Apple’ın akıllı telefonlarında son kullanılan işletim sistemi iOS 10 işletim sistemi olarak biliniyor. iPhone 7 tanıtımından sonra piyasaya çıkışını yapan iOS 10 işletim sistemiyle beraber Apple, iPhone 5 ve üstü akıllı telefon serilerini yeni işletim sistemine taşımaya başladı. Fakat iOS 10 işletim sisteminin piyasaya sürülmesiyle beraber beklenen iOS geçiş süreci yaşanmadı. Zira özellikle en çok satış yapılan serilerden biri olan iPhone 6 serilerinde kullanıcılar iOS 10 üzerinde yaşanan sorunlar nedeniyle yeni işletim sistemini kullanmayı tercih etmemişti. iOS 10 işletim sisteminin var olan tüm bu hataları ise Apple tarafından bir bir onarılmaya başladı. Özellikle güncellemelerden sonra dona ve çökme sorunlarının giderilmesiyle beraber iPhone akıllı telefonlarında iOS 10 işletim sistemi kullanım oranları da artmaya başlamıştı.

%60 Seviyesi Sonunda Geçildi

Son olarak ilk büyük güncellemelerinden birini alan iOS 10 işletim sisteminin iOS 10.1.1 serisine yükseltildiğini de biliyoruz. Son güncelleme sonrasında ise Apple’ın yeni mobil işletim sistemine gösterilen ilgi de bir hayli artmaya başladı. Bu noktada son olarak iOS 10.1.1 işletim sisteminin de hataları için mini güncellemeler yayınlanmasıyla beraber artık yeni işletim sistemine geçişlerde hızlanmaya başladı.

iOS-10-Kullanım-Oranı

Özellikle iPhone 6 Serisinde Geçişler Hızlandı

Gelen tüm bu son güncellemeler sonrasında ise genel olarak iPhone 6 serisinden iOS 10 güncellemesine geçişlerin hızlandığı da belirtildi. Geçtiğimi günlerde %50 oranının üstüne çıktığı açıklanan iOS 10 kullanım oranlarının son dönemde ise %63 oranlarına kadar çıktığı belirtildi. Kritik değer olarak gösterilen %60 değerinin üzerine çıkılmasıyla beraber şimdilerde Apple’ın mobil işletim sistemi kullanımında ilk sırayı iOS 10 işletim sistemi alıyor.

Yeni işletim sisteminin kullanım oranı arttıkça bir önceki seri olarak gösterilen iOS 9 işletim sisteminin ise kullanım oranlarının düşmeye başladığını da belirtelim. Son açıklanan rakamlara göre iOS 9 işletim sisteminin kullanım oranları ise %29 seviyelerine gerilemeye başladı. İlerleyen dönemlerde ise iOS 10 işletim sisteminin kullanım oranlarının artmaya devam etmesi ve iOS 9 işletim sisteminin ise oranlarının düşmesi bekleniyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?