iOS 11 Sonrasında 3D Touch Sisteminde Önemli Değişiklik

0
43
3D Touch

3D Touch, Apple’ın önemli değişikliklerinden biri olarak iPhone modellerine dahil edilmişti. Yeni akıllı telefonlarda da yer alan özellik, hem uygulamaların daha işlevsel olarak kullanılabilmesini sağlamakta hem de iPhone akıllı telefonlarında daha rahat bir sistem oluşturulmasını sağlamakta. Başarılı teknolojilerden biri olması nedeniyle yeni iPhone modellerine de eklenen 3D Touch sistemi, iOS 11 sonrasında ise önemli değişiklikler almıştı.

Açıkçası işlevselliğini kaybetmek yönünde adımlar atıldığı görülen 3D Touch teknolojisinin, en çok kullanılan yönlerinden biri olan çoklu görev sistemine son verilmişti. Uygulamalar arasında kolay geçiş imkanı sunmasının yanı sıra, uygulamaların çoklu pencere sistemlerinin kullanılmasını da sağlayan çoklu görev teknolojisinin kaldırılmasından sonra gelen tepkiler ise pek olumlu olmadı.

3D Touch Çoklu Görev Özelliği Geri Dönüyor

iOS 11 işletim sisteminin kararlı sürümünün yayınlanmasının ardından geri bildirimleri incelemeye alan Apple’ın, 3D Touch özelliğinin kaldırılmasının pek olumlu karşılanmadığı sonucuna vardığı ortaya çıktı. Bu durumdan haberdar olduktan sonra değişikliğin haberini veren Apple yetkilileri, sonunda beklenen işlevin yeniden kullanıcılara sunulacağını açıkladı.

Çoklu görev özelliğinin geri geleceğinin belirtilmesiyle beraber neden böyle bir karar alındığı konusunda da önemli bilgiler verildi. Apple yetkilisi Craig Federighi tarafından yapılan açıklama sonrasında söz konusu özelliğin istendiği için değil, teknik bir sıkıntı yüzünden geri çekilmesi gerektiği belirtildi.

3D Touch

Bu açıklamanın ardından 3D Touch çoklu görev özelliğinin ilk iOS 11 güncellemesiyle beraber sisteme yeniden dahil edileceği açıklandı. Söz konusu özelliğin iPhone X dahil tüm serilere geri geleceğini de belirtelim. Yani bunun için sınırlı bir destek sunulmak yerine kapsamlı bir güncelleme yayınlanmış olacak. Çoklu görev sisteminin bu süreçten sonra daha ne gibi eklentiler alacağı da merak edilen başka bir konu.

İlginizi Çekebilir: iPhone 8 Plus ve iPhone 8 Modelinde Kamera Rekoru Kırıldı

Diş beyazlatma

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?