Apple, söz verdiği gibi iOS 11.3‘te Pil Ayarları’na Pil Sağlığı ile ilgili bilgileri içeren yeni bir bölüm ekledi. Pil Sağlığı bölümü iOS 11.3 ve sonrası yüklü iPhone 6’dan bu yana tüm iPhone modellerinde kullanılabilir. Ekranda tahmini pil kapasitesini ve pilin sunabileceği en yüksek performansı görebilirsiniz. Ayrıca cihazınız pil performansının düşük olması nedeniyle yavaşlatılıyorsa, bu özellik sayesinde iOS bunu size bildirir.

iOS 11.3’e güncellendiğinizde, cihazınız Performans Yönetimi özelliğine sahip olur. Bu özellik etkinse, sistem beklenmedik bir kapatma durumu yaşadığında cihaz otomatik olarak yavaşlatılır. Ancak Pil Sağlığı bölümünde bu özelliği devre dışı bırakabiliyorsunuz.

Apple, iOS 11.3 yüklü tüm cihazlarda Performans Yönetimi özelliğini devre dışı bırakabileceğinizi söylüyor. Performans Yönetimi, pil en yüksek güç çıkışını sağlamıyorsa CPU (işlemci) hızını düşürür.

Performans yönetimi özelliği aşağıdaki iPhone modellerinde etkinleştirilebilir.

  • iPhone 6
  • iPhone 6 Plus
  • iPhone 6s
  • iPhone 6s Plus
  • iPhone SE
  • iPhone 7
  • iPhone 7 Plus

iPad’lerin pilleri iPhone’lara göre daha büyük olduğundan, yavaşlamaya maruz kalmazlar. iPhone 8 ve iPhone X’te ise Apple’ın güç yönetimi ile ilgili yeni donanım yükseltmeleri mevcuttur. Bu nedenle, yavaşlama bu cihazlarda eski iPhone’lara göre daha az fark edilir.

Batarya kapasitesi, iPhone 6’dan başlayarak 2014’ten itibaren piyasaya sürülen iPhone’larda görüntülenebilir. Ancak bunun için cihazınızı iOS 11.3’e güncellemeniz gerekir. Hala yapmadıysanız, Ayarlar > Yazılım Güncelleme‘ye gidin. Güncellemeden sonra, Ayarlar > Pil > Pil Sağlığı bölümünü açın.

Maksimum Kapasite, pilin barındırabileceği toplam kapasite miktarını gösterir. Yeni veya yeni sayılabilecek bir telefonda bu miktar %100 olarak görünmelidir. Kapasite miktarı daha düşük görünüyorsa, iki şarj arasında geçen süre azalacaktır.

İkinci bölüm En Yüksek Performans Yeterliliği olarak adlandırılmıştır. Pil yönetiminin etkin olup olmadığını görmek için bu bölümünün altındaki gri renkli metni okumalısınız.

iPhone’unuz beklenmedik bir kapanma yaşadığında, kilit ekranında görüntülenen bir uyarı ile güç yönetimi özelliği etkinleştirilir. Uyarı şu şekilde olacaktır, “Bu iPhone, pil gereken en yüksek gücü sağlayamadığı için beklenmeyen bir şekilde kapandı. Bunun yeniden olmasını engellemeye yardımcı olmak için performans yönetimi uygulandı.

Performans Yönetimi özelliğini devre dışı bırakma işlemini nasıl yapacağınızı öğrenmek için okumaya devam eden.

iPhone Piliniz En Yüksek Performansı Destekliyorsa

Pil sağlığı en üst düzeyde güç sağlamak için uygunsa, Pil Sağlığı bölümünde En Yüksek Performans Yeterliliği’nin etkin olduğunu görürsünüz. Bu durumda herhangi bir şeyi etkinleştiremez veya devre dışı bırakamazsınız.

iPhone Pil En Yüksek Performans Yeterliliği

iPhone’unuza Performans Yönetimi Uygulandıysa

iPhone’unuz maksimum performansa sahip olmadığı için beklenmedik bir şekilde kapanırsa, performans yönetimi özelliği otomatik olarak etkinleştirilir. Performans yönetimi, en yüksek güç gereksinimlerini azaltmak için CPU’yu dinamik olarak yavaşlatır.

iPhone’unuzun yavaşlatılmasını istemiyorsanız, bu özelliği devre dışı bırakabilirsiniz. Devre dışı bırakmak için mavi renkli Etkisizleştir… bağlantısına dokunun.

iPhone Performans Yönetimi Kapatma

Performans yönetimi özelliği kapatıldığında, Pil Sağlığı bölümü aşağıdaki gibi görünecektir.

iPhone Performans Yönetimi Devre Dışı Bırakma

Performans yönetimini elle devre dışı bırakırsanız, yeniden etkinleştiremezsiniz. iPhone’da beklenmeyen başka bir kapanma meydana geldiğinde, performans yönetimi otomatik olarak yeniden uygulanacaktır. Performans yönetimi özelliğini her seferinden yeniden etkisizleştirebilirsiniz.

iPhone Pil Sağlığı Azalıyorsa

iOS 11.3’te, pil performansının büyük ölçüde azaldığı durumlarda (genellikle maksimum kapasite %80’in altına düştüğünde) dahi, kullanıcılar performans yönetimi özelliğini devre dışı bırakabilir. Ancak bu durumda beklenmedik kapanma olasılığı önemli ölçüde artacaktır. Bahsedilen durumda, Pil Sağlığı bölümünde “Servis seçenekleri hakkında daha fazlası…” şeklinde bir bağlantı görüntülenir. Bu bağlantıya dokunarak başvurabileceğiniz çözüm yollarını öğrenebilirsiniz.

NOT: Bu ekranı görmeniz, iPhone pilinizin durumunun çok kötü olduğu anlamına gelmez. Hala pilinizi kullanmaya devam edebilirsiniz.

iPhone Pil Sağlığı Azaldı

3 YORUMLAR

  1. Reis ben etkisizleştirdim ama şarjım 30 dakikadır %33’de kaldı şarj bitmiyo anlayacağın . Sende burda bir sorun mu var niye şarj inmiyo , ben biraz şüphelendim kesin bişe oldu

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?