iOS 11 Bilinmesi Gereken Yeni Ayarlar

0
113
iOS 11

WWDC 2017 etkinliğinden sonra ortaya çıkan yeni işletim sistemi iOS 11, kullanıcıların iPad ve iPhone deneyimlerini de bir hayli değiştirdi. Bu noktada yeni seri işletim sisteminin beta 1 sürümü yayınlandığından beridir en çok konuşulan özellikleri değiştirilmiş kontrol merkezi ve kamera özellikleri oldu. Kontrol merkezi değişiklikleri iOS 11 kullanan cihazlara çok daha başarılı bir kullanım deneyimi sunarken, kamera sisteminde yapılan değişiklikler ise özellikle iPhone kameralarının bir seviye daha atlamasını sağladı. Yeni gelen bu özellikle bazı yeni ayarları da ortaya çıkardı. Öncelikle kontrol merkezi için yeni bir ayardan söz edeceğiz. Daha sonra ise kamera için geliştirilen yeni kod sistem hakkında bilgi vereceğiz.

Kontrol Merkezi Uygulama Ekleme Çıkarma Nasıl Yapılır?

Yazımızda da bahsettiğimiz gibi kontrol merkezi artık tek bir menü içerisinde sunuluyor. Tek bir menü olarak sunulması kontrol merkezinin oldukça kolay kullanılmasını sağladı. Peki ama kontrol merkezinde toplu olarak yer alan uygulamaların ayarları nasıl yapılır. Yani bu panelde hangi uygulamaların gözükecek, hangilerinin gözükmeyeceğini nasıl ayarlarız? Hemen bakalım.

  • Yapacağımız ilk işlem iOS 11 sonrasında gelen kontrol merkezi ayarlarına ulaşmak için yeni uygulama menüsünden “ayarlar” uygulamasına girmek.
  • Ayarlar menüsünden ise “Denetim Merkezi” kısmına girmemiz gerekiyor. Bu kısım iOS 11 ile gelen kontrol merkezi kısmının gözükecek uygulamalarının belirlendiği bölüm.
  • Denetim merkezi olarak geçen bu kısımdan mevcut uygulamalar üst kısımda, eklenebilecek olan uygulamalar ise alt kısımda “daha fazla denetim” bölümünde bulunuyor.
  • Üst kısımdan çıkarmak istediğiniz uygulamanın yanında yer alan işaretlerle uygulamayı çıkarabilir, yine alt bölümde yer alan uygulamaları da aynı şekilde kontrol merkezine ekleyebilirsiniz.

iOS 11

iOS 11 Kamera QR Kod Okutma

  • Diğer bir ayar ise iOS 11 kameralarına geldi. Aslında kamera konusunda birçok değişiklik var fakat en çok konuşulanlardan biri QR kod okutabilmek.
  • Hiçbir harici programa ihtiyaç kalmadan doğrudan iPhone kamerasıyla QR kod okutmanız mümkün. Bunun için kamerayı açıp koda tutmak yeterli. Tabi ki özellik iOS 11 için varsayılan olarak sunulmakta. Yani özelliği açmanız için bir ayara gerek yok. Fakat kapatma gibi işlemler için yine kamera ayarlarını kullanmak yeterli.
İLGİLİ HABER:  iOS 10.1.1 jailbreak Kullanıcılara Yeni Uyarı

iOS 11 Kamera QR Kod

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?