iOS 10’un TouchID ile imtihanı

6
44
iOS 11 Touch ID

13 Eylül akşamı Apple tarafından, iOS 10 final sürümünü yayınladı. iOS 10’u ilk yükleyenler birçok sorunla karşılaşsalar da zamanla bu sorunlar düzenlendi.

Apple uzun zamandır, “Kilidi açmak için kaydırın” özelliği kullanıyordu. iOS 10 ile birlikte Apple bu özellikten vazgeçti. Eski düzene alışan iOS kullanıcıları da, yeni sisteme alışmakta zorlanıyor.

iPhone-ve-iPad-te-Touch-ID-Ayari-Nasil-Yapilir

iOS 10’da TouchID ile ekran kilidini açabiliyorsunuz. Üstelik bunun için Home butonuna (Ana ekran butonu) basmanıza da gerek yok. Bu sayede Home butonu bozulmalarının da bir nebze önüne geçilebilecek. iPhone arıza listesinin üst sıralarında bulunan Home Butonu, bu sayede daha az arıza yapacaktır.

Home butonunun bu şekilde değişmesinin nedeni aslında iPhone 7. Apple iPhone 7’ye kapasitif özellik ekledi ve bu yüzden Home butonuna basmadan tuş kilidini açmak mümkün oluyor.

Birçok Apple kullanıcısı, iOS 10’un bu özelliğini bir hata sandı. Aslında ben bu özelliği çok sevdim ve çok yararlı olduğunu düşünüyorum. Siz iPhone’unuzda bu özelliği kullanamıyorsanız, aşağıdaki yöntemden bu özelliği açabilirsiniz.

Eski iPhone ekran kilidi düzenine dönmek için aşağıdaki yolu takip edebilirsiniz:

Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Ana Ekran Düğmesi ekranına gelin ve aşağıdan “Parmağı Koyarak Aç” seçeneğini onaylayın. Bu sayede telefonunuzun kilidini TouchID ile açabileceksiniz.

Bu değişikliği yaptıktan sonra TouchID kapanırsa, tekrar aktif edin.

 

İLGİLİ HABER:  iOS 14.3 Batarya Testi - Telefonlara Göre Değerlendirme!

6 YORUMLAR

  1. Bu eski yöntem değil.. Sola kaydırarak açmak fonksiyonunu kullanamiicakmıyız ?
    Walla sadece bundan ötürü 10’a geçmiicem. Bence apple öok büyük hatalar yapıyor, windowsta yaptı bunu, ondan çoğu hala windows 7’de

    • Yanlış yazmışım sanırım. Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Ana Ekran Düğmesi kısmıdan “Parmağı koyarak aç” kısmını ON konumuna alın. Yani açın. Bu sayede butona basmadan ekran kilidi açılacak.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?