iOS 11 Sonrasında Güvenlik Sorunu Mu Ortaya Çıktı?

0
44

Özellikle iPhone kullanıcıları için iOS 11 işletim sistemi kullanım oranları sürekli olarak artış gösteriyor. İlk etapta iOS 11 hatalarından dolayı geçişler gecikmiş olsa da kısa süre sonra beklenen rakamların elde edildiğini gördük. Bu durumla beraber iOS 11 işletim sistemi Apple için ana mobil işletim sistemi olarak kabul görmeye başladı. Sürekli olarak güncellemeleri devam eden ve hataları giderilmeye devam eden işletim sisteminin ise önemli değişiklikleri hala bazı soru işaretlerine neden olmakta. Son olarak ElcomSoft güvenlik araştırma firması tarafından kafaları daha da karıştıracak bir açıklama geldi. Bu açıklamaya göre iOS 11 bazı yönlerden daha güvensiz bir işletim sistemi.

iOS 11 Yedekleme Şifreleri İçin Önemli Detay

Söz konusu güvenlik sorununun iOS 11 yedekleme şifreleri kısmında yaşandığı belirtiliyor. Eski işletim sistemlerinde iTunes ile cihazınızı yedeklediğiniz zaman kullandığınız şifreleriniz her zaman geçerli oluyordu. Bu şifrelerin aşılması pek mümkün değildi. Kullanıcı şifresini unutması durumunda cihazın fabrika ayarlarına kadar döndürülmesi gerekebiliyordu. Fakat bu durum iOS 11 sonrasında değişti.

iOS 11 güvenlik

Kullanıcıların bu şifreleri sonrasında değiştirmelerine izin verilir hale geldi. iOS 11 kullanımından sonra yeni bir şifre belirleyip, unuttuğunu şifrenizin yerine kullanım yapabiliyorsunuz. Cihazın yeni yedeklemelerinin bu şifrelerle beraber yapılabildiği belirtiliyor. Fakat burada yeni bir güvenlik açığının ortaya çıktığı belirtiliyor. Firma tarafından verilen, daha doğrusu iddia edilen bilgilere göre yeni şifre sisteminde bu kullanım çok daha büyük güvenlik sorunu oluşturuyor.

Dışarıdan bir müdahale ile bu şifrelerin değiştirilebileceği düşünülüyor. Şifrelerin dışarıdan müdahale ile oluşturulabileceği de belirtilen bilgiler arasında. Özellikle yapılan yedeklemelerin şifre değişikliği sistemiyle beraber ulaşılabilir hale gelebileceği de belirtiliyor. Apple ise bu konuda hiçbir açıklama yapmış değil. Burada kullanıcıların yapması gereken ise işi şansa bırakmadan şifreleri hem güçlü belirlemek hem de şifreleri çok daha iyi korumak. Şu an için en mantıklı adım bu olarak gösterilebilir.

İlginizi Çekebilir: Mac App Store İçin Bir Devir Kapanıyor

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?