Bir süredir iOS 12 işletim sisteminin hatalarından ve getirdiği yeniliklerden söz ediyoruz. İşletim sistemi sürümü genel olarak değerlendirildiği zaman çok önemli değişikliklerle beraber karşımıza çıktı. Performans kısmında ve pil tüketimi konusunda önemli değişikliklerle beraber gelen seri, hata kısmında ise çok daha az hatayla geldi.

Her ne kadar hataların az olduğunu söylemiş olsak da bu sürümde de bazı sorunlar yok değil. Bu sorunlardan birisi de rehberde yaşanan “H” harfi sorunu olmuştu. Hem sorunun detayları belli oldu hem de nasıl çözüleceği konusunda bazı iddialar ortaya çıktı.

iOS 12 Hatası Yeni Güncellemeyle Düzeltilebilir

Kısaca hatadan söz edelim. iOS 12 yüklü cihazlarda karşımıza çıkan hata, rehber kısmında yer alan “H” harfinin kaybolduğunu gösteriyor. H harfinde bulunan kişilerde herhangi bir gösterim sorunu ya da kişilerin kaybolması gibi bir durum söz konusu olmuyor.

Sadece kısa yol olarak gösterebileceğimiz alfabetik sıralama içerisinde “H” harfinin bulunmadığını görüyoruz. Kısa yoldan ulaşmada sorun çıkarsa da bir üstte ya da bir altta yer alan harflerden yola çıkarak, “H” rehberine de ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Yani aslında çok büyük bir sorun olduğunu söylemek yanlış olur. Bunun dışında kısa yoldan erişim açısından beklenmedik bir hata.

iOS 12

Bu sorunun tüm cihazlarda yer almadığını da belirtelim. İddialara göre sorun sadece Türkçe dilinde karşımıza çıkıyor ve belli başlı modellerde bu sorun yaşanıyor. Dil ayarlarının değiştirilmesinin sonrasında bu sorunun düzeldiği konusunda bilgiler veren kullanıcılarda yok değil.

Sorunun çözümü içinse mutlaka güncelleme beklemek gerekiyor. Sorun yaşayan kullanıcıların, iOS 12.1 güncellemesinden sonra sorunlarının çözüleceğini düşünüyoruz. Zaten sürüm notları kısmında da düzenlemeler ve hatalara yönelik çalışmalar yapıldığı belirtilmişti.

İlginizi Çekebilir: iPhone Xs Pil Kapasitesiyle Şaşırttı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?