iOS 12 Beta 4 vs iOS 11.4.1

iOS işletim sisteminin son iki sürümü büyük oranda tartışmalara neden oldu. İlk olarak iOS 10 işletim sisteminde bir dönemin sona erdiğini, Jailbreak işleminin tarihe gömüleceğini düşündük. Nispeten bu yönüyle sıkça konuşulan iOS 10 serisinden sonra gelen iOS 11 ise hep hatalarıyla gündeme geldi. Bitti denilen Jailbreak yeniden hayat buldu. Son sürümü iOS 11.4.1 yayınlanmış olsa bile hala kullanıcıların belli sorunlar yaşadığı belirtilen iOS 11 için ise iOS 12 işletim sisteminin özel olarak hazırlandığı açıklandı. Peki, iOS 12 istenen değişimi sağladı mı? Bahsedildiği gibi son yılların en kararlı iOS işletim sistemiyle mi karşı karşıyayız? iOS 12 Beta 4 vs iOS 11.4.1 karşılaştırması bu sorulara biraz daha kolay yanıt vermemizi sağlayacak.

Ayrıca bakınız: iOS 12 Rehberi

iOS 12 Beta 4 vs iOS 11.4.1 (iPhone 5s)

Her zaman olduğu gibi işe yine güncelleme alan en eski modelden başlayacağız. Tekrar hatırlatmamız lazım ki iPhone 5s karşılaştırması oldukça önemli. iOS 12 Beta 4 vs iOS 11.4.1 karşılaştırmasında da iPhone 5s oldukça önemli. Çünkü bu seriler hem kimyasal yaşlanmanın en çok yaşandığı modeller hem de şu an için en eski seriler. Buna karşın iPhone 5s kullanıcı kitlesinin de hala hatırı sayılır bir kitle olduğunu söylemek gerekiyor.

Sözü daha fazla uzatmadan karşılaştırmadan söz edelim. Karşılaştırma her zaman olduğu gibi yine açılış hızlarından başlıyor. Açılış hızı kısmında yeni beta sürümü, eski işletim sistemine göre çok daha hızlı açılıyor. Arada neredeyse bir 10 saniye kadar fark söz konusu. Yeni beta sürümünün bu konuda çok daha başarılı olduğunu görüyoruz.

Uygulama açılış hızlarında da yine yeni beta sürümünün önderliği söz konusu. Özellikle kamera açılış hızlarında ve ana servis uygulamalarının açılışlarında yeni beta sürümü çok daha önde gibi gözüküyor. En azından arada gözle görülür bir fark olduğunu anlayabiliyorsunuz.

iOS 12 Beta 4 AnTuTu Puanı: 11418

iOS 11.4.1 AnTuTu Puanı: 11554

iOS 12 Beta 4 vs iOS 11.4.1 (iPhone 6)

Sıralamaya yine eskiden yeniye doğru devam ediyoruz. iPhone 5s modellerinden sonra gelen bir diğer model olan iPhone 6 modelinde iOS 12 Beta 4 vs iOS 11.4.1 karşılaştırmasına bakacağız. Her iki işletim sistemine baktığımız zaman açılış hızlarının hemen hemen aynı olduğunu görüyoruz. Yeni beta sürümünde bir tık daha geç açılma söz konusu. Fakat arada çok önemli bir fark söz konusu. Uygulama açılış hızlarına geçtiğimiz zaman çok önemli bir fark görmüyoruz.

Kamera uygulamasında yeni sürümün birazcık daha önde olduğunu da ekleyelim. Ama bunun dışında genel olarak açılış hızlarının hemen hemen aynı olduğunu söyleyebiliriz. Bazı uygulamalarda ise App Store gibi yeni beta sürümünün geride kaldığı görülüyor. Genel olarak dengesiz bir profil çizildiğiniz ve hız testinin çok kararlı olmadığını söyleyebiliriz. AnTuTu puanlarında da ise bu karamsar görüntü ortadan kalkıyor. Derecelendirmede yeni beta sürümü açık ara farkla önde gibi gözüküyor.

iOS 12 Beta 4 AnTuTu Puanı: 15094

iOS 11.4.1 AnTuTu Puanı: 13855

iOS 12 Beta 4 vs iOS 11.4.1 (iPhone 6s)

Sıradaki modelimiz iPhone 6s akıllı telefonları. İki nesil öncesinin amiral gemisi modeli, yine hız karşılaştırılmasında değerli bulunan modeller arasında. Yine açılış hızlarından işe başlamak gerekiyor. Her iki akıllı telefonun da açılış hızında başarılı değerler ortaya koyduğu görülüyor. Fakat yeni işletim sistemi bu konuda çok daha başarılı iOS 12 Beta 4 sürümünün yaklaşık olarak 15 saniye kadar daha erken açıldığı görülüyor.

