iOS 10 ile birlikte iPhone yeni nesil için çok kompakt bir teknolojiyi bizlerle paylaşacak. Her sene olduğu gibi yazılımsal olarak devrim niteliğinde değişimlerle karşılaşırken donanımsal olarak boş geçilmeyen bir senenin içerisindeyiz. iPhone 7 ile iOS 10 birbirleriyle en entegre çalışan ikililer arasına şimdiden adını yazdırdı diyebiliriz. Tabi iOS 9’daki özelliklerin bir kısmı da iOS 10’da yenilik olarak bizlere sunuluyor. Üzerine koyulan geliştirme paylarını da es geçmemek gerekiyor.

Arama ve Mesajlaşma

Üstün bir emoji desteğinin yanı sıra tasarım açısından da iyileştirmeler mesajlaşma açısından önem arz ediyor. Aynı zamanda artık telefon aramalarının çekirdek dosyasının iOS 10 ile birlikte açık kalacağını biliyoruz. Bu demek oluyor ki Whatsapp, Facebook ya da Viber gibi alternatif üçüncü parti uygulamalarla normal arama şeklinde görüşmeler yapılabilecek.

iOS-10-un-iOS-9-un-Uzerine-Yaptigi-Yenilikler-NelerAynı zamanda arama engelleme bölümünde iOS’un istemediğiniz aramalara benzer çağrıları otomatik engellemesi, sesli mesajları metin olarak okuma ve bu gibi yeniliklerle karşılaşacağız.

Siri

Apple asistan uygulaması Siri iOS 9 ile gerçekten sınırlarını aşmıştı. iOS 10 ile Siri artık bir arkadaşa dönüşecek diyebiliriz. Çünkü aynı çekirdek dizini Siri içinde açık bırakılıyor. Yani sevgilinize seni seviyorum demek istiyorsanız bunu Siri’ye ‘Tuğçe’ye Whatsapp’tan seni seviyorum de’ diyerek yapabileceğiz.

Bu organizasyonlarda ve benzeri etkinliklerde Siri Suggestions özelliğinin bir üst kademesi olarak düşünülebilir. Gerçekten de muazzam.

Fotoğraf ve Video Uygulaması

Daha dikkat çekici bir uygulamaya dönüşmesinin haricinde kişiler dışında hayvanları, nesneleri hatta mekanları tanıyabilen bir fotoğraf uygulamasıyla karşı karşıya kalacağız. Bu hatıralar bölümünün eklenmesiyle de farklı kategorilerin doğmasına sebep olacak.

Haritalar

Apple Maps ise trafik değerleriyle geliştirilmiş bir navigasyon sistemini bizlerle buluşturacak. iOS 10 ile beraber anlık trafik ve yol bilgisi, çevredeki mekanlara ise üçüncü parti uygulamalar aracılığıyla rezervasyon seçeneği sunacak.

Model Uyumluluğu

Maalesef ki şimdiye kadar iOS 9‘un kat ve kat üzerine çıkan uygulama uyumluluk açısından çok dar bir yelpazeye sahip. Yalnızca iPhone 5 ve üzeri telefonlara, iPad 4 ve üzeri tabletlere ve yalnızca 6.nesil iPod modellerine iOS 10 gelecek.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?