Grup FaceTime

iOS 12 işletim sisteminin ilk duyurusu yapıldığı zaman, yeni güncellemenin önemli yeniliklere imza atacağını görmüştük. Tanıtım sürecinde bu yeniliklerden söz ettik ancak Apple final sürümüne kadar bazı yeniliklerde geri adım attı. Bunlardan birisi de Grup FaceTime özelliği oldu. iOS 12 işletim sistemi ilk duyurulduğu zaman Grup FaceTime özelliğinin olacağı, bu özellik sayesinde 32 kullanıcıya kadar görüntülü ya da sesli sohbet yapılabileceği açıklanmıştı.

Final sürümü yayınlanmadan, beta serisinde bu özellik iptal edildi. Daha doğrusu ertelendi. Final sürümünden hemen sonra gelen iOS 12.1 beta sürümünde yeniden Grup FaceTime özelliğinin kullanıma açıldığını gördük. Peki, iOS 12.1 güncellemesiyle beraber gelecek olan Grup FaceTime nasıl kullanılacak? Yeni özelliğin sunduğu farklar neler?

Grup FaceTime İçinde Konuşmalar Nasıl Olacak?

Yeni sohbetin nasıl kullanılacağına geçmeden önce, özellik hakkında biraz bilgi verelim. 32 kişiye kadar destek verilecek olması, özellikle görüntülü görüşme için soru işareti. Kullanıcıların aklına gelen ilk soru, 32 kişinin aynı anda ekranda nasıl gözükeceği. Tabii ki Apple bunu düşünmüş. 32 kişiye kadar destek verecek olan görüntülü görüşmede, derecelendirme sistemi kullanılacak.

Eğer kullanıcı sayısı fazlaysa, yukarıdan aşağı doğru bir derecelendirme göreceğiz. Kullanıcıların görüntüsü bir kare şeklinde görüntülenecek ve konuşan kullanıcının görüntüsü derecelendirmede üste çıkarak büyüyecek. Diğer kullanıcılar ise konuşmaya göre alta doğru sıralanacak. 30 ya da 32 gibi bir sayı söz konusu olursa, konuşmayan kullanıcıların alt kısımda, küçük kutucuklar halinde sıralandığı görülecek. Görselden yerleşimi daha iyi anlayabilirsiniz.

Grup FaceTime
Grup FaceTime nasıl kullanılır?

Bu kısımda kullanıcılara bir ayrıcalık daha sunulmuş. Diyelim ki Grup FaceTime görüşmesi içerisindesiniz ve o an için konuşmayan ya da konuşan bir kullanıcının fotoğrafını büyütmek istiyorsunuz.

Bu durumda kullanıcının kare alanına iki kez tıklamanız yeterli olacak. Tabii ki bu sadece sizin ekranınızda görüntülenecek. Sizin resmini büyüttüğünüz kullanıcı, diğer kullanıcıların ekranında da büyümüş bir görselle yer almayacak. İşte ilk etapta karmaşık olarak gelen sistemin işleyişini bu şekilde göreceğiz.

Grup FaceTime Görüşmesi Nasıl Yapılır?

Görüşmenin nasıl yapılacağından önce, tarafların iOS 12.1 sürümünü kullanmaları gerektiğini belirtelim. Şu an beta sürecinde olan sürüm güncellemesi yayınlandığında bu özellik aktif hale gelecek.

  • Kullanım oldukça basit.
  • FaceTime’a giriş yapın.
  • İster listenizden isterseniz de numaralarını yazarak, görüşme yapmak istediğiniz kullanıcıları seçmeniz gerekiyor.
  • Bu kısımda grup görüşmesi için istenen kullanıcıları seçip, video sekmesine basmanız durumunda, görüntülü görüşme isteği gönderilecektir.
  • Grup FaceTime görüşme başladıktan sonra, sayı sınırını aşmadan yeni kullanıcıları da görüşme içerisinden ekleyebiliyorsunuz. Mevcut kullanıcıları da görüşmeden çıkarmak mümkün.

Grup FaceTime

İşin bir boyutu bu olacak. İsterseniz direk olarak mesajlarda da grup görüşmesi başlatmanın nasıl olduğuna geçelim. Yapağınız işlemler şöyle;

  • Mesajlar bölümünü açın
  • Bir grup görüşmesine tıklayın ya da yeni bir grup görüşmesi oluşturun.
  • Grup içerisinde katılımcıların profil fotoğraflarının yer aldığı kısma tıklayın. Ardından FaceTime seçimi yapın.
  • Yine mevcut bir grup görüşmesi varsa katılmak için grup görüşmesine dokunmanız ve katılmak istediğinizi gösteren yeşil birleşim butonuna basmanız yeterli.

Not: Tekrar hatırlatalım. 32 kişi Grup FaceTime özelliği şu an için iOS 12.1 ile beta sürecinde. Bir değişiklik ve yeniden iptal kararı olmazsa, yeni özellik yayınlanacak. Güncelleme sonrasında yeni özelliği kullanmak mümkün olacak.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?