iOS 11’den iOS 10’a Dönme Rehberi

0
105

Apple’ın iPad, iPhone ve iPod touch modellerinin işletim sistemi olan iOS sisteminin yeni sürümü olan iOS 11 kısa bir süre önce kullanıma sunuldu. Yeni iOS sürümü olan iOS 11 ile birlikte önemli özellikler kullanıcıların kullanımına sunulurken iOS 11 sürümünde bazı hataların olması, yüksek pil tüketmesi ve sistemin henüz beklenilen kararlılıktan uzak olmasıyla birlikte kullanıcılar son iOS 10 sürümü olan iOS 10.3.3’e geri dönmek istiyor. İşte iOS 11’den iOS 10.3.3 sürümüne geri dönmek isteyenlerin yapması gerekenler.

Apple’ın 21 Eylül’de yayınladığı iOS 11 sürümü pek çok yenilik getirse de önemli eksiklikler kullanıcıların canını sıkıyor. Kullanıcılar iOS 11’in can sıkan bu sorunlardan kurtulmak istersen yapılacak şeylerin başında temiz iOS 11 kurulumu ya da iOS 10’a geri dönüş geliyor. Çıkarttığı her yeni iOS sürümü sonrasında bir önceki iOS sürümüne geçiş yapmak isteyen kullanıcılar için geri dönüşleri bir süre açık tutan Apple bu durumu iOS 11’i dağıtmaya başladığında da gerçekleştirdi. Kullanıcılar ellerini çabuk tutarlarsa iOS 10’un son sürümü olan iOS 10.3.3’e geçip sorunsuz bir iOS deneyimi yaşayabilir.

iOS 11’in getirdiği özellikleri beğenmeyen ve hatalarından sıkılan kullanıcılar için hazırlanan bu rehbere göre sizler de kolayca ve sorunsuz bir şekilde iOS 10.3.3 sürümüne geri dönüş yapabilirsiniz.

Dikkat! Öncelikle iOS 10.3.3 sürümünden iOS 11’e geçerken eğer ki yedek almasıysanız tüm verilerinizi kaybedeceksiniz. iOS 11 sürümündeyken iCloud yedeklemenizi yaparsanız bazı verilerinizi kurtarabilirsiniz. iOS 10.3.3 sürümünde yedek alma işlemini iTunes üzerinden yaptıysanız işlemleri tamamladıktan sonra yedeğinizi yine iTunes üzerinden yükleyebilirsiniz. Hazırsanız başlayalım.

Adım 1. Mac’inizde ya da bilgisayarınızda Apple’ın iTunes programının son sürümünün yüklü olduğundan emin olun. Eğer ki iTunes programınız yoksa iTunes programını apple.com.tr adresinden indirip kurabilirsiniz.

Adım 2. Tarayıcınızdan ipsw.me adresine girip cihazınızın model numarasına uygun iOS 10.3.3 sürümünü indirin.

Dikkat! i̇psw.me sitesi üzerinden indireceğiniz yazılımın cihazınızda çalışması için model numaranıza uygun iOS 10.3.3 sürümünü indirmeniz gerekmektedir. iPhone’unuzun model numarasınız iPhone’unuzun arka kapağı üzerinde yer alan Model No: AXXXX yazısından ya da cihazınızın kutusundan erişebilirsiniz.

İLGİLİ HABER:  iOS Game of War Fire Age Püf Noktalar ve Yeni İpuçları

Adım 3. iOS 10.3.3 sürümüne geri döndürmek istediğiniz iPad, iPhone veya iPod touch modelini bilgisayarınıza Apple şarj kablosunuzla bağlayınız ve cihazınızı aşağıda belirteceğimiz şekilde “kurtarma modu” yani “DFU” moduna alınız.

iPhone 7, iPhone 8, iPhone 7 Plus ya da iPhone 8 Plus modelleri için telefonunuzun üzerinden iTunes logosu görene kadar güç tuşuna ve ses kısma tuşuna aynı anda basın. iPhone X modelini kurtarma moduna almak için de güç tuşuna ve ses kısma tuşuna aynı anda basın.

Diğer iPad, iPhone ve iPod touch modellerinde iTunes logosunu görene kadar güç tuşuna ve ana ekran tuşuna basılı tutun.

Adım 4. Mac’iniz ya da bilgisayarınız üzerinden açmış olduğunuz iTunes programında cihazınızın “kurtarma modunda” olduğuna dair bir iTunes yazısı görmelisiniz. (Eğer ki bu yazıyı göremeseniz Adım 3’ü tekrar ediniz ya da orijinal bir bağlantı kablosu ile tekrar deneyiniz.) iTunes programı üzerinde yer alan “Geri Yükle” butonuna eğer ki Windows kullanıcısı iseniz klavyeniz üzerinden “Shift” tuşuna basın Mac kullanıcısı iseniz klavyeniz üzerinden “Option” tuşuna basın ve açılan pencereden ipsw.me sitesi üzerinden indirmiş olduğunuz dosyayı tıklayın.

Adım 5. Çubukların dolmasını bekleyin cihazınız açıldıktan ve ilk adım işlemlerini tamamlama ekranı üzerinden yedeğinizi iTunes ya da iCloud üzerinden geri yükleyin.

iPad, iPhone ve iPod touch cihazınızı iOS 11’den iOS 10.3.3 sürümüne geri döndürmek bu kadar basit. Son olarak Apple kısa bir süreliğine iOS 11’den iOS 10.3.3 sürüme geri dönüşlere izin verdiği için elinizi çabuk tutmakta fayda var. Eğer ki bu adımlarda bir sorun yaşıyor veya kafanıza takılan bir soru ya da sorular varsa yorum olarak bizlere gönderebilirsiniz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?