Açıkçası bu fark şimdiye kadar açılış hızlarında karşılaştığımız en büyük farklar arasında. Aynı durum uygulama hızlarında da karşımıza çıkıyor. Açılış hızında oluşan fark kadar büyük bir fark söz konusu değil ancak mesajlar, takvim gibi uygulamaların açılış hızı, iOS 12 Beta 4 sürümünde çok daha önde gözüküyor.

Aynı durum fotoğraflar uygulaması içinde geçerli. Bunların dışında kamera açılış hızına ise ayrıca değinmek gerekiyor. Arada yaklaşık bir 5 saniye kadar fark söz konusu. iOS 12 Beta 4 bu konuda çok daha önde. Açıkçası şimdiye kadarki en net hız farkı bu modelle beraber karşımıza çıkmış durumda.

Gözle görülür bir fark söz konusu. Arada yavaş yavaş öne çıkan bir uçurum oluşmaya başladığını söyleyebiliriz. Muhtemelen final sürümünden sonra iOS 12 Beta 4 vs iOS 11.4.1 arasında dağlar kadar fark olacak. AnTuTu puanlarından da bu durumu net bir şekilde görebiliyoruz. Aşağıda puanları belirteceğiz. Performans konusunda artık istediğimizi almak mümkün olacak ve bu tüm skandalların ardından oldukça olumlu bir gelişme olacak.

iOS 12 Beta 4 AnTuTu Puanı: 28137

iOS 11.4.1 AnTuTu Puanı: 21493

iOS 12 Beta 4 vs iOS 11.4.1 (iPhone 7)

iPhone 6s modelinden sonra, iOS 12 Beta 4 vs iOS 11.4.1 karşılaştırmasında iPhone 7 modeli çok daha merak uyandırdı. Yine yeni sayabileceğimiz modellerden biri olması ve en çok kullanılan iPhone modellerinden biri olması zaten iPhone 7 modelini çok daha önemli hale getiriyor. Hemen hız karşılaştırmasına geçelim. iOS 12 Beta 4 vs iOS 11.4.1 karşılaştırmamız her seferinde olduğu gibi açılış hızlarından başlatıyoruz.

Açılış hızlarına baktığımız zaman iOS 12 Beta 4 sürümünün az bir farkla önde olduğu görülüyor. Ancak iPhone 6s modelindeki gibi bir fark söz konusu değil. Hemen hemen aynı açılış hızı sonuçları var. Uygulamalar kısmında da yine kesin farklar söz konusu değil. iOS 12 Beta 4 sürümü biraz daha önde ancak iPhone 6s kadar bir fark olduğunu söylemek mümkün değil. Kısacası iki işletim sistemi sürümü arasında iOS 12 Beta 4 önde ancak iPhone 6s modelindeki kadar bir uçurum söz konusu değil.

iOS 12 Beta 4 AnTuTu Puanı: 20971

iOS 11.4.1 AnTuTu Puanı: 19830

iOS 12 Beta 4 vs iOS 11.4.1 (iPhone 8)

Gelelim son amiral gemisi modeline. Tüm eski modellerden sonra iPhone 8 modelinden çok önemli bir fark bekliyoruz. Açılış hızlarında bu derece bir fark söz konusu değil. Yine de iOS 12 Beta 4 sürümünün önde olduğu açık.

Uygulamalar kısmında ise yine beta sürümü önde. Açılış hızlarında yeni sürüm biraz daha önde ancak arada gözle görülür çok az bir fark söz konusu. Genel performans kısmında yeni sürüm tabii ki önde ancak daha büyük fark için final sürümünü beklemek gerekiyor.

iOS 12 Beta 4 AnTuTu Puanı: 30679

iOS 11.4.1 AnTuTu Puanı: 28796

Karşılaştırmamız bu şekilde. Yeni beta sürümlerinde yeni karşılaştırmalar sunacağız.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?