iOS 11 Sonrasında Home Butonu Değişikliği

0
76
iOS 11 home tuşu

iOS 11 hafta içerisinde yayınlandı ve yayınlanan yeni sürümle beraber önemli değişiklikler gündeme gelmeye başladı. Genel olarak sistemsel değişiklikler bir yana, bunun dışında işletim sisteminin sorunları ve telefon uyumları da bir hayli konuşuldu. Telefon uyumları kelimesini biraz daha açmamız gerekiyor. iOS 11 yeni nesil bir işletim sistemi.

Bu nedenle mi bilinmez ama son seri iPhone akıllı telefonlarında çok fazla sorun yaşanmazken, iPhone 5s ve iPhone 6 modellerinde ise sorunlar gündeme gelmeye başladı. Böyle baktığımız zaman muhtemelen iOS 11 işletim sistemi en iyi performansı iPhone 8 ve iPhone X modellerinde verecek. İşte bu farkın en iyi anlaşıldığı nokta ise home tuşu. iOS 11 home tuşu kısmında yaşanan sorun en iyi örneklerden biri oldu.

iOS 11 Home Tuşu Sorunu Ne?

Bu sorun iPhone 7 modellerinde bile karşımıza çıkan bir sorun olduğu için ayrıca ele alacağız. Her ne kadar baştan beridir “iOS 11 home tuşu sorunu” ifadesini kullanmış olsak da aslında doğrudan bir sorun durumu söz konusu değil. Yeni işletim sisteminde kullanıcılar Home tuşunu kullandıklarında bir donma sorunuyla karşı karşıya kalıyorlar. Ayrıca bazı durumlarda telefonlar kilitlenebiliyor.

iOS 11

Fakat bu bir sorun değil Apple’ın yenilik çalışmasının getirdiği değişim. iPhone X modellerinde bildiğiniz gibi Home tuşu yok. Bunun yerine Apple sanal bir sistem kullanacak. İşte iOS 11 home tuşu uyumunda da bu sisteme ağırlık verilmiş durumda.

Her telefona özelleştirilmiş bir ayar yapılmadığı içinse, fiziksel tuş kullanan modellerde gecikme durumları ortaya çıkıyor. Gecikmenin yaşanmasının yanı sıra donma sorunları ve en önemlisi de kilitlenme sorununun da bu uyumsuzluktan kaynaklı olduğu belirtiliyor.

Nasıl Bir Adım Atılacak?

Bu noktada Apple’ın iOS 11 home tuşu düzenlemesi yapmasını bekliyoruz. Şöyle ki fiziksel olarak tuşa sahip olan modellere özgü bir düzenleme, iPhone X için ayrı bir düzenleme yapılabilir. Bu şekilde sorun tamamen ortadan kalkacaktır.

İlginizi Çekebilir: iOS 11 Batarya Düzenlemesi

Diş beyazlatma

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?