iOS 12 Saklı Kalan Özellikleri ve Detayları

iOS 12 işletim sistemi için detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. Bu kez iOS 12 için gizli kalmış özellikler ortaya çıktı? İşte tüm özellikler.

0
133
iOS 12

Beklenen açıklama WWDC 2018 etkinliğinde geldi ve iOS 12 işletim sisteminin tanıtımı yapıldı. Yeni seri işletim sisteminin tanıtımı sonrasında tüm özelliklerini ele almıştık. Bu özellikler için aşağı bağlantılar ekleyeceğiz ancak bahsettiğimiz bu özellikler etkinlik kapsamında Apple’ın öne çıkardığı özelliklerdi.

Bilindiği gibi etkinliğin hemen ardından iOS 12 beta 1 sürümü geliştiriciler için yayınlandı. Haliyle Apple’ın üzerinde durmadığı birçok farklı detay özellik ortaya çıkmaya da başladı. Bu yazımızda tüm bu gizli kalmış özelliklerden söz edeceğiz. Apple’ın bir hayli olumlu eleştiri almasını sağlayacak olan bu özelliklerden detaylı bir şekilde söz edelim.

Bakınız: iOS 12 Özellikleri

iOS 12 Mesajlar için Yeni Detay

Mesajlar uygulamasının iOS içerisinde en çok önem verilen uygulamalardan biri olduğu aşikâr. Apple bu konuda uygulamalarına epey güveniyor. Her işletim sistemi sürümünde de bu konuda yeni düzenlemeler görüyoruz. iOS 11 işletim sistemiyle beraber gelen son mesajlar sisteminde yine uygulama geliştirilmiş ancak detaylı bir kısayol sistemi sunulmamıştı. Mesajlar içerisindeyken direk olarak kişileri arama menüsüne ulaşamıyordunuz.

iOS 12

Bunun için öncelikle kişi kartlarını görüntülemeniz gerekiyordu. iOS 11 ile yapılan düzenlemeler bu kısımda sınırlı olarak görülmüştü. iOS 12 işletim sisteminde ise bu konuda mini düzenlemeler yapılmış durumda.

Artık kullanıcılar kişi kartlarına gerek kalmadan, görüntülenen kişiyi doğrudan aramanız hatta FaceTime kullanmanız mümkün hale getirildi. Bunun için sadece kişi profil resminin altında yer alan hızlı arama erişim sistemini kullanmanız yeterli. Açıkçası işlem oldukça basit ve kullanıcılar için işler oldukça kolaylaştırılmış bir hale getirilmiş durumda.

3D Touch için Zenginlikler Geldi

Apple başarılı deneysel çalışmalarından birisi olan 3D Touch teknolojisi de iOS 12 işletim sisteminden nasibini almış gibi gözüküyor. Akıllı basınç sistemi olarak gösterebileceğimiz 3D Touch sistemini geliştirecek olan güncellemelerle beraber Apple’ın teknolojisini geliştirdiği görülüyor. Yeni seriyle beraber 3D Touch seçenekleri zenginleştirilmiş durumda.

iOS 12

Özellikle uygulamalar için çok daha fazla seçenek sunuluyor. Mesela kamera uygulaması için artık kullanıcıların 3D Touch ile doğrudan QR kod moduna geçmesine izin veriliyor. Aynı şekilde fotoğraflar kısmında ve notlar kısmında da yeni seçeneklerin kullanıldığı görülüyor. Ayrıca 3.parti uygulamalarda da bu konuda çok daha geniş bir destek sunulduğunu eklemek gerek. Özellikle destekleyen uygulamalar için seçenekler bir hayli arttırılmış.

İLGİLİ HABER:  iOS 11.4 için İlk Bilgiler Ortaya Çıktı

Sanal Asistan Dil Aksanları

iOS 12 işletim sistemiyle beraber üzerinde en çok durulan konulardan birisi de Siri oldu. Aslında kısayollar dışında beklendiği kadar dikkat çeken bir değişiklik olmadı ancak arka planda Siri daha başarılı hale getirildi. Özellikle sanal asistanın yapay zeka desteği konusunda daha çok öne çıkacak güncellemeler aldığından söz ediliyor.

iOS 12

Daha da zenginleştirilen ve daha net yanıtlar vermeye yönelik olarak güncellenen Siri sanal asistanının, yeni aksanlar kazandığı da açıklandı. Güney Afrika ve İrlanda dilleri için aksan yükseltmeleri alan sanal asistanın bu şekilde çok daha başarılı bir hal aldığını da söylemek gerekiyor.

Ancak hala ülkemizin de içerisinde bulunduğu birçok dil için net aksan güncellemeleri sunulmuş değil. Muhtemelen bunlar için bir sonraki iOS güncellemesini beklememiz gerekecek. Özellikle bu süreçte yapay zeka ekiplerine yapılan takviyeler Apple’ın ileriye dönük olan planlarını ortaya koyuyor. Kısayollar uygulaması gibi fark yaratacak artılara yenilerinin eklenmesini bekliyoruz.

Yüz Kilidi için Alternatifler

Diğer bir yenilik ise yüz tanıma sisteminde ortaya çıktı. Geliştirici sürümünün içerisinde ortaya çıkan kodlara göre iOS 12 sonrasında iPhone X modelinde kullanılan Face ID, çoklu kullanıcı desteğine sahip olacak.

Face ID iOS 12

Daha önceki yazılarımızda da bu konuda bilgiler paylaşmış ve yeni durum için beklentileri ortaya koymuştuk. Artık iki farklı kişinin yüzlerinin kayıt edilebileceği bir yüz tanıma sistemi bekliyoruz. Muhtemelen yeni beta sürümü sonrasında bu konuda çok daha fazla bilgi elde edeceğiz.

Şifre Sisteminde Yenilikler

iOS 12 işletim sistemi kullanan cihazlar ile macOS Mojave kullanan cihazlar arasında yeni bir sistem daha kullanıma girdi. AirDrop şifreleri sayesinde artık iki işletim sistemi arasında şifre aktarımını gerçekleştirmek mümkün hale geldi. Şifreler tek bir düzen içerisinde kullanılabilir hale gelmiş oldu. Özellikle çok fazla hesap kullanan ve giriş kullanan kullanıcılar için bu uyumun bir hayli değerli olduğunu söylemek gerekiyor.

iOS 12 beta 1 sürümünde ortaya çıkan farklı detaylar bu şekilde. Muhtemelen her yeni beta sürümünden yeni düzenlemeler ve yeni detaylar göreceğiz. Beta sürüm güncellemeleri kullanıma girdikçe iOS 12 işletim sistemi hakkında daha birçok sürpriz göreceğiz. Sitemizden yeni detaylar için sürekli paylaşım yapmaya devam edeceğiz. Bizi takip etmeyi unutmayın.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?