Pil sağlığı ve pil dayanma süresi, iPhone akıllı telefon kullanıcılarının en çok önem verdikleri konular arasında yer alıyor. Özellikle iPhone 6s modelinde ve diğer eski iPhone modellerinde ortaya çıkan pile bağlı yavaşlatma olayından sonra, bu konu daha da önem kazandı. Hatta Apple kullanıcıları tam anlamıyla ikna etmek için Pil Sağlığı sistemini devreye soktu. İlk olarak iOS 11.3 sürümüyle gördüğümüz Pil Sağlığı uygulaması, iOS 12 işletim sisteminden sonra ise çok daha detaylı bir hale geldi. Bu yazımızda da söz konusu uygulamanın bizlere neler sunduğundan söz edeceğiz.

iOS 12 Pil Sağlığı Uygulama Ayarları

Daha önce bu özelliği iOS 11.3 sürümüyle incelemiştik. Fakat iOS 12 sonrasında dediğimiz gibi çok daha fazla detay elde etme şansımız oldu. Çünkü özellik çok daha kapsamlı hale getirildi. Öncelikle, bilmeyen kullanıcılar için pil sağlığı sistemine nasıl gireceğinizden söz edelim.

  • Ayarlar’a girin.
  • Ardından “Pil>Pil Sağlığı” yolunu izleyin.

iOS 12 Pil Sağlığı

Karşınıza gelen ekranda pil sağlığıyla ilgili olarak oluşturulmuş olan ana menü gelecek. Buradan düşük güç modunu çalıştırabilir, bataryanın durumunu görebilir ve Performans yönetimi özelliğini kapatabilirsiniz.

Performans yönetimi özelliği, kimyasal yaşlanmaya uğramış olan pillerde ani güç isteklerine karşı telefonların kapanmaması için kullanılan bir özellik. Telefonların yavaşlamasına neden olan bu özellik artık kullanıcı kontrolünde. iPhone 6 ve üzeri modellerde kullanılan bu özellik, istenildiği zaman kapatılabiliyor. Buna karşın, telefon ani güç isteğini karşılamayıp yeniden başlayacak olursa, özellik otomatik olarak açık konuma getiriliyor.

iOS 12 ile Pil Sağlığında Ne Değişti?

Gelelim nelerin değiştiği kısmına. iOS 12 işletim sistemi sorasında artık çok daha detaylı bir rapor alabiliyorsunuz. Son 24 saat ve Son 10 gün raporlama seçeneklerini göreceksiniz. Her iki görünümde de toplam pil kullanım bilgilerini görmek mümkün oluyor.

İLGİLİ HABER:  iPhone 12 Teslimatları 5 Ekim'de Başlıyor

iOS 12 Pil Sağlığı

Bu kısımda gösterilen grafikler, uygulamalardaki etkinliği, kullanım etkinliğini ve hatta cihazınızı fişe takmanızın sonrasında tam şarj bilgisini bile verebiliyor. Eğer grafikler üzerinde belirli bir zaman dilimi için kullanım bilgilerini görüntülemek isterseniz, bu durumda istediğiniz bölüme ya da alana dokunmanız yeterli oluyor.

iOS 12 Pil Sağlığı

Grafiklerin hemen altında ise uygulamaların ne kadar pil tüketimi gerçekleştirdiğine ilişkin bir bilgi var. Yüzde dilimleri şeklinde yapılan bilgilendirme, yukarıdan aşağı doğru azalan kullanımla ilerliyor. İlk sırada yer alan uygulama, en fazla pil tüketen uygulama oluyor.

 

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?