iOS 11 İle Birlikte Mesajlar Uygulamasının Çökme Ya Da Donma Sorununun Çözümü

0
451

Apple’ın yeni mobil işletim sistemi olan iOS 11 iPhone, iPad ve iPod touch kullanıcıları tarafından hızlı bir şekilde kabullendi. Yeni iOS sürümü olan iOS 11 kullanıcılara önemli pek çok yenilik getirirken sistemin kararlı olmaması ve çok pil tüketmesi kullanıcıların canını sıkmaya devam ediyor . iPhone ve iPad kullanıcıların yaşadığı en büyük sorunlardan birisi olan Mesajlar uygulamasının çökmesi sorunu pek çok kişinin yaşadığı en büyük sorunlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Apple’ın kendi ekosistemi içinde kullandığı iMessage servisinin de Mesajlar uygulaması üzerinden sağlandığı düşünüldüğünde kullanıcıların Mesajlar uygulamasını kullanamadı büyük bir sorun oluşturuyor.

Çeşitli Apple forumlarında kullanıcılar başta Mesajlar uygulaması olmak üzere bazı programların stabil çalışmadığını, uygulamarın çöktüğünü ve donduğunu aktarmaya devam ederken, Mesajlar uygulamasında yaşanan sorunun çözümü için aşağıdaki yollar izlenebilir. İşte Mesajlar uygulamasının donma ve çözme sorunlarını çözen o yollar.

iOS 11’de Uygulamayı Kapatma Ve Cihazı Yeniden Başlatma; 

Aktarılanlara göre kullanıcılar iOS 11’de mesajlar uygulamasında yaşanan bu sorunu aşağıdaki adımları izleterek çözmüşler.

Adım 1.  iOS cihazınızda bulunan Uygulama Değiştirici’yi açmak için Ana Ekran butonuna iki kere basın. Açılan uygulamar menüsünden Mesajlar uygulamasının üzerine gelin ve Mesajlar uygulamasını kapatın.

Adım 2. Mesajlar uygulamasını kapattıktan sonra cihazınızı kapatmak için Açma / Kapatma butonuna basın ve kapatma menüsü çıkınca kapatmak için kapatma yönüne kaydırıp cihazınızı kapatın.

Adım 3. Cihazınız tamamen kapandıktan sonra cihazınızı açmak için bir süre bekleyin. Yaklaşık olarak 2 dakika kadar bekledikten sonra cihazınızı Açma / Kapatma tuşunu kullanarak açın.

Adım 4. Cihazınız tamamen açıldıktan sonra Mesajlar uygulamasını yeniden açın. Donma ve çökme sorunu düzelecektir.

iOS Cihazını Yeniden Başlatma 

Eğer ki yukarı ki adımı uyguladıktan sonra yeniden Mesajlar uygulamasında benzer sorunları yaşıyorsanız cihazınızı yeniden başlatmak sorununuzu çözebilir.

Adım 1. Ekranınızda Apple logosunu görene kadar Açma / Kapatma butonuna ve Ana Ekran tuşuna Apple logosunu görene kadar basılı tutun.

. Bu adım iPhone 5s, iPhone SE, iPhone 6, iPhone 6s, iPhone 6 Plus, iPhone 6s Plus, iPad Modelleri, iPod touch 6. Nesil’de çalışır. Yeni bir iPhone modeli olan iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X modellerinde ise farklı bir yol izlemek gerekir.

İLGİLİ HABER:  iOS 9'la Birlikte "Ulaşım" Özelliğini Kazanacak Olan Apple'ın Harita Hizmetine Dair Yeni Detay

. iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerinde bu adımı gerçekleştirmek için Açma / Kapama tuşuyla birlikte Ses Kısma butonuna basın. Apple logosunu gördükten sonra parmaklarınızı çekebilirsiniz.

iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus modellerinde ise bu işlemi gerçekleştirmek için Açma / Kapatma tuşuyla birlikte Ses Seviyesini alma tuşuna basın.

 . Eğer ki bunu parmağınızla yapmak istemiyorsanız Ayarlardan iPhone’unuzu yeniden başlatabilirsiniz.

Mesajlar Uygulamasını Temizleme

Eğer ki hala çözüme ulaşmadıysanız mesajlar uygulamasını temizleyerek çözüme ulaşabilirsiniz. Tüm mesajlarınızı silmeden önce mesajlarınızın yedeğini almanızda yarar var.

Tüm Ayarları Sıfırlamak

Bu adımdan önceki adımlar zorluk oluşturmatacak adımlardı ancak bu ve bundan sonraki adımları gerçekleştirirken cihazınızın sıfırlanacağı için verilerinizin ve ayarlarınızın silineceğini hatırlatmakta fayda var. Eğer ki verilerinizi kaybetmek istemiyorsanız cihazınızı yedeklemenizde fayda var.

Gelelim bütün ayarlarınızı sıfırlamaya; 

iOS cihazınızın ayarlarını sıfırlamak pek çok sorunu çözebilir. Ancak bu işlem sonrasında tüm ayarlarınız sıfırlanacağı için Wi-Fi parolalarınızla birlikte kişisel ayarlarınız da silinecektir.

Adım 1. Ayarlar uygulamasını açtıktan sonra Genel seçeceğinin üzerine dokunun.

Adım 2. Sayfayı aşağıya kaydırdıktan sonra Sıfırla seçeneğine dokunun. Sonrasında gelen seçeneklerden Tüm Ayarları Sıfırla seçeneğine dokunun. iPhone, iPad ve iPod touch cihazınızın şifresini girin ve işlemi tamamlayın.

Son Yol iOS 11’i Yeniden Kurma

Eğer ki yukarıda aktardığımız yollar size yardımcı olmadıysa bu son yolu izlemekte yarar var. Cihazınızı iTunes ile birlikte bilgisayarınıza bağlayıp cihazınıza yeniden iOS 11’i kurabilirsiniz. Bu adımı gerçekleştirdikten sonra tüm verilerinizi kaybedeceğinizi hatırlatmakta fayda var. iOS 11 cihazınızda yaşadığınız Mesajlar uygulasınının dönme ve çöme sorununu bu şekilde çözebilirsiniz.

Ayrıca iOS 11 yüklü olan cihazınızı iTunes olmadan da sıfırlayabilirsiniz. Ayarlar > Genel > Sıfırla adımlarını izleyerek iOS cihazınızı iTunes kullanmadan sıfırlayabilirsiniz. bu işlemi yapmadan önce iCloud yedeği almanızda yarar var.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?