iOS 11.4 USB Sınırlı Mod ile Güvenlik Artacak

iOS 11.4 USB sınırlı mod sistemi ortaya çıktı. iOS 11.4 USB sınırlı mod sistemiyle beraber neler değişecek? iPhone kullanıcıları için yenilikler neler?

0
51
iOS 11.4 USB sınırlı mod

Apple iOS 11.4 sürümünde sona geldi. Dün itibariyle yeni beta sürümünün yayınlandığını belirtmiştik. Yeni beta sürümünün yayınlanmasının ardından ilk etapta önemli bir değişiklik ortaya çıkmamıştı. Fakat geliştirici testlerinden sonra iOS 11.4 USB sınırlama modunun kullanıma girdiği ortaya çıktı. Apple’ın ilk defa denemesini yapacağı yeni sistemle beraber güvenliğin biraz daha artırılacağını söylemek de mümkün. Yeni güncelleme sonrasında yeni bir güvenlik protokolüne geçiş yapılacak. iOS 11.4 USB sınırlı mod sistemi hakkında detaylardan söz edelim.

iOS 11.4 USB Sınırlı Mod Sistemi

Yeni sistem tamamen güvenliği arttırmaya yönelik. Yeni güvenlik sistemine geçecek olan iPhone akıllı telefonlarına bir sınırlama getirilecek. Buna göre 7 gün süresinde iPhone cihazınızın kilidini açmazsanız, bu durumda iPhone cihazınızın MAC veya PC üzerinden kullanılması engellenecek. Yine bu özelliğinde iOS 11.3 sürümüyle beraber ortaya çıktığını görmüştük. Ancak güncelleme sonrasında bu özellik yayınlanmamış ve yeni sürüme bırakılmıştı.

iOS 11.4 USB sınırlı mod

iOS 11.4 beta 4 ile ortaya çıkan özelliğin kesin olarak geleceği de böylelikle görülmüş oldu. Yeni sistemde 7 gün boyunca hiç kilit açmamızsanız, cihaz bağlantı yönünden sınırlandırılıyor ve sadece şarj modunu destekliyor bunu da ekleyelim. Tabii ki bu durum kullanıcı seçimlerine bağlı olarak değiştiriliyor. Mesela iPhone X kullanıyorsanız, yüz kilidini kullanmanız yeterli. Kısacası herhangi bir kilit açma yöntemiyle beraber 7 gün içerisinde mutlaka en az bir kere kilit açmanız gerekiyor.

Neden Böyle Bir Adım Atıldı?

Son olarak Apple’ın bu adımı neden attığından söz edelim. Takip edenlerin bileceği gibi bazı şifre kırıcılar bu bağlantıyı kullanarak iPhone şifresini kırabiliyordu. Bu işlem belli süreler içerisinde yapılabiliyor ve kullanıcı bilgilerini riske atıyordu. İşte Apple getireceği yeni güncelleme sonrasında tüm bu zararlı sistemleri engellemiş olacak. Güvenlik protokolü geliştirilmiş olacak.

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?