iOS 10 Özellikleri, Çıkış Tarihi ve Tüm Detayları

0
417

Apple’ın iOS 9.3 Güncellemesinin ardından bu kezde gözler iOS 10 güncellemesine çevrilmiş durumda. Apple, bu yıl Haziran ayında düzenleyeceği WWDC 2016 etkinliği kapsamında yeni mobil işletim sistemi olan iOS 10 sürümünün Beta versiyonu hem geliştiriciler için hemde halk için kullanıma sunacak.

Ancak büyük iOS 10 güncellemesinin Eylül ayında düzenlenecek etkinlikte iPhone 7 ile birlikte tanıtılması bekleniyor. Apple, iOS 10 üzerinde çalışmalarına devam etse de, şuana kadar iOS 10 hakkında elde edilmiş net bilgilerin olmadığını söylememiz gerekir. Apple’ın bugüne kadar ki geliştirmelerinden ve bazı söylentilerden derlediğimiz bu haberimizde iOS 10’da olması muhtemel özelliklere yakından bakalım.

Kişiselleştirilebilir Kontrol Merkezi

iOS 10 ile gelmesi muhtemel büyük yeniliklerden birisi de kontrol merkezinin kişiselleştirilebilir olması. Bugüne kadar iPhone ve iPad kullanıcıları, kontrol merkezinde hep sabit butonlar ile karşılaştılar. Ancak iOS 10 ile birlikte kullanıcılar kontrol merkezini istedikleri gibi düzenleyebilecekler ve işlerine yarayan butonları kendileri belirleyecekler.

iOS 10 nasıl

iOS 10’da Tasarım Değişecek

Apple’ın iPhone ve iPad’de kullandığı iOS işletim sistemin uzun zamandır tasarımsal açıdan köklü bir değişiklik yapılmıyor. iOS 10 ile birlikte yine köklü değişiklikler yapılmasa da, Apple’ın iOS işletim sistemine küçük dokunuşlar yapacağını tahmin ediyoruz. Sonuçta Apple’ın tasarıma ne kadar önem verdiğini tartışmaya bile gerek yok diye düşünüyorum.

Siri Yaygınlaşacak

Siri’yi bir süredir kullanıyoruz ve hatta Türkçe olarak da bu özellikten yararlanabiliyoruz. Ama yeterli mi ? Tabi ki Apple için hayır. Apple, iOS 10 ile birlikte Siri’nin kullanımının daha da yaygınlaşabilmesi için geliştiricilerle birlikte çalışması bekleniyor. Örneğin iPhone veya iPad’e sonradan yüklediğiniz uygulamaların da Siri ile birlikte çalışması ne kadar kullanışlı olurdu değil mi ?

Performans ve Şarj İyileştirmesi

Apple’ın iPhone ve iPad cihazlarının satmasının en büyük iki nedeninden birisi de bu cihazların performansı. Apple, iOS 10 ile birlikte iPhone ve iPad’lerin performanslarını arttırmak için bazı iyileştirmeler yapacaktır. Aynı zamanda performansı arttırken, şarj süresinin de daha iyi değerlendirilmesi için geliştirilmeler muhakkak olacaktır.

İLGİLİ HABER:  Bu Mesaj Mesajlar Uygulamasını Çökertiyor

iOS 10 özellikleri

iOS 10 Hangi iPhone ve iPad Modellerinde Çalışacak ?

Şuan için tahmin edilen uyumlu modeller şöyle olacak, iPhone 5,iPhone 5C,iPhone 5S,iPhone 6,iPhone 6 Plus, iPhone 6S,iPhone 6S Plus, iPhone SE ve iPad Pro, 9.7inç iPad Pro,iPad Air 2, iPad 2, iPad 3, iPad 4, iPad mini, iPad mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4 ve iPod touch 5 modelleri.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?