iOS 11 yayınlanalı 1 haftadan fazla zaman geçti. Bir çok Apple müşterisi iOS 11’e geçil yaptı. iOS 11 harika özelliklerinin yanı sıra, bir çok sorunla birlikte geldi. Bu sorunların başında da pil ömrünün azalması geliyor. Bu yazımızda iOS 11’de pil/batarya ömrünün nasıl artırılabileceğine dair bir bakış açısı sunmaya çalışacağız.

Çeşitli anketlere göre iOS 11 kullanıcılarının %70’i pil ömürlerinin azalmasından şikayetçiler. Wandera isimli bir araştırma şirketinin 50000 kullanıcının değerlerine dayanarak yayınladığı ankete göre de iOS 11, pil konusunda iOS 10’dan çok gerilerde.
Her yeni iOS sürümü, başlangıçta bu tarz problemlerle geliyor. Ama zamanla, yeni güncellemelerle bu sorunlar da ortadan kalkıyor. En son iOS 11.0.1 güncellemesinin pil ömrü için faydalı olmasını umuyoruz.

 

iOS 11’de pil ömrü nasıl artırılır?

Adım 1: En çok pil harcayan uygulamalardan kurtulun.

Öncelikle pil kullanım istatistiklerinize bir göz atmalısınız. Ayarlar > Pil yolunu takip ederek, son 24 saatte en çok harcamayı yapan uygulamaları görebilirsiniz. Saat simgesine tıklayarak da bu kullanımın ne kadarının arka planda, ne kadarının da ekranda açıkken olduğunu görebilirsiniz.

 

Bu uygulamaların arasında, yüksek pil kullanımı yapan (özellikle arka planda) ve gözden çıkarabileceğiniz uygulamalar varsa, bunları silin. Pil ömrü önerileri kısmında da size özel öneriler göreceksiniz.

 

Adım 2: Düşük güç modu.

Düşük güç modu iOS 11 ile birlikte gelen yeniliklerden birisi değil. Ama faydalı bir özellik. Bu özelliği kullanarak, otomatik yenileme özelliğine sahip uygulamaları kapatabilirsiniz. DÜşük güç modu her zaman kullanabileceğiniz bir özellik değil. Ama ihtiyacınız olduğu zamanlarda bunu kullanabilirsiniz.

Adım 3: Otomatik kilit ve ekran parlaklığı özelliklerini ayarlamak.

Ana ve Kilitli ekran özelliğinin pil kullanımınızda yüksek bir oran kapladığını düşünüyorsanız, bu ayarı değiştirebilirsiniz. Ayarlar > Ekran ve Parlaklık kısmından Otomatik kilit ayarını 30 sn yapabilirsiniz. Hatta uyandırmak için kaldır özelliğini de kapatabilirsiniz.

Adım 4: Arka Planda uygulama yenileme özelliğini değiştirme

Birçok uygulama sürekli olarak kendini yeniler. Bu da pil ömrüne ciddi bir şekilde etki eder. Aslında kendini yenileme özelliği bir çok uygulama için gereksiz olabilir. (Sizin açınızdan) Örneğin, mailinize arada sırada bakıyorsunuz diyelim. Sizin için de bir aciliyeti olmadığını düşünelim. O zaman mail uygulamasının arka planda yenilenmesine gerek yok. Siz uygulamayı açtığınız zaman yenilenmesi yeterli.

Ayarlar > genel > Arka Planda Uygulama Yenile kısmından, bu ayarı tamamen kapatabileceğiniz gibi, uygulamalardan bazılarında da bu özelliği kapatabilirsiniz.

 

 

 

Adım 5: Konum servislerini ayarlama

Bulunduğunuz konumu sürekli takip eden bir cihazın pil ömrü çok daha az olacaktır. Aynı zamanda hücresel veri kullanımı da artacaktır. Bu gibi durumlardan korunmak için;

Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri kısmından,

isterseniz tamamen konum servislerini kapatabilir, isterseniz de uygulamaların bazılarına bu özelliği kapatabilirsiniz. Önerimiz bazı uygulamalara kapatmak şeklinde. Örneğin bir haber uygulaması, sizin konumunuzu bilmese de olur. Ama harita uygulamasına bu özelliği kapatmak sorun olabilir.

iOS 11 konum servisleri ayarlama

 

Adım 5: Yeni verileri al ayarını değiştirin.

Yeni verileri al ayarını değiştirmek de pil ömrünüze etki edecektir. Bunun için AyarlarZ Hesaplar ve Parolalar > Yeni verileri al kısmından ayarlama yapabilirsiniz. Esas kullandığınız mail hesabına gelen yeni mailleri hemen almak mantıklı ama, sık kullanmıyorsanız kapatılabilir.

Yeni verileri al özelliği

Bu ayarları yapmak İOS 11 kullanan iPhone’unuza bir miktar ekstra pil ömrü getirecektir. Yine de çok fazla pil sorunu yaşıyorsanız, iPhone uyumlu power bank almanızı tavsiye ediyoruz.

 

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?