iOS 11 Uygulamayı Boşalt Sistemi ve Kullanımı

0
457

iPhone akıllı telefonları için en önemli sorunlardan birisi hafıza. Telefonların diğer serilere göre 32-64 GB gibi oldukça düşük bir değerle standart hafıza sunması, iPhone modellerinin en çok eleştirilen yönlerinden de biri olarak değerlendirilmişti. Akıllı telefon devinin her ne kadar son modellerinde bu miktarın biraz daha üst seviyelere çıkarıldığını görsek de bir yandan da Apple’ın yeni yazılımsal düzenlemelerle depolama sorununa çözüm oluşturmaya çalıştığını görüyoruz. Daha önce gelen APFS dosya sitemi, iOS 11 sonrasında gelen h.265 video formatı, yeni video sistemleri ve görüntü sistemleri derken yazılımsal olarak da ciddi bir düzenleme söz konusu. Özellikle iOS 11 sonrasında bu konuda çok daha ciddi değişimlerde gördük. En ilginç ve en etkili değişiklik ise iOS 11 uygulama boşaltma sistemi oldu.

iOS 11 Uygulama Boşalt Sistemi

Uygulama boşaltma özelliği daha önce duyurduğumuz bir iOS 11 özelliği. Bu özellik sayesinde kullanıcılar hem uygulama verilerinden vazgeçmek zorunda kalmıyor hem de hafızadan ciddi oranda yer kazanıyor. iOS 11 uygulama boşalt sisteminde, telefonunuzun hafızası çok dolduğunda kullanmadığınız uygulamalarınızı ya da kullandığını uygulamalarınızı kısmi olarak silebileceksiniz. İstediğiniz anda uygulamanızı silebileceksiniz.

Şimdi direk olarak eski sistemde de aynı durum geçerli oluyordu düşüncesi oluşabilir. Fakat iOS 11 uygulama boşalt teknolojisinde farklı olarak artık kullanıcılar sadece uygulama dosyalarını silebilecek. Uygulama içerisinde kullanıcıya has olan kullanıcı verileri ise saklanabilecek. Depolama alanından ciddi oranda kazanç elde edilmesini sağlayacak olan iOS 11 uygulama boşalt sistemi sayesinde, silinen uygulamaları yeniden yüklemeniz de mümkün. Bu durumda silmediğiniz uygulama verileri sayesinde, uygulamada nerede kaldıysanız oradan kullanım yapmaya devam ediyorsunuz.

iOS 11 Uygulama Boşalt Teknolojisi Nasıl Çalışacak?

Yeni sistem doğrudan varsayılan olarak ayarlanabilmekte. Daha öncede bir yazılarımızda belirttiğimiz gibi bu yeni sistemde telefonların hafızası aşırı doluysa ve boş alanda daha yüksek yeni bir kayıt ya da dosya eklenecekse, iOS 11 otomatik modda doğrudan uygulama boşalt sistemini çalıştırarak en az kullanılan uygulamaları silebiliyor. Kullanıcı verileri ise yine depolanıyor. Kullanıcıların bu sistemi kapatması ya da uygulamaları manuel olarak uygulama boşalt sistemiyle silmesi mümkün. Bunun için ise yapılması gereken işlemde oldukça basit. Tüm bu işlemlere kısaca bakacak olursak;

  • Ayarlar menüsü ve ardından da Genel kısmına giriş yapıyoruz.
  • Buradan iOS 11 yeni düzeninden “iPhone saklama alanı” kısmında giriş yapıyorsunuz.
  • Uygulama boşalt işlemini yapmak istediğiniz uygulamayı seçmeniz gerekiyor.
  • Seçtiğiniz uygulama ekranında “uygulama boşalt” seçeneğini ve hemen altında “uygulama sil” seçenekleri var. Uygulama sil ile tüm uygulamayı siliyorsunuz. Uygulama boşalt seçeneğinde sadece uygulamayı kaldırıp verilerinizi tutabiliyorsunuz.
  • Bunun dışında yine aynı pencere üzerinden de uygulamayı “yeniden yükle” sekmesini kullanarak yeniden yükleme yapabilirsiniz.

iOS 11 uygulama boşalt

Diş beyazlatma

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?