iOS 12 nasıl bir işletim sistemi? Kullanıcı yorumları nasıl? Bu gibi sorunların cevabını bu yazımızda bulacaksınız. Apple, geçtiğimiz hafta WWDC 2018 etkinlikleri kapsamında iOS 12 lansmanı yaptı. Kullanıcıların % 90’ına yakınının iOS 11’e geçtiği de söz konusu etkinlikte ifade edildi. iOS 12’nin hangi cihazlar tarafından da destekleneceği  de ortaya çıktı. iOS 12’nin de beta sürümleri, Apple yazılım geliştiricileri tarafından kullanılmaya başlandı. 

iOS 12 ile birlikte bir çok yeni özellik geldi. iOS 12’nin yeni özellikleri için;

iOS 12 ile birlikte iPhone’ların daha da hızlanacağı ifade ediliyor. Apple’ın iddialarına göre iOS 12 %40 hız artışı sağlayacak. Düşüncemize göre de herkesin merakla beklediği konu da bu. Aslında iOS 12 Beta 1 yayınlandı. Hız testleri de yapıldı. Bu testlerde de iOS 12’nin iOS 11.4’e göre daha hızlı olduğu doğrulandı. Kullanıcılar özellikle kameranın daha hızlı açıldığını ifade ediyorlar.

iOS 12 destekleyen cihazlar

Testler iPhone 5s ve üstünde yapılıyor. Çünkü iOS 12 güncellemesi iPhone 5s’in altındaki modellere gelmeyecek. 

iOS 12 şu iPhone modellerine gelecek:

iPhone 5s, iPhone SE, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus ve tabii ki iPhone X.

Bildiğiniz gibi iOS 12 sadece iPhone’lara gelmeyecek. iPad’lere de gelecek.

iOS 12 destekleyen iPad modelleri de şunlar:

2.9-inch iPad Pro 2. Nesil
12.9-inch iPad Pro 1. Nesil
10.5-inch iPad Pro
9.7-inch iPad Pro
9.6-inch iPad
iPad Air 2
iPad Air
iPad 5. Nesil
iPad mini 4
iPad mini 3
iPad mini 2

 

iOS 12 kullanıcı yorumları

Henüz 1. betası yayınlanan iOS 12 ile ilgili çok fazla geri bildirim yok.  Şimdilik ortak görüşler şu şekilde:

İLGİLİ HABER:  Çentik Ekranlı Mac Modelleri Geliyor

1- Cihaz daha hızlı açılıyor. iOS 12 ile birlikte Hoşgeldin ekranı, iOS 11’e göre daha çabuk geliyor. 

2- Kamera uygulaması çok hızlı. iOS 11’de kamera uygulamasının yavaş açılmasından sıklıkla şikayet edildiğini görüyorduk.

3- iOS 12’nin klavye açılma hızı da iOS 11’e göre daha iyi.

4- Ekran zamanı (screen time) uygulaması da pil kullanımı konusunda, kullanıcıya faydalı bilgi verebiliyor. Ekranın o gün ne kadar açık kaldığını, hangi uygulamalara ne kadar zaman ayrıldığını göstermesi açısından oldukça faydalı görünüyor.

5- Rahatsız etme uygulaması ile de, istemediğiniz zamanlarda bildirim gelmesini yasaklayabiliyorsunuz. Örneğin gece gelen bildirimleri sabah toplu olarak alabiliyorsunuz. 

6- Artık Hey Siri dememize gerek kalmadı. Doğrudan biz anahtar kelimeler tanımlayıp, bunlara işlem ataması yapabiliyoruz. Bu özelliğin adı da Siri kısayollar (shortcuts)

iOS 12 henüz çok yeni. Zaten genel kullanıma açılması için önümüzde daha 3 ay var. Eylül 2018’de kullanıma sunulması bekleniyor. 

Her yeni iOS sürümü, beraberinde bazı problemler getirebiliyor. Bu yüzden de sürekli Apple güncellemeler yayınlıyor. Örneğin iOS 11; şimdilik iOS 11.4 ile yoluna devam ediyor. Bizim önerimiz iOS 12 çıkar çıkmaz cihazlarınıza yüklememeniz şeklinde. En azından bir sonraki sürümü beklemek veya kullanıcı yorumlarına bakmak faydalı olabilir.

Siz iOS 12 hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumları alalım.

 

5 YORUMLAR

  1. merhaba hani iphone 6s batarya süresi uzuyacaktı dahada kısaldı ios 11 de 5 saat 13 dakika ios 12 de ise 4 saat 13 dakika bumu apple senin yazılımın yazık bu kadar paralar kazanıyorsun acaba çok şımartıldın mı bu düzeni yıkın artık eski cihazların kullanımını düşürmeye hakkınız yok insanların paralarını hiçe sayamazsınız.

  2. Bugün ios12 7 plusa yükledim telefon anormalleşti;
    Telefon çalıyor titriyor ama Arayan kişiyi bazen göremiyorum hadi bu neyse
    görsem de görmesem de telefon kilitleniyor hiç bişi yapamıyorum mecburen telefonu resetliyorum. Lütfen bir çare…

  3. İPhone X cihazın pil ömrü kullanımı kesinlikle azaldı ve son tam şarjdan sonra geçen süre özelliği yok bu özellik ios 11 de bile vardı. Neden pil ömrü azaltıldı bunun testleri yapılmadı mı? Çok saçma

  4. İPhone’un ios12 güncellemesinden sonra tlf çok geç şarj oluyor ayrıca çok çabuk bitiyor hızlı düşüyor günde en az üç defa şarja takar oldum niye böyle oldu

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?