iOS 10 beta güncellemesi çıkalı 1 hafta oluyor. iOS 10 ‘a sürüm yükseltenlerin ilk dikkati çeken şey, kilit ekranı..

9to5Mac sitesi iOS 10’un kilit ekranını bir video ile göstermiş. Biz de paylaşalım dedik.

Daha kalın font

Apple fontları kalınlaştırmış.  Müzik uygulamasında olduğu gibi daha kalın bildirimler, daha kalın saat ve tarih var.

Ekran kilidi

Meşhur “Kilidi açmak  için kaydırın.” artık yok. Tuş kilidini açmak için Home tuşuna basmak yeterli. Parmak izi okuyucusu da olan Home tuşu, eğer Touch ID ‘yi aktif ederseniz ona göre ekran kilidini açıyor. Eğer Touch ID ‘yi aktif etmezseniz, Home tuşu sizi şifre ekranına yönlendiriyor.

Kilit ekranının en üstünde, durum çubuğu var. Kilit durumunu bu durum çubuğundan görebiliyorsunuz.

Uyanması için kaldırın

iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’larda Touch ID 2’nin en çok şikayet edilen şey, hızıydı. Home tuşuna dokunur dokunmaz cihaz hemen açılıyordu. Normalde hız iyi birşeydir. Fakat , kilit ekranında olan bildirimleri okuma zorluğu vardı.

iOS 10 ile birlikte, Apple uyanma işini çözmüş. Artık telefonu kaldırırsanız, telefon uyanıyor. Kilit ekranı bildirimleri görünüyor. Artık zamanı görmek için de herhangi bir butona basmamıza gerek kalmayacak.

ios-10-kilit-ekrani

Kamera kısayolu

Kilit ekranının sağ tarafından sol tarafına doğru parmağımızı sürüklersek, kamera açılıyor. Home tuşuna basınca tekrar Kilit ekranına geliyor.

 

Uygulamaya devam kısayolları aynı

Continutiy App denilen, cihazda önceden açılmış uygulamalara ulaşmak aynı. Sol-alt köşeden parmağımızı sürüklüyoruz. iOS 10’un değişmeden kalan özelliklerinden birisi bu.

Bildirim merkezi

Kullanıcılar hala Bildirim Merkezine üstteki durum çubuğundan sürükleyerek ulaşabiliyoruz. Widgetleri görmek istiyorsak kilit ekranında parmağımızı sağa sürüklüyoruz.

ios-10-kilit-ekrani-widget-center

Burada çok güzel bir özellik de var. Örneğin twitter bildirimlerinizi herkesin görmesini istemiyorsunuz. Bunu ayarlayabilirsiniz. Touch ID ile giriş yaptığınızda, gizli bildirimler açılıyor.

 

Kilit ekranı widgetleri

iOS 10’da Widgetler bilgi sağlamak konusunda büyük rol oynuyor. Kilit ekranı Widgetleri için, kilit ekranında parmağınızı sağa sürükleyin.

Widgetler silinebilir, yenileri eklenebilir. Son haberleri buradan takip edebilir, 3D Touch ile daha etkili kullanabilirsiniz.

 

Muzik kontrolleri

Kilit ekranındaki müzik kontrolleri çok değişmemiş. Burada her şey daha büyük. Yazılar, sliderlar.. Diker scruuber kısmı burada küçük toplarla yer değiştirmiş.

lock-screen-musik-kontrol

 

Video:

Sonuç olarak daha iOS 10’un beta sürümü yayınlandı. Daha kararlı sürümlerde daha iyi olacaktır.

16 YORUMLAR

  1. Arkadaşlar şu yöntemi kullanırsanız, ana ekrana gelmek için sürekli home butonuna basmanıza gerek kalmaz.

    Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Assistive Touch kısmından, En üst menüyü özelleştir kısmına tıklayın. Altta – ve + var. Burada – ye basarak hepsini silin. En son kalan simgeye tıklayın ve Ana ekran seçeneğini seçin.

    Sonuçta ana sayfaya dönmek için assistive touch simgesine dokunmanız yetecek. Home tuşuna basmanıza gerek kalmayacak.

  2. ayrıca acil bir görüşme yapmak istediğim zaman başka bir deyişle çok seri olmam gereken zamanlarda uğraştıran bir uygulama

  3. Artık zamanı görmek için de herhangi bir butona basmamıza gerek kalmaması nasıl oluyor? Ben hala tuşa basıp saate bakıyorum. Kilitli ekranda gözükmüyor?

  4. Fatih bey iPhone 7 ios 10.2 sürümündeyim. Telefonla konuşurken ekran kilidi devreye giriyor, karşı taraf kapatana kadar aramayı sonlandıramıyorum. (Görüşme bitir tuşu yok) Ayarlarda otomatik kilit seçeneği “asla” olarak seçilse de durum aynı. Ne yapmam gerekiyor.

  5. Mrb iPhone 6 kullanıyorum ama telefon işlem yaparken tuş kilidi ekranına atıyor hiç bişey yapılmıyor Max dakika da bir tuşa bağlanıyor sorun nedir acaba

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?