Apple’ın uzun süredir merak edilen yeni seri akıllı telefonu iPhone 7 akıllı telefonları artık yavaş yavaş piyasaya çıkmaya başladı. Bu dönemde her ne kadar daha çok iPhone 7 akıllı telefonları ile anılmaya başlasa da buna ek olarak birçok farklı yeniliği daha kullanıcılara sunan Apple’ın son olarak ise yeni mobil işletim sistemleri olarak bilinen iOS 10 işletim sistemlerini de piyasaya sürdüğünü biliyoruz. Sadece iPhone 7 için değil eski seri iPhone telefonları için de piyasaya sürülen iOS 10 işletim sisteminin Apple marka akıllı telefon ve tabletlere birçok yenilik getirdiğini de söylemek gerekiyor.

Sadece sistemsel yenilikler değil bunun yanında tasarımsal yenilikleri de içerisinde barındıran iOS 10 işletim sisteminin en çok önem verilen yönü ise güvenlik olmuştu. Apple’ın oldukça iddialı çıkışlar yaparak iOS 10’un açıklarının tamamen kapatıldığını belirtmesiyle beraber yeni mobil işletim sistemi bir anda en güvenli işletim sistemleri arasında yer almaya da başlamıştı. Sadece Apple tarafından değil genel olarak yapılan değerlendirmede söz konusu işletim sisteminin eski serilere göre büyük oranda güvenlik çözümleri sunduğunu da söylemek gerek.

iOS-10

Güvenlik konusunda oldukça iddialı olduğu belirtilen iOS 10 işletim sistemi için ise son günlerde güvenlik açığı iddiaları gündeme gelmeye başladı. Ortaya atılan iddiaya göre bir önceki seride yer alan ve iOS 9 kilit ekranının geçilmesine olanak sağlayan açık iOS 10 üzerinde de biraz farklı bir yöntemle olsa da yer alıyor. Yani bulunan açık sayesinde iOS 10 işletim sisteminde de kilit ekranı geçilebiliyor.

Şu an için sadece iddiadan ibaret olan durum bir önceki seride de yaşandığı için gözler Apple’a çevrildi. Zira daha önce Apple eski işletim sistemini güncellemiş ve yapılan güncelleme ile beraber söz konusu açık da ortadan kaldırılmıştı. iOS 10 için de yine böyle bir güncelleme yayınlanması da beklenmekte. Tabi bunun için öncelikle Apple’ın söz konusu iddiaları doğrulayan ya da yalanlayan bir açıklama yapıp yapmayacağı merakla bekleniyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?