iOS 11.3 Duyuruldu! İşte İlk Yenilikler

0
73
iOS 11.3

iOS 11 işletim sistemi artık başka bir şekilde geliştirilmeye başlandı. Yaşanan sorunlar nedeniyle yeni işletim sisteminin çok daha kapsamlı değişiklikler aldığı ve çok daha başarılı bir geliştirici ekibi tarafından incelendiği doğrudan Apple tarafından bildirilmişti. Yapılan bildirim sonrasında ilk değişikliği iOS 11.2.5 sürümüyle beraber gördük. Henüz iki gün önce yayınlanan yeni güncellemenin hemen ardından ise iOS 11.3 sürümünün de duyurusu gerçekleştirildi. Yeni sürüm için duyuruları şimdiden yapan Apple ise bu kez çok daha başarılı bir sistemle gelecek gibi gözüküyor.

iOS 11.3 Yenilikleri Neler Olacak?

Çok daha başarılı bir sürüm olarak duyurulan ve çok daha kapsamlı bir güncelleme olacağı belirtilen yeni dev güncellemenin, başlık başlık yenilikleri de yayınlandı. Hemen bu yeniliklerden söz edeceğiz.

Artırılmış Gerçeklik Değiştirilecek

iOS 11.3 ilk değişikliği ARKit sistemine getirecek. ARkit 1.5 sürümüne geçilecek. Bu sürüm hem algılama konusunda çok daha başarılı olacak hem de artık dikey yüzeylerinde algılandığını göreceğiz. Sadece masa yüzeyleri gibi yatay yüzeyler değil, bunun dışında duvarlarda da artırılmış gerçeklik kullanılabilecek. Dikey yüzey algılama sistemi de tek yenilik değil.

iOS 11.3

2 Boyutlu Nesneleri Çevirme: En büyük yenilik, 2 boyutlu öge algılama sistemi olacak. İki boyutlu öge algılamayı örnekler açıklayalım. Diyelim ki karşınızda iki boyutla hazırlanmış olan bir tablo var. Yeni ARkit sistemini kullanarak bu tabloyu okutup, üç boyutlu hale çevirebileceksiniz. Çalışma mantığı da oldukça kolay ve oldukça etkili olacak.

Otomatik Odaklama ve Çözünürlük Artışı: Gelen bir diğer düzenleme çözünürlük konusunda olacak. Artırılmış gerçeklik görselleri artık %50 oranında daha yüksek çözünürlüğüne sahip olacak. Ayrıca otomatik netleme artısının bulunduğunu göreceğiz. Kısacası hem daha başarılı algılama hem de daha hızlı algılama ile karşılaşacağız.

Mesaj Sisteminde Business Chat

iOS 11.3 sürümü, beraberinde yeni özellikler konusunda önemli değişiklikler getiriyor. iOS 11.3 sürümü sonrası bu şekilde gelecek özelliklerden birisi de Business Chat özelliği. Öncelikle sistemin Türkiye için geçerli olmayabileceğini belirtelim.

İLGİLİ HABER:  Apple, iOS 11 Siri Açığı için Açıklama Yayınladı

iOS 11.3

Güncelleme sonrasında gelen bu özellik ile kullanıcılar sadece mesajları kullanarak, şirketlerle iletişime geçebilecek ve hizmet alabilecek. Mesela bu şekilde alışveriş yapabileceksiniz. Apple Pay sistemini de destekleyecek olan yeni mesaj bölümü, doğrudan ödemeyi de yapmanızı sağlayacak. Bu şekilde şirketlerle anlık iletişime geçilebilecek. Desteklenen firmalar ilk etap için şöyle;

  • Hilton
  • Fargo
  • Discover
  • Lowe’s

Yeni Animolojiler Geliyor

Bir diğer yenilik ise iPhone X akıllı telefonları için gelecek. İlk etapta sınırlı olarak gelen animoloji karakterlerine yenileri eklenecek. iOS 11.3 sonrasında, bir aslan, bir kuru kafa, bir ayı, bir de ejderha karakterinin geldiğini göreceğiz.

iOS 11.3

Kısmi Sağlık Uygulaması

Ülkemizde geçerli olmayacak olan bir diğer yenilik ise sağlık sistemi. Artık kullanıcıların tüm hastane kayıtları, raporlarda dahil olmak üzere iPhone üzerinden kontrol edilebilecek. Sadece ABD için geçerli bir özellik.

Apple Music Klip Özelliği

iOS 11.3 sonrasında Apple Music yatırımları da değişiyor. Artık müziklerin kliplerini hiçbir reklam olmadan izleyebileceğiz.

iOS 11.3

Konum Bilgisi Özelliği

Bir diğer yenilik ise AML desteği. Bu destek sayesinde kullanıcılara acil durumlarda büyük oranda ayrıcalıklar sunulacak. Acil arama yapıldığında iOS 11.3 ile gelen bu özelliği kullandığını zaman, çağrıyla beraber konumunuzda güvenlik birimlerine iletilecek.

Batarya Durumu Nasıl Olacak?

Daha önce bahsetmiştik. Apple, iPhone yavaşlatma özelliğini artık kullanıcıların eline bırakacak. İsteyen kullanıcılar bu özelliği kapatabilecek. Bunun dışında pil sağlığı daha iyi görüntülenecek ve pilin değiştirilmesi gerekiyorsa, servis uyarısı verilecek.

Tüm bu özelliklerle beraber iOS 11.3 beta sürümü sadece geliştiriciler için bugün itibariyle yayınlandı. Yeni güncellemenin final serisi ise önümüzdeki aylarda, bahar sonu gibi yayınlanacak.

Önceki Haber: En İlginç iPhone Batarya Haberi! Isırılan Pil Patladı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?