iOS 12 Beta 3 vs iOS 11.4

iOS 11 işletim sisteminden sonra yayınlanması bile beklentileri arttıran iOS 12 işletim sistemi, hızla beta süreçlerine devam ediyor. WWDC 2018 etkinliğinden sonra sadece geliştiricilere yayınlanan yeni beta sürümünün ardından son olarak herkese açık iOS 12 beta 2 sürümü yayınlanmıştı. Geliştiriciler için ise beta 3 sürümüne denk gelen işletim sisteminin yayınlanmasının ardından iOS 12 Beta 3 vs iOS 11.4 karşılaştırılması da merak konusu oldu.

Peki, iOS 12 beta sürümleri ne kadar başarılı? Arada ne denli bir hız farkı oluştu? Şimdi iki sürüm arasındaki bu hız farkından söz edelim. iOS 12 Beta 3 vs iOS 11.4 karşılaştırmasını birkaç farklı model üzerine yapacağımızı belirterek karşılaştırmalara başlayalım.

Ayrıca bakınız: iOS 12 Rehberi

iOS 12 Beta 3 vs iOS 11.4 (iPhone 5s)

iPhone 5s akıllı telefonları karşılaştırmanın en önemli modellerinden bir tanesi. Çünkü bu model güncellemeyi alan en eski model. iPhone 5s muhtemelen iOS 12 sonrasında yeni bir güncelleme almayacak. Bu nedenle iPhone 5s karşılaştırmasının önemi biraz daha farklı. Karşılaştırmaya geçtiğimiz zaman ise ilk olarak açılış hızlarının kıyaslandığını görüyoruz. Açılış hızında eski işletim sisteminin biraz daha önde olduğu görülüyor.

Çok küçük bir farkla olsa da iOS 11.4 sürümü biraz daha hızlı açılıyor. Açılış hızının dışında uygulamaların açılışlarında ise bariz bir şekilde iOS 12 beta 3 sürümü daha önde. Hem ana Apple uygulamalarının hem de kamera uygulamasının daha hızlı açıldığı görülüyor. Ana uygulamalar dışında haritalar içinde daha hızlı açılış süreleri sunuluyor. Fakat buna karşın bazı uygulamalarda da eski sürümün önde olduğu görülüyor. Antutu puanlarında ise yeni beta sürümü önde gözüküyor.

iOS 12 Beta 3 AnTuTu Puanı: 12150

iOS 11.4 AnTuTu Puanı: 11548

iOS 12 Beta 3 vs iOS 11.4 (iPhone 6)

Bir diğer model ise iPhone 6 modeli. Biraz eskilerde kalmış olacak ama hala satışı devam eden iPhone 6 akıllı telefonlarında yapılan testlerde de açılış hızı kısmında iOS 12 işletim sisteminin beta sürümünün önde olduğunu görüyoruz. Hem de yeni beta sürümü gözle görülür ciddi bir farkla önde. Uygulamalar kısmında ise çok büyük farklar söz konusu değil.

Yine hemen hemen aynı açılış hızlarından söz ediliyor. Özellikle kamera açılış hızında iOS 12 beta 3 sürümünün önde olduğu görülüyor. Haritalar kısmında ise kafa kafaya bir durum söz konusu. Yalnız her ne kadar kafa kafaya bir durum söz konusu olsa da iOS 11.4 işletim sisteminde uygulama açılış hızları sanki bir tık önde. Bu durum AnTuTu puanlarında da karşımıza çıkıyor.

iOS 12 Beta 3 AnTuTu Puanı: 15225

iOS 11.4 AnTuTu Puanı: 15891

iOS 12 Beta 3 vs iOS 11.4 (iPhone 6s)

Karşılaştırmamızda yeni modellere doğru ilerlemeye devam ediyoruz. Bu kez iPhone 6s akıllı telefonlarının karşılaştırmasını ele alacağız. iPhone 6s modelinde de yine açılış hızlarından başlamak gerekiyor. Bu kez açılış hızı kısmında iOS 11.4 işletim sistemini kullanan cihazın bariz bir şekilde önde olduğu görülüyor. Uygulamalar için yapılan değerlendirmelerde ise iOS 12 beta 3 sürümüyle hemen hemen aynı sonuçların alındığını görüyoruz.

Kamera açılış hızında iOS 12 beta sürümü önde ancak çok büyük bir fark söz konusu değil. Aynı durum haritalar uygulaması ve diğer uygulamalar içinde geçerli. Çok önemli bir hız farkının söz konusu olmadığını ekleyelim. AnTuTu puanlarında ise ciddi bir fark oluşmuş durumda. AnTuTu için açıklanan puanlara göre yeni işletim sistemi sürümü epey bir önde.

iOS 12 Beta 3 AnTuTu: 28263 puan

iOS 11.4 AnTuTu: 23664 puan

iOS 12 Beta 3 vs iOS 11.4 (iPhone 7)

1 nesil öncesinin amiral gemisi akıllı telefonları için yapılan hız testinden devam edelim. Bu modelde de yine iOS 11.4 işletim sisteminin önce açıldığı görülüyor. Neden bilinmez ama açılış hızları daha önde olan sürümlerin biraz daha düşük bir performans gösterdiği görülüyor. iPhone 7 modelinde de bu yönde çok önemli bir fark söz konusu değil.

Uygulamalar hemen hemen aynı sürede açılıyor. En büyük fark ise kamera kısmında karşımıza çıkıyor. Kamera uygulamasında iOS 12 beta sürümü daha erken açılıyor. Haritalar kısmında da aynı durum söz konusu. Yeni işletim sistemi bu konuda da biraz önde. Çok büyük farklar olmasa da yeni sürüm biraz daha önde gibi. Genel olarak iOS 12 beta 3 sürümünde daha iyi performans elde ediliyor.

iOS 12 Beta 3 AnTuTu Puanı: 22518

iOS 11.4 AnTuTu Puanı: 21630

iOS 12 Beta 3 vs iOS 11.4 (iPhone 8)

Gelelim son amiral gemisi akıllı telefon modeline. iOS 12 Beta 3 vs iOS 11.4 karşılaştırmasında yine en önemli modellerden birisi de iPhone 8 akıllı telefonları. Son amiral gemisi serisi olduğu için bu modelin performansı da yine oldukça önemli. iPhone 8 karşılaştırmasına baktığımız zaman ise açılış hızında Apple’ın yeni sürümünün geri planda kaldığı görülüyor.

iOS 12 beta 3 sürümünün daha geç açılmasının yanında uygulama hızlarında ise yine bir uçurum söz konusu değil. Yine hemen hemen aynı sürelerde açılış hızları sunulduğunu görüyoruz. AnTuTu puanlarında da yeni işletim sisteminin sürümünün öne çıktığı gözüküyor. Sonuçlara aşağıda yer vereceğiz.

iOS 12 Beta 3 AnTuTu Puanı: 32635

iOS 11.4 AnTuTu Puanı: 30220

iOS 12 Beta 3 vs iOS 11.4 karşılaştırmaları bu şekilde. Bunun dışında iPhone X akıllı telefonları içinde karşılaştırmaları bekliyoruz. Tabii ki bu serinin içerisinde de A11 işlemcileri olduğu için performans farkı iPhone 8 akıllı telefonlarındaki sonuçlarla oldukça benzer olacaktır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?