Apple’ın iOS 11 işletim sistemi tam anlamıyla skandalların işletim sistemi oldu. İlk etapta işletim sisteminin sorunları ve performans sıkıntıları konusunda sorunlar gündeme gelmiş ve birçok güncelleme versiyonu yayınlanmıştı. Güncellemeler ise ardı ardına gelmiş olsa bile bambaşka bir yol izlendi. Birçok koldan farklı güncelleme sürümleri yayınlandı. Apple’ın tüm bu politikalarına rağmen ise yeni işletim sisteminde yer alan sorunlar tamamen çözülmedi. En son geçtiğimiz günlerde plan dışı iOS 11.2.2 güncellemesini gördük. Bu güncellemenin nedeni ise işlemcilerde oluşan açıkları kapatmak oldu. Fakat iOS 11.2.2 sürümü hakkında ortaya çıkan yeni bilgiler oldukça kafa karıştırıcı.

iOS 11.2.2 Sürümü iPhone modellerini Yavaşlattı

iOS 11.2.2 güncellemesinin kullanıma başlamasından sonra elde edilen bilgilere göre bu sürüm, telefonları bir hayli yavaşlattı. İlk olarak iPhone 6 modelinde bir test yapıldı. iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modellerinde yapılan testlerde iOS 11.2.2 sürümünü kullanan telefonların iOS 11.1.2 sürümünü kullanan modellere göre %41 tek çekirdek, %39 çoklu çekirdek performans düşüşü yaşadığı ortaya çıktı. Birkaç farklı program üzerinden yapıldığı görülen testlerin hemen hemen hepsinde benzeri bir sonuç ortaya çıkmış oldu.

iOS 11.2.2

Söylemek bile anlamsız geliyor ancak bu güncelleme sonrasında iPhone 6 modelinin genel anlamda %50 civarında bir performans düşüşü yaşadığı görülüyor. Bunun nedeni konusunda bilgimiz yok. İki ihtimal var. İlk ihtimalde işlemcilerde yer alan güvenlik açıklarının kapatılmasının ekstra bir performans kaybına neden olduğu düşünülüyor. İkinci ihtimalde ise telefonların yine kasıtlı olarak yavaşlatıldı.

iOS 11.2.2

Her iki ihtimalde geçerli olabilir belirtelim. Tüm bunlara rağmen güncelleme sonrasında bir modelin %50 oranında daha az performans vermesi pek kabul edilebilir bir durum değil gibi gözüküyor. Henüz Apple’dan konu hakkında, iddialara karşı tatmin edici bir açıklamasının da olmaması kafalarda iyice soru işaretlerine neden olmakta. Yine bir yavaşlatma skandalı zinciriyle karşı karşıya olup olmadığımızı yakın zamanda anlamak mümkün olacak. Bakalım bu kez süreç nasıl işleyecek?

İLGİLİ HABER:  Apple Watch 3 İle Spor Keyfini Vurgulayan Yeni Videolar

İlginizi Çekebilir:  Apple Bu Kez Güney Kore’den Darbe Yedi

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?