Apple’ın Haziran ayında düzenlediği WWDC 2017 etkinliğinde tanıtılan yeni iOS sürümü olan iOS 11 bilindiği gibi geçtiğimiz haftalarda indirilmeye sunulmuştu. iOS 11 ile birlikte pek çok önemli özelliği kullanıcıların kullanımına sunan Apple yeni iOS 11 sürümleriyle yeni özellikler eklemeye devam ediyor. iOS 11 ile birlikte gelen en önemli özelliklerden birisi olan ekran kaydetme özelliği daha şimdiden kullanıcıların en çok kullandığı özelliklerden birisi oldu bile. iOS 11 sürümüne yükselttiğiniz iPhone, iPad ve iPod Touch’ınızla aşağıdaki adımları izleyerek kolayca ekran kaydına başlayabilirsiniz.

Öncelikle iOS 11’de ekran kaydına nasıl başlanacağını anlatmadan önce ekran kaydetmeyi başlatmak için iOS 11 ile birlikte tamamen değişen Control Center’a eklenmesi gerekiyor. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra iOS 11’de ekran kaydı başlatmak telefonunuz uçak moduna almak kadar kolay bir işlem olacak. Gerçekleştirilen ekran kayıtları “Fotoğraflar” da saklanıyor ve bu videolara Fotoğraflar uygulaması üzerinden çeşitli efektler verip sosyal medya platformlarında paylaşmak mümkün.

Güncelleme: 20/12/2017

Adım 1. iOS 11 sürümüne güncellenmiş olan iOS cihazınızdan Ayarlar butonuna dokunun.

Adım 2. Ayarlar sekmesine tıkladıktan sonra açılmış olan listeden Denetim Merkezi butonuna tıklayın. Sonrasında açılan menüden Denetimleri özelleştir seçeceğini bulun.

Adım 3. Ekran Kaydı öğesini Kontrol Merkezi’ne eklemek için Ekran Kaydı’nın yanında bulunan ve yeşil renkte olan “+” butonuna dokunun. Ekran Kaydı seçeceğinin Kontrol Merkezi öğelerinin arasında olduğundan emin olun.

Ekran Kaydı özelliğini çok kolay bir şekilde başlatmak için gerekli olan Kontrol Merkezi’ne ekleme işlemini gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Eğer ki bu adımları gerçekleştirdikten sonra Kontrol Merkezi’nde yer alan öğeleriniz arasında Ekran Kaydı butonunu göremiyorsanız yukarıda ki adımları tekrarlamanız gerekmektedir.

iOS 11’de Ekran Kaydı Başlatmak İçin;

. iOS 11 kurulu olan cihazınızda eğer ki yukarıda belirttiğimiz adımları gerçekleştirdirseniz, Kontrol Merkezi’ne ulaşmak için ekranın altından elinizi hızlıca yukarı doğru kaydırın.

. Ekran Kaydına başlamak için “Kayıt” butonuna dokunun.

. Eğer ki gerçekleştireceğiniz Ekran Kaydı’nda sesinizin de olmasını istiyorsanız Kontrol Merkezi ekranında yer alan Kayıt seçeceğine 3D Touch ile dokunun. Açılmış olan menünün altında yer alan Mikrofon simgesine dokunun. Eğer ki Mikrofon butonunuz kırmızı ise kayıt esnasında sesiniz de kaydedilecektir.

. iOS 11 cihazınızda gerçekleştirmiş olduğunuz ekran kaydını durdurmanız için izlemeniz gereken birden fazla yol vardır. Bu adımlardan;

  1. iOS 11 üzerinden kayıt işlemine başladıktan sonra ekranın üst kısmında mavi renkte oluşan durum çubuğuna dokunun.

. Ekranda açılan bildirimden “Durdur” seçeneğine dokunun.

2. Ekranınızın alt kısmından hızlıca çekerek ulaşabildiğiniz Kontrol Merkezi’ne eriştikten sonra Kırmızı renkte yanmakta olan Kayıt butonuna 3D Touch ile dokunun. Açılan menüden Durdur seçeceğini tıkladıktan sonra kaydınızı durdurabileceksiniz.

iOS 11’de Kaydedilen Ekran Videolarını Düzenleme

iOS 11’in en önemli özelliği olan ekran kaydetme özelliğiyle birlikte kaydedilen görüntüleri düzenlemek ve çok daha iyi hale getirmek mümkün. Bunun için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli.

Adım 1. Fotoğraf uygulamasını başlattıktan sonra düzenlemek istediğiniz ekran video kaydını seçin,

Adım 2. Videoyu seçtikten sonra düzenle seçeneğine dokunun.

Adım 3. Videonuzu kısaltmak istiyorsanız aşağıda yer alan ızgaradan bunu gerçekleştirebilirsiniz. Kırpmak istediğiniz yeri baştan ve sonran seçebilirsiniz.

Adım 3. Video uzunluğunu istediğiniz seviyeye getirdikten sonra sağ alt köşede yer alan Bitti seçeneğine dokunun.

iOS 11 ile birlikte gelen ekran kaydetme özelliğinin nasıl olacağı ve nasıl düzenleneceğini sizlere aktardık. Apple’ın iOS 11 ile birlikte getirdiği bu özellikle birlikte kullanıcılar artık üçüncü parti güvensiz uygulamalara ihtiyaç duymayacak. Ayrıca Apple’ın yeni iOS ile birlikte getirdiği bu özellikle kullanıcıların iPhone, iPad ya da iPod touch cihazlarının ekranlarını kaydetmeleri için Mac bilgisayarlarına olan ihtiyaçları da sonlandırılmış oldu. Son olarak dileyen kullanıcılar cihazlarını Mac bilgisayarlarına da bağlayarak ekran kaydı gerçekleştirebiliyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?