Bir seri önceki mobil işletim sistemi olarak bilinen iOS 10 işletim sistemi için birçok düzenleme yayınlanmış ve Apple’ın son olarak iOS 10.3 sürümüyle bu işletim sistemini sonlandırdığı görülmüştü. Şimdilerde iOS 11 işletim sistemi gündemde olsa da iOS 10.3 sürümünü kullanan hala hatırı sayılır bir kullanıcı kitlesi olması ve iPhone 5 serisinin (iPhone S5 dışında) bu sürümde kalmış olması, Apple’ın eski işletim sistemine de ilginin bir hayli fazla tutulmasını sağlıyor. Son yılların en başarılı işletim sistemi olan iOS 11 kullanmayan ya da bu sürümü destekleyen cihazı olmayan kullanıcılar içinse önemli bir haber daha geldi. İddialara göre iOS 10.3 sürümü bile çok önemli bir açıkla geliyor?

WİFİ Sorunu Devam Ediyor

Aslında bu konuda daha önce haberler yapmıştık. Kullanıcıların iOS 10.2 sürümünde WİFİ bağlantılarında güvenlik açığı sıkıntısı yaşadığını belirtmiştik. Hackerların WİFİ adaptörü üzerinden, sadece MAC adresini öğrenerek cihazı ele geçirebilecekleri kadar önemli bir açığın öne çıktığını görmüştük. iOS 10.3 sürümünün ana değişikliği de bu güvenlik açığının kapatılması olmuştu. Fakat son bilgilere göre gerçek böyle değil.

iOS 10.3.3

Tabii ki iOS 10.2 sürümünde olduğu kadar büyük bir açık değil fakat iOS 10.3 sürümünde de WİFİ güvenlik açığının yer aldığı ortaya çıktı. Daha önce yaşanan sorunun eski serilerde devam etmesi, kullanıcıları iOS 11 sürümüne yöneltecek orası kesin. iOS 11 işletim sisteminin bu konu için tamamen sistemini değiştirdiği ve WİFİ güvenlik açığını tamamen kapattığı belirtiliyor.

iOS 10.3 sürümünde devam eden sorun için eski işletim sistemine yeni bir düzenleme gelmesi de beklenmiyor. Eski sürüme güncelleme gelmesi Apple tarafından şimdiye kadar pek uygulanmamış olan bir yöntem. Buna karşın bir düzenleme gelecek olursa haberimizde yer vereceğiz.

İLGİLİ HABER:  Falcon Heavy İçin Önemli Haberler Gelmeye Devam Ediyor

İlginizi Çekebilir: macOS High Sierra Yüklemesi Yapan Kullanıcılar İçin Önemli Uyarı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?