iOS 11‘e güncellenen bazı iPhone ve iPad‘lerin yavaşladığına dair veya iOS 11’i yükledikten sonra uygulamaları açma ve etkileşim kurma gibi görevlerin performansının yavaşladığına dair kullanıcı şikayetleri gelmeye devam ediyor. Siz de iOS 11’i yükledikten sonra iPhone ya da iPad’inizde yavaşlama hissediyorsanız, cihazınızı hızlandırmak için aşağıda yer verdiğimiz ipuçlarını deneyebilirsiniz.

Performans hızlandırmaya yönelik bu ipuçları, aynı zamanda iPhone ve iPad cihazınızın pil ömrünü de pozitif yönde etkileyebilir.

iOS 11 Yüklü iPhone ve iPad’i Hızlandırma

Cihazınızın hızlanmasına potansiyel olarak yardımcı olması için çeşitli ipuçlarına değindik. Yazılım güncellemelerini yükleme ve ardından sabırlı bir şekilde bir süre beklemeyi içeren ilk iki ipucu dışında, diğerlerini belirli bir sırayla takip edebilirsiniz.

#1. iOS ve Uygulamalar için Yazılım Güncellemelerini Yükleyin

Sonraki ipuçlarına geçmeden önce, hem iOS hem de uygulamalarınızın en yeni versiyonlarının yüklü olduğundan emin olun. Yazılım güncellemeleri, özellikle performans sorunlarının düzeltilmesine ve hataların giderilmesine yardımcı olur.

iOS 11 güncellemelerini kontrol etmek için:

 • Ayarlar > Genel > Yazılım Güncellemeleri yolunu takip edin ve İndir & Yükle‘ya dokunarak güncellemeyi yükleyin.

Uygulamaları güncellemek için:

 • App Store uygulamasını açın. Güncellemeler sekmesine gidin ve Tümünü Güncelle seçeneğine dokunarak tüm uygulamaları güncelleyin.

#2. iOS 11’i yeni mi yüklediniz? Biraz sabredin ve Bekleyin

Bir iPhone ya da iPad’i iOS 11’e güncelledikten sonra cihaz yavaş hissettiriyorsa biraz sabırlı olmanız gerekiyor. Cihazınızda büyük bir yazılım güncellemesi geldiğinde, iOS Spotlight, Siri, Fotoğraflar için her şeyi yeniden endeksleyecek ve diğer arka plan görevlerini gerçekleştirecektir. Bu durum arka planda gerçekleşen görevlerden dolayı cihazın yavaş olduğunu hissetirmeye neden olabilir.

Yapılması gereken en iyi şey bir kaç gün beklemek, cihazı gece boyunca bir duvar prizine takılı bırakmak ve gerekli olan her türlü sistem davranışını tamamlamasına izin vermektir. Bir veya iki geceden sonra, her şey genellikle normal hale döner ve cihazınız daha hızlı performans göstermeye başlar. Aynı zamanda pil ömrü sorunları da düzelir.

#3. Arka Planda Yenilenen Uygulamaları Kapatın

Arka Planda Uygulama Yenileme, uygulamalara arka planda kendilerini güncelleme olanağı tanır. Bu, çoklu görev hızlılığı için iyidir, ancak aynı zamanda sistem performansının yavaşlamasına neden olabilir. Özelliği kapatmak oldukça kolaydır.

 • Ayarlar > Genel > Arka Planda Uygulama Yenile yolunu takip ederek, seçeneği KAPALI konuma getirin.

#4. Siri Önerilerini Kapatın

Siri Önerileri ve Siri Arama özelliklerini kapatarak, Spotlight’ın ve Bildirimler ekranının daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

 • Ayarlar > Siri ve Arama > Arama Önerileri ile Arama Komutu Önerileri özelliklerini KAPALI konuma getirin.

Siri ve Arama

#5. Cihazı Yeniden Başlamaya Zorlayın (Force Reboot)

Bazen cihazı zorla yeniden başlatmak, özellikle arka plandaki bazı işlem hatalarının giderilmesine ve kontrol dışı uygulamaların performans etkilerini gidermeye yardımcı olur.

 • Çoğu iPhone ve iPad için, Apple logosu ekranda görününceye kadar Güç Tuşu ve Home Tuşu’nu aynı anda basılı tutun.
 • iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’da, Apple logosu ekranda görününceye kadar Ses Düzeyini Azaltma Tuşu ve Güç Tuşu’nu aynı anda basılı tutun.
 • Sonra cihazın tekrar açılmasını bekleyin.

