iOS 11 Eski Uygulamaların Sonu Olacak

0
33
iOS 11 uygulama desteği
iOS 11 uygulama sistemi

Apple’ın 3 ay sonra tanıtması beklenen yeni seri mobil işletim sistemi iOS 11 hakkında yavaş yavaş beklentiler ortaya çıkmaya başladı. Çok daha işlevsel bir işletim sistemi beklentisinin olduğu bunun yanında iOS işletim sisteminin artık tamamen profesyonelleşeceğini gösteren yeni sürüm ile ilgili belli başlı beklentilerde yok değil. Özellikle söz konusu işletim sisteminin uygulama desteği konusunda radikal kararlara imza atılan bir sürüm olması bekleniyor.

Aslında bu durumun sinyalleri yeni yeni verilmedi. iOS 10.3 beta sürümleri ile beraber gelen uygulama uyumluluğu adı verilen bir özellikle beraber ortaya çıkmış olan uygulama desteği konusunda teknoloji devinin artık eski uygulamalara sıcak bakmadığını görmüştük. Yayınlanan güncelleme sonrasında eski uygulamaların listesini kullanıcılara sunan ve güncelleme yayınlamayan düzenlenmeyen uygulamaların kaldırılacağını açıklayan Apple’ın en büyük hamleyi ise iOS 11 serisi ile atması bekleniyor.

187 Bin Uygulama Silinecek

Eğer iddialar doğruysa Apple yeni işletim sistemi sonrasında App Store üzerinde bulunan tüm eski uygulamaların fişini çekecek. 32 bit desteği bulunan uygulamalar engellenecek ve uygulama mağazasından tamamen kaldırılacak. Bunun dışında Apple’ın uyarılarını dikkate almayan kullanıcıların uygulamalarının da tamamen App Store üzerinden kaldırılacağı belirtiliyor. Sadece iOS 11 serisi için değil eski iOS sürümleri içinde kaldırılması beklenen eski uygulamaların sayısı ise şaşırtacak derecede. Eğer iddialar doğruysa Apple’ın 187 bin uygulamayı geri yükleme olmaksızın silmesi bekleniyor.

iOS 11 desteği

Eskiyen, yeni işletim sistemine tam uyum sağlamayan tüm uygulamaların kaldırıldıklarını göreceğiz. Apple’ın bu karardan sonra uygulamaları kaldırmadan önce geliştiriciler için son uyarıların bulunduğu bir rehber yayınlaması da bekleniyor. Fakat bu rehber ne kadar uygulanabilecek ya da eski uygulamaların yeni sürüm işletim sistemlerine uyumları söz konusu olabilir mi bilinmiyor. Bilinen tek detay Apple’ın ciddi bir uygulama düzenleme sistemine geçiş yaptığı. Bu sistemde de markanın başarılı olup olmayacağı iOS 11 işletim sistemi ile belli olacak.

Diş beyazlatma

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?