iOS 12.4 Jailbreak Sürümü Nasıl Ortaya Çıktı?

0
478
iOS 12.4 Jailbreak

Apple’ın iOS 10 işletim sistemi sonrasında gelen iOS 11 serisiyle beraber Jailbreak dönemine bir darbe vurduğunu biliyoruz. Marka bu konuda açıkları kapatarak yoluna devam etti. Bir yandan Apple’ın açıkları kapatması bir yandan ise ünlü geliştiricilerin havlu atması, uzun bir süredir Jailbreak sürümlerinin gelmemesine neden olmuştu.

Fakat geçtiğimiz günlerde haberlerimizde de yer aldığı gibi sürpriz bir gelişme yaşanmıştı ve iOS 12.4 sürümü için Jailbreak yayınlandığı açıklanmıştı. iOS 12.4 Jailbreak sürümünün açıklanmasından sonra, nasıl oldu da bu sürüm için Jailbreak yayınlandı soruları akla gelmeye başladı. Çok geçmeden Apple’ın yaptığı hata ortaya çıktı. Hata, Apple’ın iOS 12.4 Jailbreak sürümünün yayınlanmasına engel olmasının önüne geçti.

iOS 12.4 Jailbreak Güvenlik Açığından Yararlanılarak Yayınlandı

Aslında Apple iOS 12.4 sürümüyle bazı önemli güvenlik açıklarını ve hataları kapatmıştı. Google Project Zero ekibi tarafından da keşfedilen bazı açıklar kapatılmıştı. Fakat söz konusu hatalar üzerinden bazı geliştiricilerin Jailbreak denemesi yapması üzerine gerçeğin böyle olmadığı ortaya çıktı.

Bu hataların devam ettiği ve iOS 12.4 Jailbreak sürümünün geçerli olduğu ortaya çıktı. Yaklaşık olarak 100 gündür söz konusu açıkların bulunduğu ve Apple’ın bu açıkları kapatmayı bir nevi unuttuğunu söyleyebiliriz.

iOS 12.4 jailbreak

Bunun yanında iOS 12.4 Jailbreak sürümünü yayınlanması ve birçok kullanıcı tarafından da kullanılabilir olduğunun doğrulanmasının ardından da bir düzenleme gelmedi.

Şu an için söz konusu hataların devam ettiği konusunda bilgiler var. Apple’ın bu hataları düzenlemek için nasıl bir önlem alacağı konusunda da bilgiler ortaya çıkması. Şu an için kullanılabilir bir Jailbreak sürümü söz konusu.

İLGİLİ HABER:  Apple Tüm 3. Taraf Geliştiricilerin Apple Watch Uygulamalarını Kabul Etmeye Başlıyor

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?