#6. Basit Bir Duvar Kağıdı Kullanın

Dosya boyutu küçük olan düz ve basit bir duvar kağıdı kullanmak, bazen işleri hızlandırmaya yardımcı olabilir. Basit ya da düz bir duvar kağıdının kullanılması, daha az bellek ve sistem kaynağı gerektirdiğinden, iOS cihazının Ana Ekranının yeniden çizimini hızlandırmaya yardımcı olabilir.

 • Ayarlar > Duvar Kağıdı yolunu takip edin ve tek renkli veya çok küçük bir dosya boyutuna sahip bir duvar kağıdı seçin.

iOS Duvar Kagidi

Ana Ekran, basit bir arka plan duvar kağıdı kullanıldığında biraz daha sıkıcı görünebilir ancak aynı zamanda biraz daha hızlı hissettirebilir.

#7. Paralaks UI Etkilerini Devre Dışı Bırakın ve Hareketi Azaltın

iOS, daha düzgün grafikler görüntülemek için şık ama daha fazla sistem kaynağı gerektiren çeşitli görsel efektler kullanır. Kullanıcı arabirimi görsel efektlerini ve animasyonları devre dışı bırakmak, performansı veya en azından geliştirilmiş performans algılamasını iyileştirebilir.

 • Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik yolunu takip edin ve Hareketi Azalt özelliğini AÇIK konuma getirin.
 • Hareketi Azalt ayarlarında iken, Mesajlar uygulamasındaki bazı şeyleri biraz yavaşlatabilen “Mesaj Efektlerini Otomatik Oynat” özelliğini de KAPALI konuma getirmek isteyebilirsiniz.

Hareketi Azalt özelliğini açtığınızda, uygulamaların açılış ve kapanış efektleri, gösterişsiz bir efektle değiştirilir.

#8. Şeffaflık Etkilerini Azaltın

Şeffaflık ve donukluk efektleri, Dock’tan Denetim Merkezi’ne, Bildirim panellerinde ve daha fazlasında kullanılmaktadır. Güzel görünen bu efektler sistem kaynaklarını kullanırlar ve bazen işleri yavaş hale getirebilirler. Onları kapatmak iPhone veya iPad’inizin hızlanmasına yardımcı olabilir.

 • Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Konstrastı Yükselt yolunu takip ederek Şeffaflığı Azalt özelliğini AÇIK hale getirin.

Kontrastı Artır özelliğini kullanmak, uygulama görünümlerini basitleştirebilir ancak Denetim Merkezi gibi sistem ögelerin kullanmanı daha hızlı hale getirecektir.

#9. iPhone veya iPad’te Yeterince Boş Depolama Alanı Bulundurun

Yeterince boş depolama alanına sahip olmak, bir iPhone veya iPad’in optimum performansı için idealdir. Genel olarak konuşmak gerekirse, %10 veya daha fazla boş depolama alanı bulunması iyi bir fikirdir. Dolayısıyla, 32GB depolama kapasitesine sahip bir cihazınız varsa, en az 3GB boş alana sahip olmanız ideal olanıdır.

#10. iOS Cihaz Ayarlarını Sıfırlayın

iOS cihaz ayarlarını sıfırlamak, bazı kullanıcılar için performansı hızlandırabilir. Cihaz ayarlarını sıfırlamanız durumunda, bu makalede belirtilenler de dahil olmak üzere birçok kişisel ayar ve değişikliği tekrar yapmanız gerektiğini unutmayın.

 • Ayarlar > Genel > Sıfırlama bölümüne gidin ve Tüm Ayarları Sıfırla seçeneğine dokunun.

#11. iOS Yedekleyin ve Yeniden Yükleyin

Sık kullanılan bir sorun giderme püf noktası da, cihazı iTunes’a veya iCloud’a yedeklemek ve daha sonra iOS’u geri yüklemektir.

Bu bazen belli belirsiz performans sorunlarını giderebilir.

iTunes’a ya da iCloud’a ya da her ikisine de yedekleyebilirsiniz. Geri yükleme işlemine başlamadan önce mutlaka yedekleme yapın.

Bunu da okuyun: iPhone ve iPad’te Kullanılmayanları Sil Özelliği ile Depolama Alanı Açma

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?