iOS 11 işletim sisteminde açıklar ortaya çıkmaya devam ediyor. Apple yeni ve güçlü bir ekiple açıkları kapatmak için güncellemeler üzerinde çalışıyor ancak hala bazı önemli açıklarla karşı karşıya kalıyoruz. Bu açıklardan birisi de iOS 11 QR Kod Okuyucu sisteminde ortaya çıktı. Bir geliştirici grubu tarafından ortaya çıkarıldığı belirtilen açığın detaylarına geçelim.

iOS 11 QR Kod Okuyucu Açığının Detayları

iOS 11 QR Kod Okuyucu sisteminde oluşan açık kullanıcıları zararlı sitelere yönlendirebiliyor. Sistemi anlattıktan sonra açığın detaylarından bahsedelim. iOS 11 QR Kod Okuyucu sisteminde, bir barkodu okutarak yönlendirme yapılıyor. Şöyle ki bir site için hazırlanmış olan QR kodu kameranıza okutuyorsunuz ve ekranda bu sitenin adresiyle beraber yönlendirme linki kullanıcılara sunuluyor. Kullanıcılar bu yönlendirme linkine tıkladıkları zaman ise belirtilen adrese gidiyorlar.

iOS 11 QR Kod Okuyucu

İşte açık burada karşımıza çıkıyor. QR kod ile yönlendirilen sitenin adresi ve yönlendirme linki başka bir adresi gösterirken, kullanıcının yönlendirildiği adres ise başka oluyor. Bu durumda da kullanıcı bilmediği, zararlı bir siteye kendi isteğiyle gitmiş oluyor. Söz konusu açığın Apple’a bildirilmiş olduğunu da ekleyelim. Muhtemelen yarın yapılan tanıtımlarda Apple’ın iOS 11.3 sürümünü yayınladığını ve bu açıkları kapattığını göreceğiz.

Önceki Haber: İşte Yeni iPhone X Modellerinin Fiyatları!

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?