Geçtiğimiz günlerde Apple’ın artık açık kapısı yok diye tabir ettiği yeni işletim sistemi güncellemesi iOS 10.2 için uzun süredir beklenen Jailbreak sürümü yayınlanmıştı. iOS 10.2 için yayınlanan Jailbreak beta sürüm olarak öne çıktığı için pek fazla beklendiği ilgiyi almamış olsa da kısa süre içerisinde Jailbreak sürümü güncellenmeye ve yeni işletim telefon destekleri de almaya başladı.

İlk önce asıl amaç iPhone 7 serisi haricinde olan tüm 64 bit cihazlara uyumlu Jailbreak olduğu açıklansa da bu derece de başarılı olunamadığını gördük. Özellikle Apple’ın geri dönüş imza desteğini kapatması ve iOS 10.2.1 sürümünden ger dönüşlere izin vermemesi ile beraber Jailbreak sürümlerinin de artık yavaşlayacağı düşüncesi ortay çıktı. Peki gerçekten durum bundan mı ibaret? Yeni sürüm için Jailbreak destekler gelmeyecek mi?

Apple Oldukça Kararlı

Hemen belirtelim Apple Jailbreak serilerini engelleyerek kullanıcıların iPhone akıllı telefonların sistemleri ile oynanmasını engellemekte oldukça kararlı.

Hatta bunun için markanın bundan sonraki sürümlerde de eski sürüm imza geçişlerini çok daha kısa süreler içerisinde kapatabileceği de belirtiliyor. Ayrıca yaşanan bu durumlar nedeniyle yani ardı ardına Jailbreak sürümlerinin yayınlanması nedeniyle Apple’ın güncellemelerinde değişikliklere gideceği bile konuşuluyor.

iOS 10.2.1

Tamamen açıkları kapatmaya çalışan Apple’ın artık telefon serilerine göre farklı sistemler kullanabileceği de konuşuluyor. Baktığımız her model iPhone için Jailbreak sürümlerinin kullanılamıyor olması aslında böyle bir durum olduğunu gösteriyor fakat artık Apple’ın bunu daha sistematik bir şekle getireceği de iddialar arasında.

iOS 10.3 İçin Jailbreak Gelir Mi?

iOS 10.2 için uzun sürse de Jailbreak sürümünün yayınlanmasının ardından iddialı bir çıkış yapalım ve iOS 10.2.1 sürümü için değil iOS 10.3 sürümü için Jailbreak gelir mi bunu tartışalım. Şu an için duruma bakacak olursak iOS 10.2 için yayınlanan sürümünde hiçbir sağlıklı yanı olmadığını ve oldukça kararsız çalıştığını düşünecek olursak ekstra olarak Apple’ın da yeni aldığı kararları göz önüne alırsak iOS 10.3 sürümü için Jailbreak zor ihtimal olarak gözüküyor.

İLGİLİ HABER:  iOS 14.1 Herkes için Yayında - İşte Tüm Yenilikler

Çıksa bile bu sürümün kararsız olarak çalışacağı ve tüm iPhone serileri içinde kullanılamayacağı da zaten düşünülen gelişmeler olarak öne çıkıyor. Belki konuşmak için çok erken ama Jailbreak sürümleri için artık Apple’ın çok daha fazla önlem alacağı ve artık eskisi gibi bu sürümlerin kolay yayınlanamayacağı da söylemek yanlış olmaz.

Ayrıca son olarak şunu ekleyelim tüm bunlara rağmen geçtiğimiz günlerde de yazılarımıza bahsettiğimiz gibi iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modelleri için de iOS 10.2 Jailbreak iddiaları var ama tabi ki bu sürümün çok daha uzun süreceği düşünülüyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?