iOS 11 Golden Master Sürüm Sonrası Ortaya Çıkan Tüm Bilgiler

0
119
iOS 11 Golden Master

Apple’ın büyük gününe sayılı bir zaman kaldı. Samsung’a cevap olacak olan iPhone 8 modeli, iPhone 7’nin gücünün ve performansının tamamlanacağı iPhone 7s modelleri, IFA kapsamında Samsung’un sunduğu Gear Fit 2 Pro ve Gear Sport modellerini geride bırakması beklenen Apple Watch 3 akıllı saatleri ve yeni yazılımlarının final sürümlerini sunacak olan Apple, 12 Eylül tarihinden sonra işleri değiştirmeye başlayacak. 10.yıla özel iPhone modeli bile sadece Apple’ın değil, tüm teknoloji dünyasının gündemine oturacak. Merakla beklenen tanıtım öncesinde ise tüm ürünler hakkında önemli bilgiler veren bir ipucu ortaya çıktı. iOS 11 Golden Master, yani geliştiriciler için iOS 11 final sürümü ortaya çıktı. Bu sürümle beraber ise gizli kalan bir nokta kalmadı diyebiliriz. Peki, iOS 11 Golden Master neleri ortaya çıkardı?

iOS 11 Golden Master Özellikleri

Öncelikle geliştirici final sürümü olduğu iddia edilen sürüm ile gelen özelliklerden söz edelim. Bu konuda ilk dikkati çeken nokta yeni duvar kağıtları oldu. Yenilenmiş, modern tasarımlarla oluşturulduğu görülen 16 farklı duvar kağıdının kullanıma girdiği görülüyor. Bunlar iPhone 7 ve Plus modelinde ortaya çıkan duvar kağıtları. Yeni serilerde daha yeni duvar kağıtlarının da kullanılabileceği belirtiliyor.

Bunun dışında kamera modlarında ciddi değişiklikler var. Note 8’in yenilenmiş kamera uygulamalarının portre moduna cevap olarak sunduğu özellikleri geride bırakmak adına, portre modunun yenilendiği belirtiliyor. Bunun için aydınlatma modu olarak belirtilen bir yenilik sunulduğu görülüyor.

Stüdyo ışık modu, sahne ışık modu, kontur ışık modu, mono ve doğal ışık modu olmak üzere 5 farklı ışık modunun sunulduğu görülen iOS 11 Golden Master, çok daha başarılı bir kamera deneyimi sağlayacak. Animasyonlu emojiler, yenilenmiş simgeler ve daha hızlı bir işletim sistemi sunulacağını gösteren yeni sürümün kodlarında verdiği detaylara geçelim.

iOS 11 Golden Master

iPhone 8 İçin Ortaya Çıkan Özellikler

Yukarıda kısa bir özet geçtiğimiz iOS 11 Golden Master sürümünün özelliklerinden çok, kodlar içerisinde yer alan bilgiler dikkat çekti. Kodların içerisinde yer alan detaylar, kullanıcılara iPhone 8 ve diğer birçok ürün hakkında bilgi veriyor. Buna göre iPhone 8 özelliklerine bakalım.

Pearl ID: Kodlar içerisinde ilk dikkat çeken Pearl ID sistemi oldu. Touch ID teknolojisinin rafa kalkmasını sağlayacak olan yüz tanıma olarak gördüğümüz kodların, iPhone 8 içerisinde yüz tanımayı kesinleştirdiğini görmekteyiz. Dikkat çeken nokta parmak izi kodlarının görünmemesi. Yani sadece yüz kilidi göreceğiz gibi duruyor. Tabii ki doğrulama şu an yok. 12 Eylül tarihinde bunu göreceğiz. Kodlar içerisinde yüz tanıma özelliğinin çok net olduğunu ve tanıtım videolarına ait bilgilerin bile olduğunu belirtelim.

İLGİLİ HABER:  iPhone 8 Kablosuz Şarj Sesi Ortaya Çıktı

Ana Ekran Tuşuna Veda Ettik: Kodlar içerisinde yer alan bilgilere göre beklendiği gibi iPhone 8 Home tuşuna yer vermeyecek. Ana yüzey tamamen ekrandan oluşmuş bir yüzey olarak dikkat çekiyor. Bunun için bir de örnek verilmiş. SOS modunun nasıl kullanılacağı, Home tuşu olmadan anlatılmış.

iOS 11 Golden Master

Ekran Sistemleri OLED: Ekran konusunda önemli bir bilgi daha ortaya çıkıyor. Bu bilgi True Tone Display teknolojisi. OLED ekranda görüntü kalitesini arttırmak adına sunulacak teknolojiyle beraber ekranların ise 1125 X 2436 çözünürlük değerinde olacağı görülüyor.

LTE Destekli Apple Watch 3

iOS 11 Golden Master sonrasında ortaya çıkan en önemli teknolojilerden birisi de Apple Watch 3 akıllı saatleri oldu. iPhone telefonlara yüklenen Watch uygulaması üzerinden ortaya çıkan detaylar, yeni akıllı saat üzerinde çok önemli bilgiler elde edilmesini sağlıyor.

iOS 11 Golden Master

Tasarım: Öncelikle yeni akıllı saat uygulamasında, yeni saatlerin tasarımı hakkında bilgiler verildiğini görüyoruz. Buna göre tasarımın Apple Watch 2 serisine oldukça benzeri olduğu görülüyor. Uzun süredir düşünülen dairesel tasarım bu seride de kullanılmamış gibi duruyor.

iOS 11 Golden Master

LTE Desteği: Ek olarak yeni uygulama menüsü içerisinde LTE desteğinin de öne çıktığını görmekteyiz. LTE desteğinin kesin olarak bulunacağını gösteren uygulamanın dışında, Apple Watch 3 Dijital Crown tuşunun kırmızı bir kaplama kullandığı görülüyor. Bu da antenlerin bu kısımda yer aldığını işaret ediyor.

AirPods 2 Kulaklık Serisi Gelebilir

iOS 11 Golden Master kodlarından sonra ortaya çıkan son detay ise yeni kulaklıklar. AirPods1, 1 yerine AirPods1, 2 ifadesinin yer alması, yeni bir kulaklığın geleceğini göreceğiz. Yeni kulaklıkların ise sistemsel bir farkının olmaması bekleniyor. Sistemsel fark yerine yeni bir kutu göreceğiz.

iOS 11 Golden Master

Bu kutu üzerinden LED bir bildirim ışığı yer alacak ve kulaklığın şarjı buradan gösterilecek. Başka bir değişiklik olacak mı bilemiyoruz. Tüm bu detaylar iOS 11 Golden Master sonrasında ortaya çıktı. Fakat daha detaylı bilgileri 12 Eylül tanıtımında alacağız.

Apple Watch 3 konusunda bir bilgi daha paylaşalım. Kodlar içerisinde Apple Watch 3 modeli için yeni bir bilgi paylaşımı daha görüldü. Ne kadar önemsenir bilinmez ama saatin iki farklı renk kullanacağı, bu renklerin ise seramik gri ve blush gold olacağı görülüyor. 🙂

Önceki Haber: Google Drive MacOS High Sierra İçin Önemli Güncelleme

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?