iOS 10 Kullanım Oranları Bekleneni Verdi

0
59
iOS 10

Apple, kısa bir zaman önce iOS 10 işletim sistemi için son olacak güncellemesini yayınladı. iOS 10.3.3 sürümü olarak yayınlanan yeni işletim sisteminde, büyük bir yenilik göremedik fakat Apple’ın sistemsel olarak hata düzeltmeleri ve performans iyileştirmeleri yaparak artık bu sürüme son verdiğini gördük. Hem güvenlik açısından hem de performans hataları açısından çok daha kararlı hale getirilen ve bununla beraber artık son bulan iOS 10 işletim sistemini kullanan cihazlarında yavaş yavaş iOS 11 işletim sistemine geçiş yapacağını biliyoruz. Tabii ki bazı seriler bunun dışında kalacak. Hal böyle olunca şu an için merak edilen konulardan birisi de iOS 10 kullanım miktarlarının ne kadar olduğu. iOS 11 içinde ilk bilgileri veren bu kullanım oranlarının dün itibariyle açıklandığını da gördük. Peki, oranlar ne alemde?

iOS 10 En Çok Kullanılan Seri

Yayınlanan son raporda beklendiği gibi en çok kullanılan sürüm iOS 10 sürümü olarak görüldü. Doğrudan Apple tarafından verilen bilgilere göre çok ciddi bir kullanıcı kitlesinin iOS 11 serisine geçeceği belirtiliyor. Bununla beraber şu an mevcut oranlara bakacak olursak iOS 10 zirvede. Kullanıcıların %87’lik bir bölümünün iOS 10 işletim sistemi kullandığını gösteren raporlar, bundan sonrada Apple’ın yeni mobil işletim sistemlerinin ne kadar kullanılacaklarının işaretleri olarak gösterilebilir.

iOS 10

Bunun yanı sıra bir önceki sürüm olan ve ilk çıktığı yıllarda Jailbreak sürümleri de olması nedeniyle bir hayli konuşulan iOS 9 işletim sistemi içinde açıklanan sonuçlar bir hayli şaşırtıcı. %87’lik bir oranla iOS 10 işletim sistemi zirvedeyken, iOS 9 işletim sisteminin ise %10 ile ikinci sırada yer aldığı görülüyor. Hem iOS 10 hem de iOS 9 neredeyse tüm pastanın sahibi. Çok küçük bir oranla eski sürümü kullanan kullanıcılarda yok değil. Fakat Android ile karşılaştırdığımız zaman Apple’ın yeni işletim sistemi geçişlerinde çok daha başarılı olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz. iOS 11 için bu oranlarında 6 ay gibi bir sürede hemen hemen böyle bir seviyeye geleceği düşünülüyor.

İLGİLİ HABER:  A12 Çiplerinin Üretimi Çoktan Başladı

İlginizi Çekebilir: HomePod Özellikleri Belli Oldu

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?