iOS 10 ile Neler Değişecek ? WWDC 2016’da Beta Testleri Başlıyor

0
134

Bildiğiniz gibi Apple, 13 ile 17 Haziran tarihleri arasında WWDC 2016 yani Worldwide Developers Conference etkinliğini düzenleyecek. Bu etkinlikte Apple, geliştiriciler ile bir araya gelecek ve yeni Apple teknolojileri hakkında sunumlar olacak. WWDC 16 Etkinliği kapsamında Apple’ın yeni bir ürün tanıtması beklenmiyor. Ancak bunun yanı sıra, iOS 10 ve Mac OS gibi yeni işletim sistemi güncellemelerini tanıtıp, bu işletim sistemlerinin Beta sürümlerini dağıtması bekleniyor.

Etkinlik kapsamında Apple’ın merakla beklenilen yeni işletim sistemi olacak olan iOS 10 hakkında bir çok bilgiye ulaşabileceğimizi söylemek gerek. Ancak tabi ki bu etkinlik ile birlikte sadece Beta testlerine başlanılacak ve asıl olarak iOS 10’u Eylül ayında yeni bir iPhone modeli ile birlikte görebileceğiz.

iOS 10’da App Store, Apple Pay, Apple Müzik, Siri ve daha bir çok uygulamada yeniliklerle karşılaşacağız. iOS 10‘da olmasını beklediğimiz ve sızıntılarla olacağını duyduğumuz özellikler ise şöyle olacak ;

Kullanmadığınız Uygulamalardan Kurtulun

Bugüne kadar iPhone ile birlikte gelen bazı uygulamalardan kurtulamadık. Hiç kullanmadığımız halde ana menüde o uygulamaların durması bizi her zaman rahatsız etmiştir. iPhone ile birlikte gelen bu uygulamaları malesef kaldıramıyorduk veya gizleyemiyorduk. Ancak, iOS 10 ile birlikte iPhone ile önyüklü gelen bu uygulamaları gizleyip, gözümüzün önünden kaldırabileceğiz.

Ancak bu uygulamalardan tamamen kurtulmak yine mümkün olmayacak. Çünkü şirketin CEO’su Tim Cook bir konuşması sırasında, stok uygulamaların iOS’dan silinemeyeceği çünkü iOS’da tüm uygulamaların birbirlerine bağlı olarak çalıştığından bahsetmişti. Bu uygulamaların herhangi birinin silinmesi sistemde büyük sorunlar oluşturabilecek.

app store

App Store Aramaları Geliştirilecek

Bugün App Store’da bir uygulama aradığınızda, onu bulmak bir hayli zor olabiliyor. Apple, iOS 10 ile bu sorunu çözmeye çalışırken, öte yandan ön plana çıkmak isteyen uygulama sahiplerine teklif götürecek. Böylece ücreti karşılığında bazı uygulamalar arama sonuçlarında daha üstlerde sıralanacaklar.

İLGİLİ HABER:  iOS 10 ile Birlikte Evinizi Yönetebileceksiniz

App Store belki de bu şekilde daha kaliteli hizmet verebilecek.

apple müzik

Apple Müzik Uygulaması Daha Kullanışlı Hale Gelecek

Apple’ın Müzik uygulaması Türkiye’ye hizmet vermeye başladığından beri sürekli gelişmeye devam ediyor. Ancak bu piyasadaki rakipleri gerçekten oldukça güçlü. Apple’ın iOS 10 güncellemesi ile birlikte Müzik uygulamasının ara yüzünde değişiklikler yapması bekleniyor. Böylece daha kullanışlı hale gelecek.

siri

Siri’nin Kullanım Alanı Genişleyecek

Siri’yi belki çok yaygın kullanmıyoruz. Ancak, Apple iOS 10 ile birlikte üçüncü parti uygulamalarında Siri’ye erişebilmesine izin verecek. Bu ne anlama geliyor diyebilirsiniz. Şöyle ki, Siri sayesinde neredeyse her uygulamayı yönetmeye ve uygulama içerisinde işlemler yapmaya başlayabiliriz.

Aynı zamanda bazı söylentilere göre Apple, Mac içinde Siri uygulamasını bu Haziran ayında tanıtacak.

Güvenlik Tarafında İyileştirmeler Olacak

Apple’ın bu yılın başlarında FBI ile başının derde girdiğini biliyoruz. FBI, bir teröriste ait olan iPhone’un şifresinin kırılmasını istemiş, Apple ise buna karşı çıkmıştı. Şimdi ise Apple’ın iOS 10 ile birlikte çok daha güvenli bir iOS işletim sistemine geçmesi bekleniyor. Haziran ayındaki tanıtımlarda Apple’ın güvenlik konusu üzerinde duracağı da konuşuluyor.

apple pay

Apple Pay ile Arkadaşlarınıza Para Gönderin

Apple Pay her ne kadar çok yaygın olmasa da, Apple Pay uygulamasının yaygınlaştırılması hedefleniyor (Apple Pay Yakında Türkiye’ye Gelebilir). Bundan bir sonra ki aşamada ise kullanıcıların birbirlerine para yollaması özelliğinin getirilmesi bekleniyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?