iOS 10 ile gelen yeni kilit ekranı eşi görülmemiş bir biçimde iPhone’unuzu kullanmanızı sağlıyor. Ama eğer kilidi açmadan bu kadar şeyi siz yapabiliyorsanız, herkes yapabilir.

Apple, iOS 10 ile kilit ekranını bildirimlere ve bir grup uygulamaya hızlıca erişebilmemiz için yeniden tasarladı. Kilit ekranında Google Haritalar widgeti ile eve ne kadar kaldığını görebileceksiniz. Fotoğraflar widgeti son hatıralarınızla birlite tuhaf selfielerin de küçük resimlerini gösterecek. Hatta ilk görüldüğünde bir mesaja cevap verebilecek veya çok önemli bir alarmı susturabileceksiniz. Üstelik bunların tümünü kilidi açmadan yapabileceksiniz. Peki ya iPhone’unuz istemediğiniz kişilerin eline geçerse.

iOS-10-Kilit-Ekraninda-Ozel-Bilgilerinizi-Gizleyinİşte bu durumda iOS 10 ile Kilit Ekranında Özel Bilgileri Gizleme konusunda önlem almış olmanız sizi kurtaracaktır. Bu yazımızda iPhone 7 Kilit Ekranı ne kadar kişisel bilginize erişim veriyormuş bunu inceleyeceğiz.

Örneğin iPhone’unuz kilitliyken yukarı kaydırdığınızda kontrol merkezine erişip Bluetooth açabilirsiniz. Sola kaydırarak kameraya, aşağı kaydırarak da bildirimlere erişmeniz ve uygulamalarda arama yapmanız mümkün. Son olarak sağa kaydırarak bütün widgetlerinize erişebilirsiniz. Bu şekilde kilit ekranını her bir tarafa kaydırdığınızda eşi görülmemiş bir biçimde telefonunuzdaki içeriğe ve uygulamalara ulaşmanız mümkün oluyor.

Kolaylık olarak bakılırsa iPhone kullanıcılarının yıllardır hayalini kurduğu hızlı erişim gerçek oluyor. Ama telefonunuzun en iyi ihtimalle şakacı arkadaşlarınızın eline geçmesi bile sizin için büyük bir problem olabilir.

Kilit ekranındaki bildirimlerin her biri için gizleme seçeneği sunulmuş ve bunu seçerek bildirimi kilit ekranında gizlemeniz mümkün. Ancak widgetler için böyle bir ayar mevcut değil. Yani bir widget kurduğunuzda iPhone kilitli olsa da olmasa da görünür oluyor. Widgetler çok büyük miktarda kişisel ve özel bilgiye erişimi de mümkün kılabildiği için bu konuda bir şeyler yapmak isteyebilirsiniz.

Widgetleri kilit ekranındaki görünürlüğünü engelleyebilmek için Touch ID veya 6 haneli bir şifre tanımlamanız gerekiyor. Bu tanımlamayı yaptıktan sonra iPhone Ayarlar bölümünde yer alan Touch ID menüsüne girdiğinizde iPhone kilitliyken widgetlere erişimi kapatmayı seçebiliyorsunuz. Ayrıca aynı bölümde bildirimlere, mesajlara ve cüzdana erişim de kapatabilmekte. Tüm bu ayarları kapatsanız da sola kaydırarak kamerayı açmaya devam edebiliyorsunuz.

Hızlı erişim ve kolay kullanım için sunulan iyileştirmeleri kullanmak size zaman kazandırabileceği gibi, istenmeyen durumlara da neden olabilir. iOS 10 kilit ekranındaki tasarım değişikliği, devre dışı bırakma noktasında da fazladan bir defa daha ana ekran düğmesine basmayı gerektiriyor. Zaman kaybettiren bu ilave hareketi devre dışı bırakmak için iOS 10 Tek Tuşla Kilit Açma yazımızı incelemek isteyebilirsiniz.

5 YORUMLAR

    • Bende bunun cevabını arıyorum samsung’ta bildirimler pencere ile geliyor ve içeriği gizlenebiliyor ama koskoca apple bunu düşünememiş..

      • Ben de halen bulamadım. Androidde yıllardır var. Bildirim görünüyor ve içeriği görünmüyor. Iphone’da da bu yapılabiliyorsa birisi aydınlatsın 🙂

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?