibi bilgiler alınabiliyor.

iOS 12 Screen Time

Ayrıca uygulamalara sınırlama getirilebiliyor ve yatma zamanı gibi bir zaman dilimi belirlenebiliyor. Kısacası iOS 12 Screen Time ile tüm akıllı telefon kullanımını düzenleyebiliyorsunuz. Özellikler ebeveynler için çocukların akıllı telefonlarda geçirdiği süreyi kontrol etme konusunda, iOS 12 Screen Time bir hayli kolaylık sağlamakta. Geçelim uygulamanın neler sunduğuna ve nasıl kullanıldığına.

iOS 12 Screen Time Nasıl Kullanılır?

Özelliğin kullanımı ve kontroller için yapılması gereken işlemler oldukça basit.

  • İlk olarak “Ayarlar” sekmesine girmeli ve buradan ise “ekran süresi” yolunu izlemeniz gerekiyor.
  • “Ekran süresini aç” demeniz gerekiyor.
  • Devam seçeneğinin ardından “benim aygıtım” ya da “çocuğumun aygıtı” seçimleriniz yapıyorsunuz.
  • iOS 12 Screen Time bölümüne girdikten sonra, direk olarak özet kullanımlarınızla karşı karşıya kalıyorsunuz. Oyunlarda, web sitelerinde, sosyal medya uygulamalarında ne kadar zaman geçirildiği bir bar ile gösteriliyor.
  • Bu kısma tıkladığınız zaman daha detaylı gösterimlerle karşı karşıya kalıyorsunuz. Çok daha detaylı bir şekilde hangi uygulamada ne kadar zaman geçirildiği gösteriliyor.
  • Raporlamalar günlük ve haftalık olarak alınabiliyor.

iOS 12 Screen Time

Downtime(Atıl Süre): Bu kısım yatma zamanı olarak belirlenen kısım olarak gösterilebilir. iOS cihazlarının kullanılamayacağı zaman aralığının belirlendiği kısımda tam olarak burası. Sekmeye tıkladığınız zaman ayar penceresi açılıyor. Başlangıç zamanı ve bitiş zamanı gibi seçimlerin dışında, özelliği açık ya da kapalı hale getirebiliyorsunuz. Bu özellik sırasında seçilen uygulamalar haricinde, tüm uygulamalara erişim engellenmiş oluyor.

App Limit(uygulama sınırları): Uygulama limitlerinin belirlendiği kısım olarak gösterilebilir.

Always Allowed(izin verilen): İzin verilen uygulamalar olarak gösterebileceğimiz bu kısımda de kendinize göre düzenlemeler yapabiliyorsunuz.

Content & Privacy Restrictions (İçerik ve gizlilik sınırlamaları): Aygıtta görüntülenecek olan içeriğin türünü belirlemenizi sağlayan bölüm.

Erişim düzenleri genel olarak bu şekilde. Tüm bu ayarlamaları kendi cihazlarınız için yapabileceğiniz gibi bu ayarlamaları aile paylaşımı özelliği ile direk olarak çocuklarınızın cihazları için de yapabilirsiniz. Ayrıca yine bu kısımdan diğer cihazların kullanım analizlerini de öğrenebilirsiniz.  Bunun için adımlar aşağıda.

  • Aile paylaşımı kullanıyorsanız, “Ayarlar > Ekran süresi” yoluna gidin. Buradan verilerini kontrol etmek istediğiniz kişiyi seçin. Eğer bir Apple kimliği istenecek olursa, “Ayarlar > adınız > aile paylaşımı ve ekran süresi” yoluna bakın.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?