Apple’ın yeni işletim sistemi olan iOS 11 için güncellemeler devam ediyor. Açıkların kapatılması için bir yandan Apple güncellemeleri devam ederken bir diğer yandan ise eski sürümlerde yer alan açıkların kullanıldığını görmeye başladık. Hatta bu açıkların yayınlanmasının ardından Jailbreak sürümlerinin de konuşulmaya başladığını gördük. İlk olarak Google Project Zero tarafından konu hakkında bir açıklama yayınlandığını ve Jailbreak yazılmasına neden olacak hataların ortaya çıktığı belirtilmişti. Hemen sonrasında ise iki ayrı Jailbreak sürümünün yayınlandığından söz etmiştik. Fakat iOS 11.1.2 jailbreak olarak yayınlanan iki sürümün Cydia desteğinin olmaması kafaları bir hayli karıştırmıştı.

iOS 11.1.2 jailbreak İçin Herkese Açık Sürüm Gelebilir

Hem Cydia uyumunun olmaması hem de iOS 11.1.2 jailbreak ile cihazlara bazı sınırlamaların gelmesi, son kullanıcılar için iOS 11.1.2 jailbreak sürümlerinin yayınlanmamasına neden oldu. iPhone cihazlarında bazı özelliklerin sınırlanmasına neden olan sürümler için çalışmaların devam ettiği açıklandı. Bunlardan biri için herkese açık sürümün yayınlanmayacağının zaten baştan beridir konuşulduğunu biliyoruz.

iOS 11.1.2 jailbreak

iOS 11.1.2 jailbreak için diğer paketin ise Cydia uyumunun olmaması son kullanıcılar için bu sürümün bir anlamının olmamasına neden oldu. Fakat Cydia kurucu tarafından son gelen bilgiler, iOS 11.1.2 jailbreak için uyumun neredeyse tamamlandığı yönünde oldu. Saurik yaptığı açıklamalarda, iPhone modellerinin sınırlanmasına neden olan bazı sorunlar olduğu, bu nedenle de Cydia uyum çalışmalarının bir süre daha devam edeceği yönünde oldu. Her ne kadar sona gelinmiş gibi gözüküyor olsa da ünlü ismin sadece tek başına çalışmalar yürüttüğünü de belirtelim. iOS 11.1.2 jailbreak için diğer tüm ünlü geliştiricilerin çalışmalara katılmadığı belirtiliyor.

Apple’ın bu konu için güncellemelerini hızlandıracağı ve geri dönüşleri de çok hızlı bir şekilde kapatacağı da başka bir önemli nokta. Hal böyle olunca yeni sürüm Jailbreak serileri için daha hızlı çalışma yapmak gerekecek. Fakat geliştiricilerin bir bir aradan çekilmesi, bu durumun pek beklendiği gibi olmayacağını da göstermekte. iOS 11.1.2 jailbreak sürümünün herkese açık olarak yayınlanmasının ve Cydia uyumunun gelmesi sonrasında konu hakkında daha detaylı bilgiler elde edeceğiz.

İLGİLİ HABER:  Cydia Güncellendi - 64 Bit Cydia

İlginizi Çekebilir: iOS İçin Bir Güvenlik Yaması Daha Geliyor

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?