iPhone 8

Yaklaşık 2 gün kadar önce Apple’ın iOS 11.3 işletim sistemi için yeni bir sorun ortaya çıkmıştı. iOS 11.3 sürümü için yayınlanan Jailbreak ile ortaya çıktığı söylenen bu açık hakkında daha öncede bilgiler paylaşmıştık. Yeni işletim sistemi sürümü olarak gösterebileceğimiz iOS 11.4 sürümüyle kapatıldığı belirtilen güvenlik açığının ortaya çıkmasının ardından detaylarda belli oldu. İlk olarak geliştiriciler tarafından konu hakkında detayları ortaya çıkaracak yeni testler yapıldığını gördük. Hemen sonrasında ise güvenlik açığı için bir video paylaşıldı. Hemen açığın detaylarına geçelim.

iOS 11.3 Güvenlik Sorunu

Yeni güvenlik sorunu Apple’ın iOS 11.3 cihazlarında yanlış kilit deneme süresinin devre dışı kalmasına neden oluyordu. Mantık oldukça basit çalışıyor. Bildiğiniz gibi yanlış kilit şifresi girdiğiniz zaman iPhone ve iPad cihazlarda belli bir bekleme süresi sunuluyor. Yanlış şifre sayısını girdiğiniz sürece bu beklemek süresi ise artıyor. İşte iOS 11.3 güvenlik açığında bu bekleme süresinin ortadan kaldırıldığı görülüyor.

iOS 11.3 güvenlik açığı

Yapılan testler sonrasında ortaya çıkan detaylara göre iPhone ya da iPad cihaza bir USB portu ile bağlanılıyor ve ardından bir kod dizisi gönderiliyor. Rakamlardan oluşan kod dizisi içerisinde tüm kombinasyonların dizilimleri bulunuyor. Söz konusu güvenlik açığı sayesinde ise tüm bu kodlar tek bir sayı girişi olarak algılanıyor.

Yani tüm ihtimaller deneniyor olsa da işletim sistemi bunu tek bir deneme olarak algılıyor. Haliyle deneme süresi sorunu da ortadan kalkmış oluyor. Tabii ki Apple’ın yeni sürümle beraber bu açığı ortadan kaldırdığını da ekleyelim. iOS 11.4 sürümüyle beraber tamamen bu sorunun kapatıldığı konusunda bilgiler veriliyor. Fakat hala bu sürümü kullananlar için güvenlik açığının söz konusu olduğunu da söylemek yanlış olmayacaktır.

İlginizi Çekebilir: Yeni iPad Patent Görselleri Önemli Detayları Ortaya Çıkardı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?