iOS 11 İçin Yeni Konsept Tasarımları Yayınladı

0
63

Apple’ın iOS 10.3 işletim sistemi final sürümüyle beraber geçen hafta yayınlandı. Yeni işletim sisteminin yayınlanmasının hemen ardından bu kez gözler bir sonraki mobil işletim sistemi olan iOS 11 serisine çevrildi. Apple’ın birçok yeniliği kullanıma sunacağı ve iPhone 8 ile beraber gelecek olan yeni sistemler içinde özel değişimler yapabileceği düşünülen iOS 11 işletim sisteminin ne zaman geleceği de kesinlik kazanmıştı. WWDC 2017 etkinliğinde kesin olarak kullanıma geçecek olan yeni işletim sistemi sürümünün nasıl özelliklere sahip olacağı konusunda ise sürekli yeni bilgiler ve tahminlerde geliyor.

iOS 11 Yeni Konsept Videoları

Son olarak yeni işletim sisteminin konsept tasarımları yayınlanmaya başladı. Bu noktada son olarak tasarımcı Matt tarafından yeni bir konsept tasarım serisi yayınlandı. Yayınlanan yeni tasarımlarda ilk dikkati çeken kısım ise yeni işletim sisteminde arayüzün değiştirilecek olması. Tasarımcının beklenen özelliklere göre yaptığı çalışma sonrasında dairesel bir arayüz gelebileceği belirtiliyor.

Bunun dışında uygulamaların simgelerinde de değişiklikler gözüküyor. Yeni tasarım çalışmasına göre uygulama ikonlarında artık daha detaylı bilgilendirme yapıldığı gözüküyor. Mesela sosyal medya ikonlarının hemen üst kısmında son gelen mesajların görüntülenmesi ve benzeri bildirim gösterimi yapılabileceği belirtiliyor.

iOS 11
iOS 11 sürümü

Ayrıca yeni ikon tasarımlarında düzenli bir sıralama söz konusu olmayacağı belirtiliyor. Bu konsept çalışmasına göre ikonlar ekranda hemen hemen her bölgeye yerleştirilebiliyor. Simetrik bir yerleşim durumu değil istenen bir ikon düzeni sağlanabiliyor. Uygulama ikonlarının dışında widget kullanımlarına da yer verileceği belirtiliyor. Widget kullanımına yer verileceği düşünülen yeni işletim sisteminde uygulama açıklamaları ve bildirim gösterme ekranlarının Widget serileri ile sağlanacağı belirtiliyor.

Siri Nasıl Değişecek?

Yeni işletim sistemi sürümüyle beraber Siri sanal asistanının kesinlikle değişeceği belirtiliyor. Fakat nasıl bir değişim söz konusu olacağı konusunda yeni bir açıklama ya da Apple tarafından verilen bir tüyo yok. Yeni işletim sistemi sürümünde tasarımcı Matt tarafından yapılan çalışmada ise Siri için yeni bir sistem kullanılacağı belirtiliyor.

İLGİLİ HABER:  iPhone ve iPad Uygulamalar Kendiliğinden Siliniyor Sorunu

Bu sistemde Siri’nin artık mesajlaşmak için kullanılabileceği ve Siri sanal asistanının uygulamalara tam erişim göstereceği de düşünülüyor. Söz konusu Siri sürümünde mesajlaşma ve uygulama desteğinin yanı sıra Siri’nin artık internet üzerinden de daha işlevsel olarak kullanılabileceği belirtiliyor. Sürekli yeni konsept çalışmaları devam eden Apple’ın son seri iOS 11 sürümünde ne gibi değişiklikler sunulacak merak konusu.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?