iOS 10 Beta denememiz için sunuldu ve bir kısmımız iPhone cihazlarımızda şimdiden kullanıyoruz. Çok kısa bir zaman sonra iPhone 7 ile iOS 10’un da tanıtılması bekleniyor. iOS 10 ile gelen yeniliklerden yazılarımızda bahsediyoruz. iPhone deneyiminizde en çok yaptığınız işlem kuşkusuz ki kilit ekranı açmak ve iOS 10 ile gelen değişikliğe alışana kadar kilit ekranıyla cebelleşmemeniz için alternatif bir yol önereceğiz.

iOS 10’un yeni widget sistemi yüzünden iPhone’un kilit ekranı biraz karmaşık bir hal almış durumda. Kararlı sürüm çıkana kadar değişiklikler de olabilir. Ancak son durumda ekran kilidi açma işlemi için Ana Ekran düğmesine basıp Touch ID ile parmak izi taraması yaptırdıktan sonra tekrardan ana ekran tuşuna basmanız için bir bildirim göreceksiniz. Bu, iPhone kilidini açmak için fazladan bir hareket daha yapmak demek oluyor. Neyse ki iOS 10 Tek Tuşla Kilit Açma için bir alternatif sunulmuş.

iOS-10-Tek-Tusla-Kilit-AcmaiPhone 7’de tek tuşla kilit açma ayarı çok derinlerden saklanmış olsa da, Touch ID tanımlaması şartıyla bu ayarı nasıl yapabileceğinizi ayrıntılı olarak anlatacağız.

Rest Finger to Unlock Etkinleştirme

Başlangıç olarak Genel Ayarlar içinde Erişilebilirlik bölümüne girin. Burada biraz aşağı kaydırdığınızda Ana Ekran seçeneğini göreceksiniz. Bu menünün içinde en altta bulunan Rest Finger to Unlock seçeneğini etkinleştirin. Bundan sonra kilit ekranınız iOS 9’un kilit ekranına yakın bir hal alacaktır.

iPhone Ekran Kilidini Hızlı Açma

Bu ayar sizi önceki iOS sürümleriyle bire bir aynı kilit ekranına kavuşturmayacak. Bu yüzden bilmeniz gereken birkaç şey daha var.

Birincisi bu metot eğer Tocuh ID tanımlamışsanız hız kazandıracak. Çünkü ana ekran tuşunda bulunan parmak izi tarayıcı özelliğine bağımlı. Yani iPhone 5s veya daha yeni bir cihazla bu yöntem işe yarıyor.

İLGİLİ HABER:  iOS 10'la Birlikte Siri'ye Sesli Mesaj Özelliği Geliyor

İkincisi Rest Finger to Unlock tam anlamıyla dediği işe yarıyor. Yani ana ekran düğmesine parmağınızı basılı tutmanız gerekiyor. Eğer iOS 10’dan önce kilit ekranı için parmak izi tanımlamışsanız, kilit açılana kadar parmağınızı ana ekran düğmesinde basılı tutuyordunuz. Bu durumda da bire bir aynı işlemi yapmış olacaksınız. Deneyim olarak önceki sürümden bir değişiklik olmayacak.

Yalnız bir farklılığı belirtmemiz gerekecek. Bu işlem sonucunda ana ekrana doğrudan ulaşmış olmayacaksınız. Ekranı kilitlemeden önce ekranda bir uygulama açıksa, kilidi açtığınızda yine aynı uygulama açılacak. Yine de bu ayarı bilmeyenlerin şikayetlerini işittikçe doğru siteyi takip ettiğinizi farkedeceksiniz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?