iOS 11.2.1 jailbreak İddiası Sonrasında Apple Adımını Attı

0
75
iOS 11.2.1 jailbreak

iOS 10 sonrasında Jailbreak döneminin tamamen bittiği düşünülmeye başlamıştı. Apple’ın iOS 10 son sürümlerinde neredeyse hiç güvenlik açığı bırakmamış olması, iOS 11 sonrasında da bu konuda ümitlerin tükenmesine neden olmuştu. Fakat iOS 11 için işler beklendiği gibi gitmedi. Apple yazılım sorunlarını gidermek için güncellemeler yayınlarken, çok fazla farklı sürüm yayınlandığı için güvenlik açıkları oluşmaya başladı. Son olarak ise Google’ın araştırma ekibi tarafından iOS 11.1.2 sürümünde önemli açıkların bulunduğunun haberini vermiştik. Yaşanan gelişmelerin hemen sonrasında iOS 11.2.1 sürümü için Jailbreak yapıldığı iddiası gündeme gelmiş ve bu konuda da bilgilendirmeler yayınlanmıştı.

iOS 11.2.1 jailbreak İçin Güncelleme

Alibaba Pandora Labs başkanı tarafından yapılan açıklamayı sizlere önceki haberlerimizde ilettik. Labs başkanı yeni sürüm için Jailbreak yapmayı başardıklarını açıklamasının ardından Apple’ın öncesinde bilgilendirme aldığı ortaya çıktı. Her ne kadar herkese açık bir Jailbreak sürümünün yayınlanmayacağı söylense de Apple hemen çalışmalarına başladı.

iOS 11.2.1 jailbreak

Uzun süredir üstün geldiği Jailbreak mücadelesinde yeniden güç kaybetmek istemeyen Apple’ın ilk olarak iOS 11.1.2 imzalarını kapattığı açıklandı. Bu şekilde eski sürüme dönüşün kapatılması ve Jailbreak sürümlerine karşı önlemler alınması gündeme gelmiş oldu. Fakat Apple’ın aslında daha önemli bir adım attığını belirtelim. 2 gün önce yayınlanan iOS 11.2.5 sürümünün, tüm bu açıkları kapatmak için yayına alındığı ortaya çıktı.

Anlam veremediğimiz şekilde farklı seriden devam eden güncellemenin, sırf hataları kapatmak için yayınlandığı belirtiliyor. Apple’ın bir an önce bu sürümü tamamlayacağı ve bu sürümün tamamlanmasının hemen ardından eski seriler için imzaların kapatılması durumu söz konusu olacak. Eski sürüm için imzaların kapatılmasının yanı sıra güvenlik açıkları da tamamen kapatılacak. En azından amaç bu şekilde. Gelişmeleri ve neler yaşanacağını yakından takip edeceğiz.

İLGİLİ HABER:  Google Maps iOS Sürümü İçin Yeni Güncelleme

İlginizi Çekebilir: iPhone X Yüz Tanıma Sistemi İçin Şok İddia

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?