iOS 11 WİFİ ve Bluetooth Düğmeleri için Değişiklik Gelecek Mi?

0
90
ios 11 WİFİ ve Bluetooth

Kontrol merkezi, iOS 11 işletim sisteminin en çok ilgi çeken noktalarından biri olmayı başardı. Çok daha başarılı bir kullanım imkanı sunan kontrol merkezinin, birçok işlevi kolaylaştırdığı da kesin. Genel iPhone ve iPad kullanımını zenginleştiren yeni kontrol merkezinde değişen bazı özellikler ise kullanıcıların canını sıkmaya başladı. Bu noktada kontrol merkezi içerisinde en çok konuşulan konu ise WİFİ ve Bluetooth düğmeleri. Apple’ın beta sürümlerinde de belirttiği gibi bu tuşların fonksiyonları değişti. Ama kullanıcılar yeni sistem pek sevmiş gibi gözükmüyor. Konudan daha detaylı olarak bahsedelim.

WİFİ ve Bluetooth Düğmelerinin Sorunu Ne?

Kontrol merkezinde yer alan WİFİ ve Bluetooth butonlarının ilk etapta çok işlevsel olacağı düşünülüyordu. Fakat beta sürümlerinden sonrada ortaya çıkan gelişmeler durumun hiç de öyle olmadığını kanıtlamış oldu. Final sürümünden sonrada gördük ki kontrol merkezi içerisinde yer alan WİFİ ve Bluetooth butonları aslında bağlantıları tamamen kapatmıyor.

ios 11 WİFİ ve Bluetooth

Mesela bir WİFİ ağına bağlıysanız ve kontrol merkezi üzerinde yer alan butonu kapatırsanız, bu durumda sadece bağlı olduğunuz ağdan çıkış yapılıyor. WİFİ donanım olarak ise açık kalıyor. Aynı durum Bluetooth içinde geçerli.

WİFİ ve Bluetooth Tuşlarının Yeni Sistemi Nasıl Bir Sorun Oluşturuyor?

Burada kullanıcıların karşısına iki sorun çıkıyor. İlk sorun güvenlik sorunu. Bu şekilde kullanımlarda, arka planda donanım açık kaldığı için cihaza siz farkında olmadan erişim imkanı ortaya çıkmış oluyor. Ayrıca cihazınız bu durumda ücretsiz ağlara da kendiliğinden bağlanabilir. Bunun dışında ikinci sorun ise şarj sorunu. İki bölümde şarj tüketimini en çok arttıran bölüm.

Haliyle kullanılmadığı durumlarda ayarlara girip WİFİ ve Bluetooth donanımlarının kapatılması oldukça önemli. Ayrıca şunu da ekleyelim ki Apple’ın tepkileri değerlendirdiği belirtiliyor. Konu hakkında Apple’a çok tepki var. Bu nedenle ilk ana güncelleme ile değişiklik yapılabileceğinden söz ediliyor. Kontrol merkezindeki tuşlarda bu şekilde işlevsellik sağlanabiliyor.

İLGİLİ HABER:  Apple Mac Pro Üretiminin Yerini Değiştiriyor

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?