iOS 11.4.1 Kısıtlı USB Modu Hakkında Her Şey

iOS 11.4.1 güncellemesi sonrasında ortaya çıkan kısıtlı USB modu nedir? Bu modu nasıl kullanabiliriz? İşte tüm detaylarıyla yeni güvenlik önlemi.

0
49
iOS 11.4.1 Kısıtlı USB Modu

Beş beta sürümünden sonra yayınlanan iOS 11.4.1 güncellemesi, destekli birçok cihazda ilk günden yüklenmeye başladı. Yeni sürümün denemelerinin yapılması ve tüm sürüm notlarının yayınlanmasının ardından, bu sürüm için detaylarda ortaya çıkmaya başladı. Yeni güncelleme sonrasında en çok dikkat çeken özellik ise kısıtlı USB modu oldu. Apple’ın cihazların güvenliğini arttırmak adına attığı bir adım olarak gösterebileceğimiz yeni özelliğin tam olarak ne olduğundan söz edelim.

iOS 11.4.1 Kısıtlı USB Modu Nedir?

Bu özellik için daha önce paylaşımlar yapmıştık. Beta sürümünde yer alan özelliklerden birisi kısıtlı USB modu olmuştu. Final sürümünün ardından yeni özellik daha da netlik kazanmış oldu. Yeni özellik için net olarak güvenlik hamlesi yorumunu yapabiliriz. Daha önce çok kez gündeme gelen, iPhone ve iPad şifresini kırmak için kullanılan USB bağlantılı cihazların önüne geçecek olan mod, çok konuşulan iPhone şifre kırıcı cihazları kullanım dışı bırakıyor.

iOS 11.4.1 Kısıtlı USB Modu

Mantık oldukça basit. Şifre kırmak amaçlı olarak kullanılan bu cihazlar, milyonlarca şifre denemesi yapıyor. Bu denemeyi Lightning bağlantısı üzerinden yapan cihazlar, haliyle güvenlik engeline takılmıyor. İşte yeni özellik tam olarak bu sistemin önüne geçiyor.

Yeni özellik sayesinde iPhone ya da iPad cihazınızda 1 saatten daha uzun süre kilit açmadığınız zaman, Lightning bağlantısı ile veri aktarımı özelliği devre dışı bırakılıyor. Yani bu tür cihazların cihazlara defalarca şifre göndermesinin önüne geçiliyor ve şifre kırılması gibi bir durum söz konusu olmuyor.

Yeni Mod Nasıl Kullanılır?

Yeni modun kullanımı da oldukça basit. Öncelikle telefonunuzun ayarlar kısmına girmeniz gerekiyor. Buradan ise Touch ID ve Parola kısmına girin. Burada yeni kısım olan “USB Aksesuarları” bölümünü göreceksiniz. Bu özelliği aktif ettiğiniz zaman yeni güvenlik sistemini kullanabilirsiniz.

Diş beyazlatma

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?