iOS 11 işletim sistemi için güncelleme devam etse de artık bu sürüm için Jailbreak yapıldığını net bir şekilde söyleyebiliyoruz. Son olarak Liberi OS adında bir Jailbreak sürümünün yayınlandığını gördük. Fakat yayınlanan tüm sürümlerde ortak bir sorun ortaya çıktı. Bu sürümlerde bir türlü uyumlu Tweak indirme platformu elde edilemedi. Cydia gibi platformlarında iOS 11 için güncellenmesinin gerekiyor olması Jailbreak kullanımına engel olan bir gelişme olarak kullanıcılara sunuldu. Yine son kullanıcılar Jailbreak ulaşmayacak mı derken konu hakkında ilk açıklama Saurik tarafından gelmişti. Ünlü isim yaptığı açıklamada Cydia platformunu güncelleyeceğini açıklamıştı. Fakat daha erken bir haber Substitute platformundan geldi.

Substitute iOS 11 Uyumlu Oldu

Geliştirici Comex tarafından yapılan duyuruyla beraber Substitute platformunun iOS 11 ile uyumlu hale geldiğinin ortaya çıkması Jailbreak sürümlerinin yüklenebilir hale gelmesi anlamına geliyor. Kullanıcıların Jailbreak sonrasında Tweak indirebilecekleri bir platform elde etmelerini sağlayan yeni uyumlu Substitute platformunun, güncellemesinin de yayınlandığı açıklandı. Bu güncellemeyle beraber Substitute platformu Cydia platformunun da önüne geçmiş oldu.

iOS 11 Jailbreak

Saurik konu hakkında bir açıklama yapmadı fakat iOS 11 Jailbreak için artık yeni bir dönemin başladığını söylemek gerekiyor. Bundan sonraki dönem için geliştiricilerin benzeri güncellemeleri yayınlayıp yayınlamayacağını da merak konusu. Bunun dışında iOS 11 Jailbreak sürümleri içinde yeni serilerin gelip gelmeyeceği merakla bekleniyor. Her ne kadar Apple bu durumu engellemek için çalışmalar yapıyor olsa da teknoloji devinin çalışmalarına rağmen, iOS 11 Jailbreak sürümleri içinde yeni serilerin geleceğinden söz ediliyor.

Artık Tweak yüklemek içinde uygun bir platformun yayınlanmış olması, iOS 11 için herkes tarafından kullanılabilir bir Jailbreak sürümünün gelmesi ihtimallerini daha da arttırmakta. Bakalım bundan sonraki süreçte geliştiriciler daha ne gibi adımlar atacak? Her ne kadar geri dönüşler kapatılmış olsa da iOS 11.1.2 sürümüne kadar herkes tarafından kullanılabilir Jailbreak serilerinin gündem olacağı beklentisi var.

İlginizi Çekebilir: iPhone X İçin Yeni Reklam Filmi Yayınlandı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?