Apple’ın akıllı telefonlarının rakiplerinden en büyük ayrıcalıkları akıllı telefonların içerisinde yer alan ve tamamen Apple’a özgü olan Siri sesli asistan sistemi. İlk versiyonlarından son versiyonuna kadar büyük bir değişim göstermiş olan Siri sesli asistanı son olarak iOS 10 işletim sistemi ile en güncel haline yükseltilmişti.

Artık daha gelişmiş bir yapay zeka sistemini de barındıran Siri asistanı bunun dışında Apple’ın kararı ile beraber sadece iOS uygulamalarında değil 3.parti uygulamalarda da kullanılmaya başlanmıştı. Bu sayede aslında sadece bir telefon asistanından çıkan Siri doğrudan kişisel asistana da dönüşmeye başlamıştı.

iOS 10 ile beraber gelen destekle beraber artık gelişen Siri, söylendiği gibi başarılı mı? 3.parti uygulama desteği ne kadar geniş?

3.parti Uygulama Desteğini Açma

Öncelikle yeni işletim sisteminin özelliği olarak karşımıza çıkan 3.parti uygulamalar için Siri kullanımını bilmeyen kullanıcılar için kısa bir şekilde anlatalım. Bu özellik ilk etapta varsayılan olarak kapalı gelmekte. 3.parti desteğini açmak için ise öncelikle iPhone telefonumuzun ayarlar kısmına girmeniz gerekiyor.

  • Ayarlar kısmına girdikten sonra yapmamız gereken işlemlerde oldukça basit.
  • Ayar menüsünden doğrudan Siri menüsünü seçiyoruz.
  • Ardından “uygulama desteği” bölümüne girip desteği açıyoruz.
  • Burada yer alan uygulamaların yanında yer alan çubuğu sağa doğru kaydırıp açık konuma getirmeniz yeterli oluyor.
  • Yine bu ekran üzerinden hangi uygulamaların Siri desteğine sahip olduğunu da görebiliyorsunuz.

Siri

3.Parti Desteği Ne Kadar Başarılı?

Şimdi gelelim asıl meselemize, gerçekten Siri 3.parti uygulamalar konusunda bekleneni verebiliyor mu?

Öncelikle şunu söylemek gerekiyor ki her ne kadar Siri 3.parti uygulama desteği vermiş olsa da bu destek oldukça sınırlı. Yani indirdiğiniz her uygulama Siri uyumu ile beraber gelecek diye bir şey yok ki zaten böyle bir durumda söz konusu değil.

İLGİLİ HABER:  iOS 11.4.1 Beta 2 Sürümü Yayınlandı

Siri 3.parti Desteği

Hatta genelde sadece mail, mesaj ve sosyal medya uygulamalarında sınırlı bir destekten bahsedebiliriz. Desteğin oldukça sınırlı uygulamalarda kalması Siri’nin beklenen performansı vermemesine de neden oluyor.

Belki ana sosyal medya uygulamalarında desteği var fakat bunun dışında birçok uygulama için Siri desteği bulunmamakta. Aslında Apple’ın bu konuda çalışmaları da devam etmekte. Hem geliştiriciler için hem de Siri’nin genel olarak uygulama yapısı açısından yeni çalışmalarına deva ettiği biliniyor.

Siri 3.parti Desteği

Hatta geçtiğimiz günlerde yapılan bir röportaj sırasında Apple’ın yetkililerinden Siri yapay zekası üzerinde yeni çalışmalar yapıldığı konusunda ilk tüyolarda verilmeye başlanmıştı.

Düşünebilir yapay zeka sistemlerinin geliştirilmesiyle beraber belki de Siri’nin uygulamaların yapısının tanıması durumu bile söz konusu olabilir. Fakat şu an bunlar varsayımdan ibaret. Apple’ın yapacağı geliştirmeleri bekleyip göreceğiz.

2 YORUMLAR

  1. Iyi aksamlar iphone 5sim var 1 den fazla icloud acildigi icin icloud acilamiyorum telefonu fabrika ayarlarina getirmisler telefonun icloudunu silebilir miyim acilan icloudlari sifirlayabilir miyim

    • Ayarlar > Genel > Sıfırlama kısmından Tüm içerikleri ve ayarları sil’e tıklarsanız eskileri silinir. Ama resimleriniz vs.. varsa telefonda onlar da silinir. Yedekleyiniz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?